Vedec Abel Méndez z Univerzity v Portoriku pri skúmaní archívnych dát z legendárneho observatória Arecibo objavil nesmierne pozoruhodné signály, ktoré môžu priniesť nové svetlo do záhady WOW! signálu zachyteného ešte v roku 1977. Presnejšie vedec v novej štúdii publikovanej na predtlačovom serveri arXiv opísal objavenie série signálov, ktoré by mohli byť kľúčom k pochopeniu tohto jedinečného rádiového fenoménu. Na tému upozornil portál IFLScience.

Vysvetlenie záhadného signálu

Observatórium Arecibo v rokoch 2017 až 2020 skúmalo blízke červené trpaslíky s cieľom identifikovať v ich blízkosti potenciálne obývateľné planéty. Pri pozorovaní Teegardenovej hviezdy však vedec narazil na štyri neobvykle signály, ktoré sa podobali ďalším dvom zaznamenaným v iných štúdiách.

Méndez et al/Arecibo telescope

Hoci na prvý pohľad sa zdalo, že ide o obyčajný rádiový šum, no Méndez a jeho kolegovia si uvedomili, že v skutočnosti ide o emisie z medzihviezdnych oblakov studeného vodíka nachádzajúcich sa v našej galaxii. Výnimočné na týchto signáloch bolo, že sa objavili v úzkom frekvenčnom pásme okolo 1420 MHz.

Zmieňovaná frekvencia má v astronómii špeciálny význam, pretože ide o relatívne tiché frekvenčné pásmo, ktoré mnohí považujú za logické miesto pre pátranie po potenciálnej mimozemskej komunikácií. Práve na tejto frekvencii bol v roku 1977 zachytený aj Wow! signál.

Big Ear a WOW! signál

Ak si ešte náhodou o signály WOW! nepočul, vedz, že ten bol zaznamenaný 15. augusta 1977 prostredníctvom rádioteleskopu Big Ear. Išlo o neobvykle silný signál, ktorý prichádzal z oblasti mimo slnečnej sústavy, pričom už od čias jeho detekcie si nielen astronómovia, ale celá vedecká obec láme hlavu nad tým, odkiaľ sa tento signál vzal.

Big Ear Radio Observatory; North American AstroPhysical Observatory (NAAPO).

WOW! signál je považovaný za prerušovaný, úzkopásmový rádiový signál, zaznamenaný v rámci projektu SETI. Samotný signál, ktorého doba sledovania činila 72 sekúnd (predpokladá sa, že trval dlhšie avšak Big Ear dokázal zaznamenať iba 72 sekúnd) bol natoľko silný a jedinečný, že jeden z jeho objaviteľov Dr. Jerry R. Ehman pripísal na papier k signálu slovo „WOW!“ – práve vďaka tejto poznámke vznikol aj jeho názov.

Big Ear Radio Observatory; North American AstroPhysical Observatory (NAAPO).

Nový výskum teraz naznačuje, že WOW! signál, ktorý sa doteraz pokladal za možný dôkaz mimozemskej komunikácie, bude zrejme výsledkom prirodzeného astronomického javu. Podľa novej hypotézy mohol tento signál vzniknúť stimuláciou medzihviezdneho oblaku studeného vodíka silným výbuchom žiarenia z neďalekého magnetaru.

Magnetarové záblesky sú extrémne intenzívne a dokážu dočasne oživiť inak neaktívne oblasti vesmíru. V tomto prípade mohlo dôjsť k tomu, že výbuch z magnetaru zasiahol oblak studeného vodíka, čo spôsobilo, že daný oblak začal krátkodobo vyžarovať silné rádiové vlny práve na frekvencii 1420 MHz. Inak povedané, nový výskum ukazuje, že takéto signály môžu byť byť prirodzeným dôsledkom interakcie medzi magnetarom a oblakmi vodíka, a nielen dielom mimozemšťanov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP