Tento týždeň Meta oznámila odstránenie viac ako 2 miliónov falošných účtov z platforiem Facebook, Instagram a WhatsApp, ktoré pochádzali z organizovaných podvodníckych centier v Južnej Ázii a ďalších krajinách. Na tému upozornil portál Cybernews.

Meta identifikovala, že účty boli napojené na podvodnícke centrá využívajúce nútenú prácu v krajinách ako Kambodža, Mjanmarsko, Laos, Spojené arabské emiráty a Filipíny. Tieto centrá nútia pracovníkov zapojiť sa do podvodov zahŕňajúcich kryptomeny, hazardné hry, pôžičky, investície či falošné vládne a iné identity.

Spoločnosť Meta uviedla, že tieto kriminálne kartely sú mimoriadne vytrvalé a majú dostatok zdrojov na neustálu evolúciu svojich taktík. V boji proti týmto podvodom Meta spolupracuje s miestnymi políciami, vrátane thajskej polície, ktorá označila túto spoluprácu za kľúčovú pri narušovaní činnosti týchto centier.

Freepik/Pexels (Úprava redakcie)

Nové technológie a umelá inteligencia 

Meta využíva pokročilé technológie na odhaľovanie podvodných sietí a pravidelne aktualizuje svoje systémy na základe správania podvodníkov. Jedným z príkladov úspechu bola likvidácia nového podvodníckeho syndikátu v Kambodži po upozornení od start-upu OpenAI.

Meta taktiež uviedla, že ich tímy neustále vyhľadávajú nové podvodnícke centrá a pracujú na ich narúšaní. Techniky podvodníkov sledujú pomocou modelu správania a technických znakov, čo im umožňuje rýchlo prispôsobovať automatizované detekčné systémy.

Orange podvodné e-maily
Freepik/Usplash (úprava redakcie)

Jednou z hlavných podvodníckych stratégií je tzv. pig butchering, pri ktorom je obeť postupne manipulovaná a finančne oklamaná. Táto stratégia prebieha v piatich krokoch. Podvodníci masovo oslovujú potenciálne obete prostredníctvom aplikácií, sociálnych sietí alebo e-mailov.

Po odpovedi od obete sa podvodníci snažia získať dôveru pomocou emocionálnych trikov. Následne po vybudovaní dôvery predstavia výhodnú investičnú možnosť, pričom obete často začnú s malými sumami. Peniaze obete sa presúvajú na falošné účty alebo podvodné weby.  Po vylákaní väčšej sumy podvodníci miznú aj so všetkými peniazmi.

Meta, kocka, logo
Unsplash

Ako sa chrániť pred podvodmi?

Meta upozorňuje používateľov, aby zostali ostražití. Dôležité je, nikdy neposkytovať osobné alebo finančné údaje neznámym osobám. Používať dvojfaktorové overovanie. Dôležité je overovať si dôveryhodnosť webových stránok a ponúk. Dávanie pozor na falošné reklamy, vládne stránky alebo podvody spojené s online zoznamovaním.

V rámci svojej prevencie Meta zavádza nové výstrahy na svojich platformách, ktoré upozorňujú na možné podvodné aktivity. Tiež sa aktívne zapája do spolupráce so spoločnosťami ako Coinbase či Ripple a organizáciami na boj proti kybernetickým zločinom. Odstránenie takého množstva účtov je dôležitým krokom v boji proti narastajúcej globalizácii podvodných syndikátov. Avšak ukazuje aj výzvy, ktorým čelí bezpečnosť v online priestore.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú