Čína dosiahla ďalší významný pokrok vo svojom vesmírnom programe. V septembri úspešne vypustila svoj prvý „opakovane použiteľný“ satelit Shijian-19, čím otvorila novú kapitolu v oblasti vesmírneho výskumu a technologického rozvoja. Satelit bol vynesený na obežnú dráhu pomocou rakety Long March 2D (CZ-2D) zo strediska Jiuquan Satellite Launch Center, ktoré sa nachádza v severozápadnej Číne. O téme informoval portál InterestingEngineering.

Cieľom je výskum mikrogravitácie a šľachtenie plodín

Primárnou úlohou satelitu Shijian-19 je podpora vesmírnych experimentov v oblasti mikrogravitácie a vývoja nových vesmírnych technológií. Tieto experimenty majú potenciál zásadne ovplyvniť vedecký výskum, pričom sa zameriavajú najmä na oblasť vesmírneho šľachtenia. Vystavenie semien vesmírnym podmienkam, ako je kozmické žiarenie a mikrogravitácia, by mohlo viesť k mutáciám, ktoré pomôžu pri vývoji nových plodín.

Hlavným cieľom tejto misie je prispieť k rozvoju čínskeho semenárskeho priemyslu a zabezpečiť technologickú sebestačnosť krajiny. Čína sa snaží získať nezávislú kontrolu nad zdrojmi semien, čo je kľúčové pre budúci rozvoj jej poľnohospodárstva.

Medzinárodná spolupráca a opakovane použiteľná technológia

V rámci svojej snahy o medzinárodnú spoluprácu Čína zahrnula do misie aj užitočné zaťaženie z piatich krajín, vrátane Thajska a Pakistanu. Satelit Shijian-19 predstavuje ďalší významný míľnik pre Čínu, ktorá už v roku 1975 vypustila svoj prvý obnoviteľný satelit Jianbing-1, vojenský prieskumný satelit, ktorý sa po troch dňoch úspešne vrátil na Zem.

Tento nový satelit však ide ďalej, keďže jeho misia zahŕňa aj testovanie opakovane použiteľných technológií, čo je oblasť, ktorú Čína intenzívne rozvíja v posledných rokoch. Ak bude misia úspešná, Shijian-19 sa stane prvým čínskym satelitom s opakovane použiteľným návratovým modulom.

Čínski vedci už niekoľko rokob pracujú na vývoji opakovane použiteľných rakiet, ktoré by mohli konkurovať modelom ako Falcon 9 od spoločnosti SpaceX. V roku 2020 Čína úspešne testovala „opakovane použiteľnú experimentálnu kozmickú loď“, ktorá sa po dvojdňovej misii vrátila na obežnú dráhu. Táto loď podľa mnohých erudovaných odborníkov pripomínala americký raketoplán X-37B.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP