Plusy

+ Pre nových hráčov má hra originálny príbeh s viacerými šokujúcimi zvratmi
+ Vylepšený dizajn postáv a prostredia
+ Účasť hereckých hviezd vie stále nadchnúť
+ Vylepšená príbehová linka pre postavu Ramiho Maleka

Mínusy

- Len malé vylepšenia v hrateľnosti
- QTE technika sa prakticky vôbec nezmenila
- Vysoká cena
- Vizuálne nedostatky

V roku 2015 uzrela svetlo sveta nenápadná hra Until Dawn. Tvorcovia od spoločnosti Supermassive Games v nej odhalili hororový interaktívny príbeh skupiny mladých ľudí, ktorí by pokojne mohli byť hlavnými postavami strašidelného filmu s klasickými ingredienciami tínedžerskeho hororu.

Najväčšie lákadlo spočívalo v tom, že hráč sa stal sudcom a katom v jednej osobe, keď prostredníctvom hernej stratégie rozhodoval o živote a smrti jednotlivých postáv. Okrem napínavého príbehu sa však hra preslávila aj skvelým využitím dnes už modernej technológie motion capture či perfektným vizuálom, ktorý vytvoril dokonalú mrazivú atmosféru.

Britské štúdio Supermassive Games v nadväznosti na masový úspech Until Dawn vydalo v ďalších rokoch niekoľko podobne ladených hororových titulov zameraných na voľbu hráča, žiadny z nich sa však popularitou nedokázal vyrovnať Until Dawn. Aj preto nie je prekvapením, že voľba priniesť remake padla práve na hru z roku 2015, ktorá v novom šate s použitím Unreal Engine 5 prichádza na PS5 a PC tentokrát už pod taktovkou spoločnosti Ballistic Moon.

Dôvodov pre vydanie remake verzie je niekoľko

Po tohtoročnom oznámení, že Until Dawn dostane vlastnú prerábku, sa mnoho fanúšikov začalo pýtať, prečo by hra z roku 2015 potrebovala remake. Tvorcovia naservírovali odpoveď hráčom priamo v záverečnej scéne samotnej hry, ktorá v originálnej verzii nebola.

Tá naznačuje, že za touto snahou vzkriesiť obľúbenú hernú značku môže byť príprava pôdy pre potenciálne pokračovanie. Okrem toho sa PlayStation Productions, značka, ktorou Sony premieňa svoje videohry na seriály a filmy, tento týždeň pochválila zahájením nakrúcania filmu Until Dawn, a tak sa hra teraz javí ako dokonalé marketingové načasovanie.

Fontech.sk

Hra na trh prichádza s cenovou 60 eur, no o tom, či je remake interaktívneho hororu hodný tejto ceny by sa dalo polemizovať. Rovnako ako v minulosti, aj teraz je Until Dawn hrou plnou napätia a infarktových momentov, ktorá zaujme možnosťami rozhodovania a atmosférickým spracovaním.

Nová vylepšená verzia Until Dawn sa sústredí na skupinu priateľov, ktorí sa rozhodnú rok po tragickej udalosti opäť stráviť zimnú dovolenku v izolovanej chate v horách Blackwood Pines. To, čo v prvom momente vyzerá ako začiatok príjemného nostalgického stretnutia sa rýchlo mení na nočnú moru, z ktorej niet cesty von.

Po príbehovej stránke sa v novej verzii Until Dawn vôbec nič nezmenilo, aj keď pozorní hráči si možno všimnú drobné rozdiely v niektorých scénach či rozhovoroch, ktoré boli upravené alebo dokonca odstránené. Jednej z kľúčových postáv Joshovi, ktorému prepožičal hlas hviezdny herec Rami Malek, pripravili tvorcovia v pôvodnej hre dva veľmi tragické záverečné osudy, na čo negatívne reagovala väčšia časť hráčov.

V novej verzii však k nim pribudol tretí alternatívny koniec, ktorý pôsobí o mnoho optimistickejším dojmom, čo spôsobí úľavu mnohým fanúšikom. Prekvapením je aj spomínaná potitulková scéna, ktorej skutočný zámer možno spoznáme už v najbližších mesiacoch. 

Fontech.sk

Najväčšiu pozornosť remaku sprevádza technická stránka hry, ktorá sa viditeľne posunula vpred. Vylepšenia postáv a prostredia prostredníctvom Unreal Engine 5 je badať okamžite a hra, ktorá je založená predovšetkým na vizuálnej forme s filmovým nádychom z tohto technologického faceliftu veľmi profituje.

Svoju podobu a hlas prepožičali v minulosti viaceré známe herecké mená ako Hayden Panettiere (Vreskot 6) či hviezda Bohemian Rhapsody, herec Rami Malek. Ich tváre boli digitálne spracované na vysokej úrovni už v origináli, ale remake posúva realizmus vizuálnej stránky na ešte vyšší level.

Postavy sú prepracovanejšie s väčším dôrazom na detaily vrátane realistickejších textúr a vylepšených animácií. To síce robí emócie postáv opäť o niečo uveriteľnejšie, na druhej strane sa však tvorcom nepodarilo odstrániť občas statickú mimiku postáv, ktorá miestami pôsobí ironicky a absurdne. Všimnúť si to možno najmä pri pohyboch úst Dr. Hilla (Peter Stormare), jeho neustálom kývaní hlavou či prevracaní očami, ktoré vyzerajú na dnešnú hernú dobu neprirodzene.

Vďaka vylepšeným tieňovým efektom a dynamickému osvetleniu celého zimného prostredia a detailov objektov je posilnená ponurá a mrazivá atmosféra hry, ktorá oproti originálu ešte viac vtiahne hráča do deja.

Fontech.sk

Tvorcovia sa však snažili demonštrovať silu nových svetelných efektov trošku nepochopiteľne aj v niektorých pasážach príbehu, ktoré sa odohrávajú neskoro v noci. Namiesto pôvodne ponurej a temnej atmosféry s ambientným tmavým a chladným osvetlením sa najmä v úvodných častiach dočkáme podivne jasne osvetleného priestoru, ktorého efekt tak pôsobí trocha nelogicky.

Celé toto prostredie však tentokrát môžeme v novej verzii sledovať z pohľadu tretej osoby, ktorá nahradila väčšinu pevných uhlov kamery z originálu. To hráčom originálu umožňuje prežiť celý príbeh odznova  z novej perspektívy a skúmať ho z iných, doteraz nevídaných uhlov.

Hra navyše obsahuje aj rôzne možnosti vizuálnych nastavení ako napríklad ultra široký formát, ktorý ponúka hlbšiu kompozíciu scén, vďaka čomu sa hráč môže pozrieť na niektoré scény z inej perspektívy so širším pomerom strán. Aj keď vylepšený Until Dawn ťaží z technických a grafických možností PS5, hra je obmedzená iba na 30 FPS, čo je miernym sklamaním. Napriek tomu si však novinka udržiava stabilnú snímkovú frekvenciu, čo zabezpečuje slušný herný zážitok.

Hrateľnosť dostala len kozmetické vylepšenia

Until Dawn je hra, v ktorej dominujú filmové scény, doplnené o prieskumné momenty a sekvencie „quick time events“  (QTE) a práve v hrateľnosti sa očakávali najmenšie zmeny oproti pôvodnému dielu. To sa, bohužiaľ, aj potvrdilo. Tvorcovia v tomto smere zmenili len umiestnenie totemov, teda predmetov, ktoré predpovedajú budúce udalosti, a rozšírenie dostali aj niektoré miesta, kde je možné tieto predmety nájsť.

Fontech.sk

Nové funkcie ovládača DualSense sa už tradične stali jedným z prostriedkov na vylepšenie herného zážitku pri remakoch starších herných kúskov, no pri Until Dawn sa v tomto smere žiadna veľká revolúcia nekoná. Jediným prvkom, ktorý pridáva na napätí, sú vibrácie v ovládači simulujúce tlkot srdca a občasné využitie dotykovej plochy ovládača pri prelistovaní dokumentov.

Jednoduchými a nezmenenými ostali aj akčné momenty, ktorých riešenie stále leží na užívateľsky nenáročnom využití QTE – v presnom momente stačí stlačiť jedno tlačidlo, a tak zložitejšie kombinácie tlačidiel na záchranu postavy nečakaj. Absencia výraznejšieho vylepšenia v tomto smere vychádza pravdepodobne hlavne z toho, že do hry nebol pridaný mechanizmus vrátenia sa do určitého momentu v kapitole.

Jednoduchšie riešenie akčných momentov tak zaručuje, že v prvých kapitolách hneď nezabiješ väčšinu „účastníkov hororového zájazdu“, čo by už aj tak výrazne skrátilo pomerne krátku dĺžku hry, ktorej dohranie ti zaberie maximálne 8 hodín.

Fontech.sk

V prípade, že by tvorcovia povolili hráčom s postavou bežať a nie len otravne si vykračovať, tak by sme sa posunuli aj na úroveň 6 hodín. Napriek svojej krátkej dĺžke má však hra výhodu pridanej hodnoty v podobe vysokej znovuhrateľnosti.

Until Dawn totiž obsahuje obrovské množstvo príležitostí na rozhodovanie, ktoré vo výraznej miere ovplyvňujú nielen samotný dej, ale aj charakter jednotlivých postáv a počas hrania som sa veľakrát zamýšľal nad známou formulkou „čo keby…„.

Okrem smrtiacich hádaniek a trýznivých rozhodnutí bola pre mňa zábava riešiť aj širokú sieť vzájomných vzťahov mladých tínedžerov, ktorí sú poháňaní hormónmi a okrem narastajúcej hrozby stále medzi sebou riešia flirtovanie a hádky.

Fontech.sk

Ak si teda nikdy nehral pôvodnú hru, Until Dawn bude pre teba takmer dokonalou zábavou a stále najlepším interaktívnym hororovým zážitkom, ktorý je teraz dostupný nielen na konzolách aj na PC. Druhej skupine hráčov, ktorí poznajú aj originálnu verziu, remake neponúka výrazne vylepšený herný zážitok, ani dostatočný počet zmien hodných šesťdesiatich eur.

Nový Until Dawn je však vo výsledku skvelou audiovizuálnou referenciou na aktuálne technické možnosti PS5 a jeho sľubný záver naznačuje, že séria ešte nepovedala posledné slovo. Aj to je jedným z dôvodov, prečo by sa aj fanúšikovia verzie z roku 2015 mali k titulu vrátiť a prežiť si napínavý príbeh ešte raz.

HODNOTENIE

7.5/10

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP