Svet boxu zažil kontroverznú inováciu počas nedávneho odvetného zápasu medzi Tysonom Furym a Oleksandrom Usykom v Rijáde, ktorá sa uskutočnila v sobotu 21. decembra 2024. Zápas sprevádzala premiéra umelej inteligencie v úlohe rozhodcu. Napriek tomu, že jej hodnotenie nemalo vplyv na oficiálny výsledok, výsledky AI arbitra rozpútali búrlivú debatu o budúcnosti technológie v športe, informoval Daily Mail.

Výsledok zápasu

Odvetný súboj medzi Furym a Usykom patril k najočakávanejším boxerským udalostiam roka. Oficiálne skóre troch ľudských rozhodcov – Gerarda Martineza, Patricka Morleyho a Ignacia Roblesa – znamenalo, že Usyk zdolal svojho súpera pomerom 116-112. Ukrajinský boxer tak vyhral na kolá v pomere 8:4.

AI rozhodca však vyhodnotil zápas ešte jednoznačnejšie – skóre 118-112 znamená, že Fury ovládol len dve kolá, pričom ďalšie dve označila AI ako nerozhodné. Tento experimentálny systém bol navrhnutý na podrobnú analýzu každého pohybu a kola, s cieľom poskytnúť čo najobjektívnejší pohľad na zápas.

Rozporuplné reakcie verejnosti

Za projektom AI rozhodcu stojí Turki Alalshikh, predseda  predseda Generálneho úradu pre zábavu v Saudskej Arábii, ktorý si dal za cieľ priniesť do boxu nový štandard objektivity. Hoci šlo o neoficiálne hodnotenie bez právnej váhy, experiment jasne ukázal, aké rozdielne môže byť vnímanie zápasu medzi ľuďmi a strojmi.

Reakcia porazeného Furyho na hodnotenie AI rozhodcu bola viac než negatívna. „Toto je absolútny odpad,“ povedal Fury na tlačovej konferencii. „Voči počítačom nemám dôveru. Nech žijú ľudskí rozhodcovia – viac práce pre ľudí, menej pre stroje,“ dodal Brit.

X/Matt Boone

Experiment s AI rozhodcom vyvolal aj medzi fanúšikmi a odborníkmi rozličné názory. Kým niektorí oceňujú snahu o elimináciu možných chýb a zaujatosti zo strany ľudských rozhodcov, iní spochybňujú presnosť a schopnosť AI pochopiť jemné nuansy boxerského zápasu.

Kritici upozorňujú, že bojové športy často obsahujú subjektívne prvky, ako je intenzita útoku, kontrola ringu či taktické zámery, ktoré AI nedokáže plne vyhodnotiť. Na druhej strane však obhajcovia technológie tvrdia, že takéto systémy môžu byť cenným doplnkom na zmiernenie kontroverzií pri sporných výsledkoch.

Budúcnosť AI v športe

Aj keď sa AI rozhodca v Rijáde osvedčil ako zaujímavý experiment, otázka jeho implementácie do profesionálneho boxu zostáva otvorená. Mnohí sa pýtajú, či dokáže umelá inteligencia skutočne nahradiť ľudskú intuíciu a skúsenosť, alebo by mala ostať len doplnkovým nástrojom na analýzu a spätnú kontrolu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP