V oblasti vesmírneho výskumu sa otvárajú prelomové možnosti využitia antihmoty ako zdroja energie pre raketové pohony. Nová štúdia výskumníkov z United Arab Emirates University poukazuje na potenciál tejto technológie, ktorá by mohla umožniť dosiahnutie najbližších hviezd v časovom horizonte niekoľkých týždňov či mesiacov.

Táto inovácia by prekonala obmedzenia súčasných raketových systémov a znamenala skutočný pokrok v realizácii medzihviezdneho cestovania. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

Čo je antihmota a prečo je taká výnimočná?

Antihmota je fascinujúcou súčasťou fyziky častíc. Všetky elementárne častice majú svoje náprotivky v podobe častíc antihmoty, ktoré nesú opačný elektrický náboj. Pri vzájomnom stretnutí častice s jej náprotivkom dôjde k ich vzájomnej anihilácii, počas ktorého sa celá hmotnosť oboch častíc premieňa na čistú energiu.

UBC / Takamasa Momose / Úprava redakcie

Tento proces je najefektívnejším zdrojom energie, aký poznáme, čoho dôkazom je aj fakt, že jeho energetická hustota je až 9 × 10¹⁶ J/kg. Pre porovnanie, ide o približne desať miliárdkrát vyššiu hodnotu ako pri spaľovaní vodíka a kyslíka v bežných raketových motoroch a 300-násobne vyššiu než pri jadrovej fúzii. Táto neuveriteľná energetická hustota robí z antihmoty jedinečný zdroj energie, ktorý by mohol zásadne zmeniť koncepciu pohonu vesmírnych lodí.

„Predstavte si, že by vesmírne lode mohli dosiahnuť špecifický impulz až 20 miliónov m/s. Táto hodnota je momentálne najvyššia možná a robí z medzihviezdneho pohonu nielen cieľ, ale reálnu možnosť,“ zdôraznili vedci v štúdii.

Efektivita a výzvy

Ďalším zásadným prínosom tejto technológie je jej vysoká efektivita. Približne 70 % energie uvoľnenej pri anihilácii by mohlo byť použité priamo na pohon vesmírnych lodí, čo ďaleko presahuje účinnosť tradičných metód pohonu.

NASA/MSFC

No aj napriek veľkým prínosom stoja vedci pred mnohými výzvami. Jednou z hlavných prekážok je bezpečné skladovanie antihmoty, keďže ide o látku, ktorá okamžite reaguje s bežnou hmotou a môže spôsobiť nekontrolovateľnú explóziu. Navyše, výroba dostatočného množstva antihmoty je zatiaľ mimoriadne nákladná a technologicky náročná.

Tak či onak, pohon na antihmotu predstavuje jednu z najsľubnejších ciest k uskutočneniu medzihviezdnych misií. Ak sa vedcom podarí prekonať technologické a ekonomické bariéry, antihmota by mohla byť kľúčom k realizácii snov o cestovaní k iným hviezdnym systémom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú