Aktualizované 13. septembra 2024 – Do otvoreného vesmíru po prvý raz v histórii vystúpili civilní astronauti vďaka misii Polaris Dawn, za ktorou stojí miliardár Jared Isaacman a americká spoločnosť SpaceX, upozorňuje BBC.

„Doma máme všetci mnoho práce, avšak odtiaľto vyzerá Zem naozaj ako perfektný svet,“ vyhlásil Isaacman počas svojho výstupu do kozmu z kozmickej lodi Crew Dragon, ktorú používa SpaceX v spolupráci NASA aj na transportovanie profesionálnych astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu a naspäť na Zem.

Zároveň išlo o výstup v oveľa väčšej výške, než v akej to robia profesionálni astronauti na ISS. Crew Dragon sa totiž nachádzal vo výške až 700 km nad Zemou, kým ISS ju obieha vo výške približme 400 km. Výstup si vyskúšala aj Sarah Gillisová, ktorá predtým pracovala pre SpaceX a obaja civilní astronauti počas výstupu opisovali svoje pocity zo samotného výstupu, ako aj zo skafandrov vyvinutých tou istou firmou.

SpaceX tak pre misiu poskytol raketu, kozmickú loď aj skafandre. Na výstupe je zaujímavé, že astronauti nepoužili priestupnú komoru, ktorá je zvyčajne od kozmickej lodi alebo stanice hermeticky oddelená, aby nedošlo k vypusteniu atmosféry zo zvyšku zariadenia. V tomto prípade ale bol vypustený vzduch z celej kozmickej lodi.

V tomto texte boli použité materiály TASR.

Aktualizované 10. septembra 2024 – Americká spoločnosť SpaceX úspešne odštartovala misiu Polaris Dawn, ktorá prináša ďalší historický krok v civilnom prieskume vesmíru. Na päťdňovú misiu rakety Crew Dragon sa vydala štvorčlenná posádka, zložená výlučne z neprofesionálnych astronautov. Počas tejto expedície sa uskutoční vôbec prvý výstup civilistov do otvoreného vesmíru.

Posádka, ktorú tvoria miliardár a astronomický nadšenec Jared Isaacman, vojenský stíhací pilot vo výslužbe Scott Poteet a dvaja zamestnanci SpaceX, odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride v utorok o 5.23 h miestneho času (11.23 h SELČ). Po približne 14 minútach od štartu sa dostali do beztiažového stavu a Crew Dragon sa usadil na obežnej dráhe Zeme.

Očakáva sa, že počas misie sa posádka dostane do vzdialenosti od 190 do 1400 kilometrov od povrchu Zeme, čím sa priblížia k najvzdialenejšiemu bodu, ktorý ľudstvo dosiahlo od ukončenia programu Apollo v roku 1972. Pre porovnanie, Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) sa nachádza vo výške od 370 do 460 kilometrov nad Zemou.

Vrcholom misie bude výstup do otvoreného vesmíru, naplánovaný na štvrtok, vo výške približne 700 kilometrov nad povrchom Zeme. Očakáva sa, že bude trvať približne 20 minút. Počas tohto výstupu budú astronauti testovať nové skafandre vyvinuté spoločnosťou SpaceX. Ide o historický moment, keďže doteraz takéto výstupy vykonávali výlučne profesionálni astronauti.

Doteraz sa výstupy do vesmíru uskutočnili len na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) a čínskej orbitálnej stanici Nebeský palác. Od roku 2000 prebehlo približne 270 výstupov na ISS, zatiaľ čo na čínskej stanici sa uskutočnilo 16 výstupov tajkonautov.

Aktualizované 28. augusta 2024 – Vesmírna misia Polaris Dawn, v rámci ktorej sa má už čoskoro uskutočniť historicky prvý komerčný výstup do vesmíru, sa opäť odkladá. Dôvodom je tentoraz nepriaznivé počasie, upozorňuje SPACE.com. Zrušený bol tentoraz aj zajtrajší termín, teda sa misia bude konať najskôr 30. augusta.

Pôvodný článok:

Americký podnikateľ Jared Isaacman financuje ambiciózny päťdňový let do vesmíru v rámci svojho programu Polaris. Cieľom je posunúť hranice komerčných vesmírnych misií a dosiahnuť nové prelomové úspechy.

Štart kozmickej lode Crew Dragon spoločnosti SpaceX bol pôvodne naplánovaný na utorok, no kvôli technickým problémom sa posunul o 24 hodín. Dôvodom posunu je únik hélia v pozemnom vybavení, uviedli organizátori. Nový termín odletu z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride je stanovený na stredu 09:38 SELČ.

Hlavnou udalosťou misie bude prvý komerčný výstup do otvoreného vesmíru. Uskutoční sa vo výške približne 700 kilometrov nad zemským povrchom a potrvá 20 minút. Členovia posádky pri tom využijú nové skafandre špeciálne vyvinuté spoločnosťou SpaceX.

Počas letu sa uskutoční aj 38 vedeckých experimentov zameraných na skúmanie vplyvu vesmírnych letov a radiácie na ľudské zdravie. Súčasťou misie bude tiež testovanie laserovej komunikácie prostredníctvom satelitnej siete Starlink.

Štvorčlennú posádku tvoria okrem Jareda Isaacmana aj bývalý podplukovník letectva Scott Poteet a dve zamestnankyne SpaceX – Sarah Gillisová a Anna Menonová.

Hoci presné náklady na tento ambiciózny projekt neboli zverejnené, odborníci odhadujú, že celková suma presiahne 100 miliónov dolárov. Táto investícia do budúcnosti komerčných vesmírnych letov by mohla otvoriť nové možnosti pre ľudstvo vo výskume a využívaní vesmíru.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú