Environmentálni výskumníci zistili, že mikroplasty, ktoré sa vyskytujú už po celom svete, majú vplyv aj na počasie. Neúmyselne pomáhajú pri tvorbe ľadových kryštálov, okolo ktorých sa následne vytvárajú dažďové kvapky. Mikroplasty tak majú schopnosť „zasievať“ oblaky, čím sa mení spôsob tvorby dažďa. O novej štúdii informoval portál Futurism.

Všadeprítomné mikroplasty

Mikroplasty sú drobné kúsky plastu, menšie než 5 milimetrov, ktoré sa nachádzajú žiaľ už všade. Skúmaním sa zistilo, že čiastočky mikroplastu sa nachádzajú v hlbinách Mariánskej priekopy či v snehu na Mount Evereste. Mikroplasty sa nachádzajú už aj v samotných organizmoch.

„Počas posledných dvoch desaťročí výskumu mikroplastov vedci zistili, že sú všade, a toto je ďalší kúsok tejto skladačky,“ povedala Freedmanová. „Teraz je jasné, že potrebujeme lepšie pochopiť, ako interagujú s naším klimatickým systémom, pretože sme dokázali, že proces tvorby mrakov môžu spúšťať mikroplasty,“ uviedla vo vyhlásení autorka Miriam Freedmanová, profesorka chémie na Pensylvánskej štátnej univerzite.

Unsplash

Silné zrážky kvôli výskytu mikroplastov

Nový výskum z Pensylvánskej štátnej univerzity odhaľuje, že mikroplasty v atmosfére môžu mať vplyv na počasie a klímu. Štúdia bola publikovaná v časopise Environmental Science and Technology: Air a skúmala správanie štyroch druhov plastov: nízkohustotného polyetylénu (LDPE), polypropylénu (PP), polyvinylchloridu (PVC) a polyetyléntereftalátu (PET). Tieto mikroplasty vedci umiestnili do drobných kvapiek vody a pomaly ich ochladzovali, aby zistili, ako ovplyvňujú proces mrznutia.

Štúdia odhalila, že kvapky s mikroplastmi zamrzli a vytvorili ľadové kryštály pri teplotách o 5 až 10 stupňov Celzia vyšších, ako v kvapkách bez mikroplastov. Častice mikroplastov teda môžu spôsobiť vznik dažďových kvapiek už pri vyšších teplotách. To znamená, že menia prirodzený proces formovania dažďových kvapiek, čím môžu ovplyvniť počasie a jeho vzorce.

Mikroplasty v atmosfére

Zatiaľ nie je jasné, čo presne znamená tento objav pre počasie a klímu, avšak ako naznačuje Feedmanová, mikroplasty už teraz môžu mať vplyv na atmosféru a viac uškodia ako pomôžu. Autorka štúdie vysvetlila, že v znečistenom prostredí s veľkým množstvom častíc, ako sú aj mikroplasty, sa voda rozdelí na oveľa menšie kvapky. Menšie kvapky nepršia, kým sa dostatočne nezväčšia. Tak sa v oblakoch nahromadí viac vody, kým naprší. Tento proces má za následok silnejšie zrážky a môžu hroziť povodne, ako sme ťa informovali aj v septembri.

„Môžeme o tom uvažovať na mnohých úrovniach, nielen z hľadiska silnejších búrok, ale aj prostredníctvom zmien v rozptyle svetla, čo by mohlo mať omnoho väčší dopad na našu klímu,“ uviedla Heidi Busseová, doktorandka na Pensylvánskej univerzite.

Štúdia ponúka nepochybné dôkazy, že mikroplasty môžu meniť počasie k horšiemu. Výskum bude i naďalej pokračovať a ďalším krokom je skúmanie rôznych aditív, ako sú aj zmäkčovadlá, ktoré sa pridávajú do plastov. Chcú tak získať lepší prehľad o tom, ako bežne používané plasty môžu ovplyvňovať atmosféru Zeme.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú