Americké prezidentské voľby môžu zásadne ovplyvniť budúcnosť bitcoinu a kryptomien ako takých. V politickom súboji stoja na opačných stranách bývalý prezident Donald Trump, ktorého vzťah voči kryptomenám je pomerne pozitívny, zatiaľ čo jeho súperom je viceprezidentka Kamala Harris, reprezentujúca súčasnú administratívu demokratov známej prísnymi reguláciami v oblasti kryptomien. Na tému upozornil portál Forbes.

Čo bude s kryptomenami?

Pod vedením demokratov došlo v posledných rokoch k tzv. „regulácii prostredníctvom presadzovania práva“ – teda k tvrdým zásahom voči kryptomene na základe súčasných pravidiel bez ich modernizácie. Príkladom sú prísne opatrenia, ktoré prispeli k zániku kryptobánk Silvergate a Signature, a ktoré vážne narušili celý bankový sektor. Tento postup naznačuje nepriaznivý trend pre kryptomeny, pretože administratíva sa zrejme snaží o prísne obmedzenie súkromného sektora v oblasti digitálnych mien.

Freepik

Pod vedením demokratov došlo v posledných rokoch k tzv. „regulácii prostredníctvom presadzovania práva“ – teda k tvrdým zásahom voči kryptomene na základe súčasných pravidiel bez ich modernizácie. Príkladom sú prísne opatrenia, ktoré prispeli k zániku kryptobánk Silvergate a Signature a ktoré vážne narušili celý bankový sektor. Tento postup naznačuje nepriaznivý trend pre kryptomeny, pretože administratíva sa zrejme snaží o prísne obmedzenie súkromného sektora v oblasti digitálnych mien.

Trump však, podľa svojich verejných vyjadrení a aktivít (ako bol jeho projekt NFT), vyzerá byť v otázke kryptomien otvorenejší. Ak by vyhral, analytici predpokladajú priaznivejšie prostredie pre kryptomeny, vrátane menej striktného regulačného prístupu. Takáto zmena by mohla kryptomenám uvoľniť ruky, čo by pravdepodobne spôsobilo prudký rast ich hodnoty.

Ak však vo voľbách zvíťazí Harris a demokrati, je pravdepodobné, že súčasná tvrdá regulácia krypta bude pokračovať. Na grafoch bitcoinu by sa to mohlo prejaviť poklesom jeho hodnoty, keďže čoraz prísnejšie opatrenia by zvyšovali náklady a obmedzovali možnosti technologického rozvoja. Kryptomeny sú totiž vnímané ako výzva pre tradičný bankový systém a vládny monopol na peniaze, čo im prísne regulácie môžu výrazne sťažiť.

Tak či onak, rozhodnutie, či sa kryptomeny dočkajú rasu alebo naopak zvýšeného, padne už čoskoro.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú