V tomto texte boli použité materiály TASR.

Severokórejský líder Kim Čong-un opäť upriamil pozornosť na vojenské technológie. Tentokrát si „do parády“ vzal bezpilotné lietadlá a drony. Počas sobotňajšej návštevy Ústavu dronov v rámci Akadémie obranných vied osobne dohliadal na testovanie dronov domácej výroby. TASR o tom informuje na základe agentúr Reuters a Jonhap.

Štátna agentúra KCNA zverejnila fotografie z testu, ktoré zachytávajú dva biele samovražedné drony zasahujúce makety pripomínajúce juhokórejské tanky K-2. Je to prvýkrát, čo Severná Kórea prezentovala zábery takýchto zbraní verejnosti.

Kim Čong-un vo svojom prejave zdôraznil potrebu rozšírenia výroby rôznych typov tzv. samovražedných dronov. Tieto zariadenia majú byť podľa jeho slov určené pre „taktické, špeciálne, prieskumné a útočné jednotky“. Vodca KĽDR taktiež naliehavo žiadal urýchlenie testov bojového nasadenia dronov s cieľom ich čo najskoršieho zavedenia do armády.

„Je potrebné vyvinúť a vyrobiť viac samovražedných dronov rôznych typov, ktoré budú používať jednotky taktickej pechoty a špeciálnych operácií, ako aj strategických prieskumných a viacúčelových útočných dronov,“ vyhlásil Kim podľa správy.

Okrem dronov sa Kim venoval aj ďalším aspektom vývoja vojenských technológií. Spomenul prebiehajúci vývoj podmorských zbraňových systémov a zdôraznil potrebu implementácie umelej inteligencie do týchto projektov.

Tieto aktivity nadväzujú na Kimove predchádzajúce nariadenia z decembra minulého roka, ktoré sa týkali vývoja bezpilotných technológií a prostriedkov elektronického boja. V júli 2023 Severná Kórea už predstavila nové typy prieskumných a útočných dronov.

Incident z decembra 2022, keď päť severokórejských dronov prekročilo hranicu s Južnou Kóreou a jeden z nich dokonca vnikol do bezletovej zóny v blízkosti prezidentskej kancelárie v Soule, podčiarkuje rastúci význam týchto technológií v severokórejskej vojenskej stratégii.

Najnovšie kroky Kim Čong-una v oblasti vývoja dronov tak potvrdzujú pokračujúce úsilie Severnej Kórey o posilnenie svojich vojenských kapacít, čo môže mať významné dôsledky pre bezpečnostnú situáciu v regióne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP