Na pobreží Talianska, pri meste Pozzuoli, objavili archeológovia jedinečný 2 000 rokov starý chrám, ktorý svojou atmosférou pripomína dobrodružstvo z filmu Indiana Jones. Chrám postavili imigranti z arabského Nabatejského kráľovstva, ktorého ikonická stavba, „Pokladnica“, sa preslávila v treťom filme spomínanej série. O náleze informoval BGR.

Pozzuoli, kedysi známe ako Puteoli, bolo významným rímskym prístavom, no veľká časť pôvodného pobrežia dnes leží pod hladinou mora v dôsledku vulkanickej aktivity, ktorá zmenila pobrežie.

Archeológovia v posledných rokoch zmapovali morské dno tejto oblasti, čo ich doviedlo až k dvom zaplaveným miestnostiam s rímskymi múrmi. Tieto miestnosti majú rozmery približne 10 x 5 metrov a jedna z nich obsahuje biele mramorové oltáre, opreté o múr.

places to see in/YouTube

S objavmi sa roztrhlo vrece

V posledných dňoch sme ti priniesli hneď niekoľko článkov, ktoré sa týkali významných objavov stratených miest. Informovali sme ťa napríklad o stratenom Mayskom poklade, ktorý objavil istý vedec úplnou náhodou. Doktorand a jeho tím našli skryté mayské poklady vo forme viac ako 6 500 predhispánskych stavieb v Campeche v Mexiku, vrátane ikonických kamenných pyramíd. Tím vedcov objavili tri lokality, ktoré sa veľkosťou dajú prirovnať ku Edinburgu, hlavnému mestu Škótska.

Ďalší významný objav si pripísal archeológ Eduardo Neves z Univerzity v São Paule so svojím tímom. Starobylé mesto v ktorom 250 rokov nikto nebol, sa nachádza v dnešnom brazílskom štáte Rondônia a bolo kedysi zakreslené na niektorých mapách. Jeho vznik sa datuje až do 18. storočia, no postupne z máp nejakým záhadným spôsobom zmizlo.

„Oblasť bola opustená, les ju pohltil a kamenné bloky boli odstránené,“ vysvetlil Neves. „Vďaka našim mapám sa nám podarilo identifikovať rozloženie ulíc tohto mesta, čo bol mimoriadne zaujímavý objav.“

Chrám s veľkou pravdepodobnosťou slúžil obchodníkom z Nabatejského kráľovstva, ktorí sa často plavili do Puteoli, druhého najväčšieho rímskeho mesta a hlavného prístavu Rímskej ríše. Výskumníci sa domnievajú, že chrám bol zanechaný po dobytí Arábie cisárom Trajánom v roku 106 n. l. Chrám bol potom cielene zasypaný betónom a úlomkami keramiky v druhom storočí n. l.

Objav tohto chrámu prináša unikátny pohľad na staroveké kultúry a odkrýva ďalšiu vrstvu histórie starovekého Ríma a jeho medzikultúrneho vplyvu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú