V nasledujúcom texte boli použité materiály TASR.

Vďaka kombinácii EEG (elektroencefalografie) a umelej inteligencie (AI) sa vedcom darí zaznamenávať sny a vytvárať vizuálne interpretácie myšlienok. Technológia, ktorá sníma mozgové vlny, otvára otázky o jej etickom využití aj právnych reguláciách. Tento pokrok však môže byť míľnikom v oblasti neurotechnológií. Alžběta Solarcyk Krausová, stojí na čele spoločnosti Respectful AI a pôsobí v Centre pre výskum inovácií a kyberpráva Akadémie vied ČR. Podľa nej sú dnešné technológie schopné zaznamenávať myšlienky a dokonca aj sny bez invazívnych zásahov do mozgu.

Pomocou EEG umiestneného na povrch lebky dokážu vedci sledovať mozgové aktivity a vytvárať vizuálne obrazy na základe aktuálneho mentálneho stavu človeka. Už teraz sa dajú získať informácie priamo z mozgu. S pomocou AI dokážu vytvoriť obraz toho, čo si človek práve predstavuje. Táto technológia dokáže rekonštruovať aj hudbu, ktorú si človek prehráva vo svojej mysli. Napríklad vedcom sa podarilo takto reprodukovať pieseň od Rolling Stones, ktorú si účastník experimentu predstavoval.

Prepojenie mozgu s robotmi a otázky nesmrteľnosti

Okrem prenosu myšlienok na obrazovku nachádza umelá inteligencia využitie aj vo forme snímania vitálnych funkcií prostredníctvom Wi-Fi alebo rádiových vĺn. Krausová vysvetľuje, že AI dokáže analyzovať odrazy vĺn, napríklad v miestnosti s hrajúcim rádiom, a na ich základe sledovať tlkot srdca či iné údaje o fyzickom stave osoby. Výskum v tejto oblasti ukazuje, že technológie dokážu spracovať aj informácie, ktoré bežne nie sú priamo zachytiteľné.

Neurotechnológie sa posúvajú aj smerom k prepojeniu mozgov so strojmi, napríklad cez roboty ovládané mozgom potkana. Umelá inteligencia tu slúži ako prekladač medzi elektrickými signálmi mozgu a pokynmi pre robota. Tento vývoj vedie k otázkam o možnom presune vedomia z biologického tela do technológie. Podľa niektorých to otvára priestor na dosiahnutie nesmrteľnosti. Krausová pripomína, že téma nesmrteľnosti rezonuje už dlhé roky a existujú predpovede, že v horizonte niekoľkých desaťročí môžeme zastaviť alebo zvrátiť starnutie.

Bing Image Creator

Práva v oblasti neurotechnológií

Technológie, ktoré dokážu manipulovať s myšlienkami alebo spomienkami, so sebou nesú riziko zneužitia, varuje Krausová. Podľa nej je nevyhnutné vytvoriť nové právne rámce, ktoré by chránili práva jednotlivcov. Napríklad právo na nenarušovanie myšlienkového procesu alebo právo nebáť sa manipulácie so spomienkami. Práve preto UNESCO pripravuje medzinárodné dohody o regulácii neurotechnológií a vytvára nové ľudské práva, ktoré sa na tieto technológie budú vzťahovať.

K otázkam bezpečnosti a etiky patrí aj Dohovor o ľudských právach a biomedicíne a Akt o umelej inteligencii. Ten poskytuje nástroje na rýchlu reguláciu nových systémov a zabezpečenie, že ich potenciálne riziká neprevýšia prínosy. Tým sa vytvára priestor pre ďalší rozvoj neurotechnológií pri súčasnom zachovaní práv jednotlivcov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú