Objav nie je vždy otázkou veľkolepých expedícií – niekedy stačí nahliadnuť len do šuplíka. V roku 1931 sa na Purdue University našiel zvláštny kúsok horniny, neskôr nazvaný meteor Lafayette.

Hoci sa dlho nevedelo, ako a kedy sa tam dostal, neskoršie analýzy odhalili jeho pôvod – pochádza z Marsu. Nový výskum teraz priniesol prelomové zistenie: meteor obsahuje dôkazy o prítomnosti tekutej vody na Červenej planéte pred 742 miliónmi rokov. O prípade informoval portál Livescience.

Lafayette, približne 5-centimetrový sklenený fragment, bol už v 80. rokoch identifikovaný ako meteorit z Marsu. Plynné zložky v jeho vnútri totiž zodpovedajú atmosfére Marsu, ako ju zmerali sondy NASA Viking.

Predchádzajúce štúdie tiež ukázali, že minerály v tomto meteorite prišli do kontaktu s tekutou vodou, hoci presný vek tohto procesu nebol známy. Nový výskum však pomocou analýzy argónových molekúl odhalil, že k interakcii došlo menej než pred miliardou rokov.

Purdue Brand Studio

Vedúca autorka štúdie, Marissa Tremblay z Purdue University, uviedla, že tekutá voda nepochádzala z hojného povrchového zdroja. Predpokladá sa, že vznikla z roztopenia permafrostu, ktoré bolo spôsobené sopečnou aktivitou. Tento proces podľa nej stále prebieha aj v súčasnosti.

Vedia, kde hľadať život

Mars poznáme ako chladnú, nehostinnú až mŕtvu planétu. Podľa nedávno publikovanej štúdie by určité časti Marsu mali mať potenciál vytvoriť správne podmienky na existenciu života. Nie je to však také jednoduché.

Vedci veria, že kľúčovým faktorom je lokalita. Rovnako ako na Zemi, tak aj na Marse podpora života závisí od toho, kam dopadá slnečné svetlo a aké sú tam podmienky prostredia. O najnovšom objave sa môžeš dočítať v samostatnom článku.

Lafayette prešiel dlhú cestu – od svojej cesty vesmírom po dopad na Zem, ktorý mohol nastať okolo roku 1919. Jeho štúdium poskytlo nielen pohľad do minulosti Marsu, ale tiež otvorilo nové možnosti pre analýzu iných meteoritov. Metóda, ktorú vedci použili, by mohla pomôcť datovať výskyt vody aj na iných planétach a mesiacoch. Tento objav prispieva k pochopeniu podmienok, ktoré mohli podporiť život mimo Zeme.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú