V nasledujúcom texte boli použité materiály SITA.

Európska komisia (EK) uložila izraelskej farmaceutickej firme Teva pokutu vo výške 462,6 milióna eur. Sankcia bola udelená za údajné zneužívanie patentového systému s cieľom umelo predĺžiť ochranu lieku na sklerózu multiplex. Podľa EK spoločnosť svojím konaním obmedzila dostupnosť lacnejších alternatív, čím zabránila možným úsporám v zdravotníckych systémoch krajín naprieč Európou. EK uviedla, že Teva údajne využila rôzne praktiky na to, aby obmedzila konkurenčné produkty a zabránila ich voľnému prístupu na európsky trh.

Farmaceutická firma podľa komisie šírila informácie spochybňujúce bezpečnosť a účinnosť konkurenčných liekov, ktoré sú terapeuticky porovnateľné s jej vlastným liekom. Takýmto postupom sa podľa EK snažila vzbudiť obavy o účinnosť náhradných liekov a tým posilniť pozíciu svojho produktu na trhu. Európska komisia tiež zdôraznila, že konanie Tevy pravdepodobne spomalilo prístup pacientov k cenovo dostupnejším alternatívam. To mohlo negatívne ovplyvniť rozpočty na zdravotníctvo v európskych štátoch. Celkové úspory, ktoré mohli krajiny v EÚ dosiahnuť pri použití dostupnejších liekov, sa podľa EK mohli pohybovať v značných hodnotách.

Odvolanie na obzore

Teva vo svojom vyhlásení reagovala na rozhodnutie Európskej komisie s nesúhlasom. Spoločnosť sa plánuje proti pokute odvolať, keďže podľa nej nie sú obvinenia zo strany EK oprávnené. Teva tvrdí, že jej kroky neboli zamerané na obmedzenie konkurencie, ale na zabezpečenie kvality a bezpečnosti pre pacientov.

Firma tak bude zrejme hľadať ďalšie právne kroky, ktoré by jej umožnili pokutu znížiť alebo úplne zrušiť. Tento krok signalizuje, že boj o patenty a konkurenciu na farmaceutickom trhu bude pokračovať. Otázka dostupnosti generických liekov sa tak v EÚ bude zrejme riešiť intenzívnejšie.

Pixabay

Čo tento krok znamená pre pacientov?

Rozhodnutie Európskej komisie môže mať významný dopad na budúce praktiky v sektore farmaceutického priemyslu. Sankcie voči Teve signalizujú zámer EK zasiahnuť voči konaniu, ktoré môže obmedziť prístup pacientov k lacnejším liekom. V konečnom dôsledku môže tento prípad motivovať farmaceutické firmy, aby sa vyvarovali taktík, ktoré umelo predlžujú patentovú ochranu liekov a blokujú prístup generických alternatív na trh.

Európska komisia tak svojim krokom nastavila precedens, ktorý môže viesť k zvýšeniu dostupnosti lacnejších liekov pre pacientov v Európe. Potenciálne tak môže zmierniť výdavky v oblasti verejného zdravotníctva.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú