V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Slovensko v posledných rokoch zaznamenalo stabilnú vodíkovú sebestačnosť. Podľa analytika Andreja Havettu z Inštitútu hospodárskych analýz (IHA) je výroba vodíka od roku 2019 v priemere o 0,3 % vyššia ako jeho domáca spotreba. Táto pozitívna bilancia však vychádza najmä zo spotreby vodíka priamo na mieste výroby v podnikoch. A to hlavne v chemickom a petrochemickom priemysle. Odhadom len menej ako 1 % vyprodukovaného vodíka smeruje na ďalší predaj.

Aj keď slovenská vodíková produkcia zatiaľ pokrýva domácu spotrebu, analytici vidia potenciál pre využitie vodíka v nových sektoroch. Predovšetkým v doprave a energetike. Zároveň sa v krajine sleduje, ako sa bude vyvíjať výroba vodíka z obnoviteľných zdrojov, tzv. zelený vodík, ktorý by mal do roku 2030 pokryť približne tretinu predpokladanej spotreby.

Potenciál využitia vodíka v nových odvetviach

 V roku 2023 Slovensko vyprodukovalo 151.100 ton vodíka, pričom spotreba bola mierne nižšia, 150.500 ton. V porovnaní s rokom 2022 však došlo k menšiemu poklesu v produkcii, ktorý  takmer všetok vodík sa na Slovensku vyrába parným reformingom zemného plynu. Tento proces dominuje aj v iných krajinách, pričom v Česku sa väčšina vodíka vyrába parciálnou oxidáciou ropných zvyškov.

Hoci alternatívna metóda elektrolýzy vody existuje, jej podiel na slovenskej výrobe vodíka je zatiaľ zanedbateľný. Konkrétne predstavuje menej ako 1 %. Zahraničný obchod s vodíkom zostáva na Slovensku minimálny. V roku 2022 Slovensko importovalo len 175 ton vodíka, no exportovalo až 472 ton, čo však analytici pripisujú nerozvinutému zahraničnému trhu.

vodík, chémia, molekuly
Pixabay

Prognózy do roku 2030

Podľa prognóz by sa spotreba vodíka na Slovensku mohla do roku 2030 zvýšiť až na 186.600 ton, pričom sa očakáva, že výroba bude držať krok a dosiahne úroveň približne 188.300 ton. Z dlhodobého hľadiska bude Slovensko čeliť výzve v oblasti výroby tzv. obnoviteľného vodíka. Jeho spotreba by podľa smernice EÚ o využívaní obnoviteľných zdrojov mala dosiahnuť 50.000 ton ročne.

Zvýšenie podielu zeleného vodíka v celkovej spotrebe bude kľúčové pre splnenie ekologických cieľov EÚ. Tento krok však môže vyžadovať investície do inovatívnych technológií a zdrojov. Tie môžu efektívne podporiť ekologickú transformáciu slovenskej energetiky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú