Cestovanie nadsvetelnou rýchlosťou prostredníctvom warpového pohonu je súčasťou azda každého dobrého vesmírneho sci-fi. Lietanie vesmírom superluminálnou rýchlosťou však nezostáva iba pri knihách a filmoch, ale už celé desaťročia vedci z celého sveta špekulujú, ako niečo takéto preniesť do reality.

Potrebujeme pohon warp

Ak chceme čo i len pomyslieť na cestovanie na vzdialené planéty, hoci „len“ k našej najbližšej  hviezde známej ako Proxima Centauri, je jasné, že so súčasnými raketovými pohonmi to jednoducho nepôjde. Aspoň nie v priebehu jedného ľudského života.

Jednou z možností, ako tieto medzihviezdne lety uskutočniť, je využitie zatiaľ čisto hypotetického pohonu známeho ako warp. Základy alcubierrovho pohonu, nazývaného tiež warpový pohon, položil v roku 1994 mexický teoretický fyzik Miguel Alcubierre. Alcubierrov alebo warpový pohon je hypotetický pohon umožňujúci vesmírnym lodiam cestovať nadsvetelnou rýchlosťou, uvádza portál Futurism.

AllenMcC/ wikipedia

Alcubierre svoj pohon založil na generovaní bubliny negatívnej energie, ktorá obklopuje vesmírnu loď tak, že sa štruktúra časopriestoru pred objektom zmenšuje a priestor za ním sa rozširuje. V strede je „plochá“ oblasť časopriestoru, kde môžeme cestovať bez toho, aby sme mali vôbec pocit, že sa pohybujeme.

Aj keď to znie ako fantastický nápad vytrhnutý priamo zo „Star Treku,“ niektorí vedci veria, že tento nápad má zmysel. Dokonca zvažujú možnosť, že táto technológia by mohla otvoriť nové cesty na detekciu pokročilých mimozemských civilizácií pomocou nástrojov ako je Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory (LIGO).

Pomôže objaviť mimozemšťanov?

V novej štúdii publikovanej na predtlačovom serveri arXiv tím výskumníkov z Univerzity v Oxforde a Inštitútu Maxa Plancka naznačuje, že kolaps takejto warp bubliny  by mohol generovať gravitačné vlny, ktoré dokážeme detegovať práve prostredníctvom detektorov gravitačných vĺn ako je LIGO.

Mark Rademaker/Flickr

Hoci ide o zaujímavý myšlienkový experiment, ktorý by nám mohol pomôcť pri pátraní po mimozemskej civilizácií, samotní autori štúdie si uvedomujú, že šance na niečo také sú mizivé.

Mimo to existencia takéhoto pohonu má tiež svoje úskalia. Tým jednoznačne najväčším je potreba existencie negatívnej energie, pričom na tento pohon by sme potrebovali jej extrémne veľké množstvo.

Ďalšou výzvou je aj stabilita tohto pohonu. Podľa vedcov totiž neexistujú aktuálne žiadne známe rovnice, ktoré by dokázali dlhodobo udržať pohon warp v stabilnej konfigurácii.

Nádej však umiera posledná a aktuálne si nevieme ani len predstaviť, s akými technológiami by mimozemské civilizácie mohli disponovať. Jednou z nich môže byť aj pre nás stále nepolapiteľný warp.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú