V tomto texte boli použité materiály TASR.

Členské štáty Organizácie Spojených národov (OSN) dosiahli pokrok v boji proti počítačovej kriminalite. Po troch rokoch intenzívnych rokovaní a dvojtýždňovom stretnutí v New Yorku bol konsenzom prijatý prvý dohovor OSN zameraný na túto problematiku.

Zmluva, ktorá čaká na formálne schválenie Valným zhromaždením, sa sústreďuje predovšetkým na boj proti online sexuálnemu zneužívaniu detí a praniu špinavých peňazí.

Iniciatíva na vytvorenie výboru pre túto zmluvu vzišla v roku 2017 z Ruska, čo spočiatku vyvolalo nesúhlas USA a Európskej únie. Napriek počiatočným rozporom sa výboru podarilo dosiahnuť svoj cieľ. K uvedeniu zmluvy do platnosti je potrebná ratifikácia 40 členskými štátmi.

Dohovor umožňuje krajinám požadovať elektronické dôkazy a údaje od poskytovateľov internetových služieb v iných štátoch pri vyšetrovaní závažných trestných činov. Tento široký záber však vyvoláva obavy medzi aktivistami za ľudské práva a veľkými technologickými spoločnosťami.

Kritici zmluvy poukazujú na potenciálne riziká rozšíreného sledovania a možného zneužitia. „Táto zmluva je v skutočnosti právnym nástrojom represie. Môže byť použitá na potláčanie práv novinárov, aktivistov, komunity LGBT, slobodomyseľných ľudí a ďalších osôb,“ vyjadrila svoje znepokojenie Deborah Brownová z organizácie Human Rights Watch (HRW) .

Brownová ďalej charakterizovala dohovor ako „bezprecedentný multilaterálny nástroj na sledovanie“ a varovala, že „bude katastrofou pre ľudské práva a je temným momentom pre OSN“.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP