V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Rakúska energetická spoločnosť OMV oznámila, že s okamžitou platnosťou vypovedala dlhodobú zmluvu o dodávkach plynu s ruským energetickým gigantom Gazprom. Dôvodom bolo niekoľko zásadných porušení zmluvy. Táto dohoda, uzavretá v roku 2006, mala pôvodne platiť až do roku 2040. K vypovedaniu zmluvy došlo po tom, čo Gazprom v polovici novembra zastavil dodávky plynu do Rakúska.

Tento krok nasledoval po tom, ako OMV vyhrala arbitrážny spor v Nemecku proti Gazpromu a získala nárok na odškodnenie vo výške 230 miliónov eur za nepravidelné dodávky plynu pre jej nemeckú divíziu. OMV odmietla uhradiť platbu za októbrové dodávky plynu vo výške 230 miliónov eur, čím si Gazprom kompenzoval výšku sporu. V reakcii na to ruský dodávateľ zastavil export plynu do Rakúska.

Kontroverzná klauzula a politické reakcie

Dlhodobá zmluva medzi OMV a Gazpromom, kedysi oslavovaná ako významný krok v posilnení energetických vzťahov, sa postupom času stala predmetom kritiky. Zmluva totiž obsahovala klauzulu, ktorá vyžadovala platby za plyn aj v prípade, že nebol kupovaný a odoberaný. Táto podmienka je v rozpore s plánmi Európskej únie, ktorá sa po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 zaviazala k rýchlemu obmedzeniu závislosti na ruských energetických surovinách.

Generálny riaditeľ OMV Alfred Stern uistil, že spoločnosť je pripravená zvládnuť situáciu bez ohrozenia dodávok plynu pre svojich priemyselných zákazníkov. Stern uviedol, že dnes sa môžu spoľahnúť na diverzifikované portfólio alternatívnych zdrojov plynu, čím zaručia bezpečnosť dodávok pre zákazníkov. Alternatívne zdroje zahŕňajú vlastnú produkciu plynu v Nórsku, dodávky od externých producentov a skvapalnený zemný plyn (LNG). Navyše, zásobníky plynu, ktoré OMV prevádzkuje, sú v súčasnosti naplnené na 85 %, čo poskytuje dostatočnú rezervu na pokrytie dopytu.

Kontext a dôsledky

Zrušenie zmluvy je ďalším krokom v snahe Európy znížiť svoju energetickú závislosť na Rusku. Ruský plyn bol v minulosti kľúčovou zložkou energetického mixu mnohých európskych krajín, vrátane Rakúska.

OMV tak signalizuje svoju pripravenosť adaptovať sa na nové podmienky a podporiť politiku diverzifikácie energetických zdrojov, ktorú presadzuje EÚ. Tento krok tiež zdôrazňuje pokračujúce napätie medzi Ruskom a Európou v oblasti energetiky po začiatku vojny na Ukrajine.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú