Konverzia neanglicky hovoriacich úspešných hororových titulov do amerických verzií sa už stala tradičným folklórom Hollywoodu. Naposledy expresne rýchlo zameral svoje chápadlá na dánsky horor Neprivolávaj nič zlé z roku 2022, ktorý sa po svojej premiére okamžite zaradil medzi najkontroverznejšie snímky posledných rokov.

Dôvodom je jeho záverečná časť, ktorá podľa mnohých divákov z neho spravila jeden z najkrutejších filmov, aké boli doteraz natočené. Viacerí diváci vo svojich komentároch na internete prezradili, že im privodil absolútny šok a depresiu na ďalšie hodiny po jeho dopozeraní.

Cesta amerického remaku pod hlavičkou známeho hororového štúdia Blumhouse, producenta hitov, ako Muž v temnote, M3GAN či Get Out sa tak právom stala v očiach fanúšikov nervydrásajúcich titulov jedným z najočakávanejších filmov tohto roka.

Dovolenka ako z hororu

Príbeh Neprivolávaj nič zlé sa točí okolo americkej rodiny, ktorá strávi víkend na idylickom víkendovom sídle charizmatickej britskej rodiny, s ktorou sa spriatelili v Taliansku. Avšak to, čo sa javí ako dovolenka snov, sa čoskoro premení na zvrátenú psychologickú nočnú moru, ktorá mala v podaní dánskej verzie mimoriadne šokujúce a nečakané rozuzlenie. Americká verzia láka okrem zaujímavého PR šíriaceho sa okolo originálu, aj svojím zaujímavým hereckým obsadením.

TMDB

V hlavných úlohách sa totiž predstavili britská herecká hviezda James McAvoy (X-Men: Budúca minulosť), Scoot McNairy (Narcos: Mexiko) či Davis Mackenzie, známa z posledného dielu Terminátora či filmu Blade Runner 2049.

Snímka stihla už tento týždeň vstúpiť do kín po celom svete vrátane Slovenska a podľa prvých reakcií divákov či kritikov sa zdá, že americká verzia rozhodne svojmu dánskemu predchodcovi hanbu nerobí. Zatiaľ čo portál ČSFD ukazuje pri filme hodnotenie 76 %, tak na agregátovom portáli Rotten Tomatoes má Neprivolávaj nič zlé od recenzentov 86 % a diváci mu udelili v priemere rovnako skvelých 85 %.

Remake už nie je taký kontroverzný

Hlavným faktorom pre vyššie hodnotenie na americkom trhu je, pochopiteľne, vyššia neznalosť pôvodnej dánskej predlohy, tým pádom odpadá porovnávací efekt, ktorý má európske publikum väčšinou citlivejší.

Obidva tábory sa však zhodli v tom, že remake má jednu obrovskú devízu a tou je účasť hereckej hviezdy Jamesa McAvoya, ktorý vo filme pôsobí doslova démonickým dojmom, pričom dokáže so svojou postavou zvládať neustály prechod medzi charizmou a surovosťou, čím v divákovi vyvoláva pocit neustáleho napätia.

TMDB

Čím si remake tiež získava body u divákov je jeho silná atmosféra, ktorá takmer každou situáciou podnecuje divákov k zamysleniu, že niečo s týmito ľuďmi nie je úplne v poriadku. Film sa popri tom stíha venovať témam, ako je toxická maskulinita, čí prílišná asertívnosť a vyhýbanie sa konfliktom, čo bolo v dánskej verzii aj základným prvkom, prečo sa psychologický teror dostáva stále viac pod kožu jednému z párov.

Kredit ide aj na účet režiséra Jamesa Watkinsa, ktorý sa v poslednej tretine filmu rozhodol ísť vlastnou cestou a priniesol emočne menej devastujúci záver, prijateľnejší pre labilnejšie americké publikum.

Vo výsledku však platí, že čím menej o remaku, ale aj jeho predlohe vieš, tým viac si film užiješ. Neprivolávaj nič zlé je totiž stále dostatočne napínavý horor so skvelými hereckými výkonmi a intenzívnou gradáciou tempa, ktorý si rozhodne zaslúži pozornosť fanúšikov tohto žánru, hoci nadšencom originálnej predlohy bude pravdepodobne chýbať dánska intenzita a surovosť.

Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP