V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Európska komisia (EK) rozhodla o postúpení veci Slovenska Súdnemu dvoru Európskej únie pre nesplnenie povinností týkajúcich sa čistenia komunálnych odpadových vôd. Slovensko totiž v 17 aglomeráciách nedostatočne zabezpečilo sekundárne čistenie odpadových vôd, čím ohrozuje ľudské zdravie a znečisťuje životné prostredie.

Podľa smernice o čistení komunálnych odpadových vôd musia krajiny zabezpečiť zber a čistenie týchto vôd pred vypustením do prostredia. Nečistené alebo nedostatočne čistené odpadové vody môžu kontaminovať jazerá, rieky, pôdu či podzemné vody a predstavujú riziko pre zdravie ľudí. Európska komisia konkretizovala problémy Slovenska. V deviatich aglomeráciách chýba dodatočná biologická úprava, ktorá zahŕňa odstraňovanie dusíka a fosforu. V jednej aglomerácii sú problémy kombinované.

Ignorovanie problému vládami Smeru

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko kritizovalo predchádzajúce vlády Smeru-SD za dlhodobé ignorovanie problému. Michal Sabo, poslanec Národnej rady SR, povedal, že vlády Roberta Fica vedeli o záväzkoch týkajúcich sa čistenia odpadových vôd. Napriek tomu túto oblasť roky zanedbávali. Máme 10-miliardový investičný dlh, 1700 obcí bez kanalizácie a 460 obcí dokonca bez vodovodu.

Poslankyňa PS Jana Hanuliaková zdôraznila, že stav infraštruktúry je neprijateľný: V roku 2024 máme stále obce, kde si ľudia musia chodiť po vodu s krčahom alebo si vyberať medzi splachovaním záchoda a sprchovaním. Použila pritom ostrú kritiku smerom k vláde a povedala, že vládni predstavitelia si zvyšujú platy, nakupujú luxusné autá a lietadlá, no kritická infraštruktúra stojí na mŕtvom bode.

Unsplash

Nečerpanie eurofondov ako zlyhanie

Na problém poukázal aj Martin Hojsík, podpredseda Európskeho parlamentu. Podľa neho Slovensko za uplynulé dve dekády nedostatočne využíva finančnú podporu z EÚ. Len v období 2014–2020 sme nevyužili stovky miliónov eur, ktoré boli určené na podporu výstavby kanalizácií. Je smutné, že Slovensko za 20 rokov v EÚ nedokáže efektívne využívať prostriedky na riešenie tohto problému. Hojsík varoval, že bez čistej vody nemáme budúcnosť. Čistá voda je základom zdravia aj našej budúcnosti. Ignorovaním riešenia situácie len prehlbujeme problém.

Európska komisia posunutím prípadu Súdnemu dvoru EÚ zvyšuje tlak na Slovensko, aby urýchlene vyriešilo nedostatky v oblasti čistenia komunálnych vôd. V prípade odsúdenia môže Slovensku hroziť vysoká pokuta, čo by znamenalo ďalšiu záťaž pre štátny rozpočet. Opoziční lídri žiadajú zodpovednosť vlády a rýchle kroky smerujúce k náprave, aby Slovensko splnilo svoje povinnosti a zabezpečilo zdravé a bezpečné prostredie pre svojich občanov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP