Erupcia sopky Vezuv v roku 79 n. l. zanechala mestá Pompeje a Herculaneum v zajatí popolu a zmrazila posledné okamihy ich obyvateľov. Desiatky rokov vedci vychádzali z polohy tiel, odevov a objektov pri ich identifikácii a interpretácii vzťahov medzi obeťami. Avšak moderná genetická analýza mení pohľad na tieto obete a odhaľuje prekvapivé skutočnosti.

V jednom prípade sa vedci domnievali, že dospelý človek s dieťaťom na kolenách bol matkou objímajúcou svoje dieťa. Avšak genetická analýza DNA potvrdila, že išlo o geneticky nepríbuzného dospelého muža a dieťa, ktoré bolo pravdepodobne pri ňom v čase smrti náhodou. David Reich, profesor genetiky na Harvardovej univerzite uviedol, že ich nálezy spochybňujú tradičné predstavy o rodových a rodinných vzťahoch. Na tému upozornil portál Live Science.

Zaujímavým objavom bolo aj zistenie, že dvojica ľudí nájdených v objatí, považovaná za sestry alebo matku s dcérou, zahŕňala aspoň jedného genetického muža. Tento objav naznačuje, že interpretácie súčasných archeológov o týchto osobách boli ovplyvnené modernými predstavami o rodových a rodinných rolách.

To však nemusí zodpovedať skutočným vzťahom ľudí v období Rímskej ríše. Tento prístup DNA analýzy však odhaľuje viac než len vzťahy. Vedci skúmali aj genetickú pestrosť obetí, ktorá potvrdila rozmanitosť Rímskej ríše. Obete mali prevažne pôvod vo východnom Stredomorí, čo zodpovedá migráciám a zmesiam obyvateľstva, ktoré boli pre túto éru charakteristické.

pxhere

Kultúrne a archeologické dôsledky

Vedci poukazujú na to, že táto nová metóda interpretácie historických údajov pomocou DNA má výrazné dôsledky pre porozumenie dávnym spoločnostiam. Podľa archeogenetičky Alissy Mittnik z Harvard Medical School výsledky DNA ukazujú, že moderné domnienky môžu často viesť k nesprávnym interpretáciám. Upozornila, že je nevyhnutné integrovať genetické dáta s archeologickými a historickými informáciami, aby sa zabránilo mylným predstavám a príliš modernizovaným výkladom historických vzťahov.

Vedci tiež naznačujú, že v minulosti mohli byť nálezy vo vykopávkach prezentované spôsobom, ktorý posilňoval atraktivitu príbehov. Tím vedcov v štúdii uviedol, že niektoré telá mohli byť pri expozíciách nastavené tak, aby vytvorili dojem dramatických rodinných momentov, čo však nezodpovedá realite.

Pohľad do minulosti 

Podľa Carlesa Laluezu-Foxa, odborníka na starovekú DNA z Inštitútu evolučnej biológie v Barcelone, je omyl v interpretácii pohlavia v archeológii bežný. Lalueza-Fox uviedol, že na minulosť často hľadíme očami našej doby, čo vedie k skresleniam. Taktiež uviedol, že objav muža so zlatým náramkom, ktorý sa pokúša zachrániť nepríbuzné dieťa, je z kultúrneho hľadiska oveľa zaujímavejší a komplexnejší než predstava, že ide o matku s dieťaťom.

Výsledky štúdie o DNA obetí Pompejí tak nielenže menia naše chápanie konkrétnych osôb, ale aj naznačujú, že pri analýze minulých civilizácií musíme byť opatrní a otvorení možnostiam, ktoré sa nezlučujú s našimi dnešnými očakávaniami o vzťahoch a rodinách.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP