Pod povrchom permanentne zamrznutého jazera Enigma v Antarktíde sa ukrýva fascinujúci ekosystém, ktorý bol izolovaný od zvyšku sveta milióny rokov. Tento jedinečný objav vedcov prináša nový pohľad na mikrobiálny život a extrémne podmienky, ktoré dokáže prežiť.

Výskumný tím, vedený mikrobiológmi Francescom Smedilem a Violettou la Cono z Talianskeho inštitútu polárnych vied a geofyzikom Stefanom Urbini z Národného inštitútu geofyziky a vulkanológie, odhalil, že pod viac ako 9 metrov hrubým ladom sa nachádza masívna komora s tekutou sladkou vodou. Táto izolovaná biosféra mohla existovať neporušená približne 14 miliónov rokov. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Staroveké mikroorganizmy v hlbinách

Jazero Enigma ležiace v severnej časti Antarktídy medzi ľadovcami Amorphous a Boulder Clay, je miestom, kde priemerná teplota dosahuje len -14 °C. Až donedávna sa predpokladalo, že je úplne zamrznuté. Použitím georadaru a pokročilých vŕtacích techník sa však tímu podarilo objaviť „tekutú bublinu“ pod povrchom ľadu.

(Smedile et al., Communications Earth & Environment, 2024)

Keďže ekosystém bol izolovaný milióny rokov, vedci dbali na to, aby pri jeho skúmaní nedošlo ku kontaminácii. V prvých troch metroch ľadu použili elektrickú vŕtačku, zatiaľ čo zvyšné vrstvy prepálili termálnymi a vodnými metódami s použitím sterilizovanej vody vytvorenej z ľadových úlomkov.

Priamo na dne jazera objavili pestré mikrobiálne matrace, prevažne zložené z cyanobaktérií produkujúcich kyslík, ktoré neboli prítomné vo vodnom stĺpci ani v ľade. Niektoré matrace pripomínali „pokrčený hrubý koberec“, zatiaľ čo iné vytvárali zvláštne štruktúry vysoké až 40 centimetrov a široké do 60 centimetrov.

Bohatý mikrosvet s unikátnymi druhmi

Vedci objavili v jazere širokú škálu mikroorganizmov vrátane druhov Pseudomonadota, Actinobacteriota, Bacteroidota a veľkého množstva Patescibacteria – mimoriadne jednoduchých baktérií, ktoré žijú v symbióze s inými hostiteľmi. Prítomnosť týchto baktérií je prekvapivá, pretože zvyčajne obývajú prostredia s nízkym obsahom kyslíka, zatiaľ čo voda v jazere Enigma má nezvyčajne vysokú koncentráciu rozpusteného kyslíka.

(Smedile et al., Communications Earth & Environment, 2024)

Tieto baktérie, nazývané aj „mikrobiálna temná hmota“, sú extrémne malé a často unikajú bežným metódam detekcie. Ich schopnosť prežiť v takomto prostredí naznačuje, že môžu hrať unikátne úlohy v ekosystéme, ktoré sa nevyskytujú v iných zamrznutých antarktických jazerách.

Vedci zároveň odhalili, že tento izolovaný vodný stĺpec, ktorý je minimálne 12 metrov hlboký, pravdepodobne zásobuje okolitý ľadovec Amorphous.

„Ekosystém jazera Enigma predstavuje fylogeneticky rozmanitý a vysoko produktívny mikrobálny systém, ktorý je medzi antarktickými trvalo zamrznutými jazerami jedinečný,“ uvádzajú autori štúdie. Tento objav poskytuje dôležité informácie o tom, ako mikrobiálny život mohol pretrvávať v extrémnych podmienkach v priebehu času a ako sa vyrovnal so zmenami prostredia.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP