Vyzerá to tak, že nástroje umelej inteligencie budú čoskoro slúžiť doslova na všetko, nehľadiac na etické a morálne bariéry. Už dnes napríklad jeden takýto nástroj vie predpovedať dátum tvojho úmrtia. Práve s etikou a úmrtím súvisí aj najnovšia aplikácia fungujúca na báze umelej inteligencie, ktorá vyvolala na internete vlnu pobúrenia.

Používatelia boli doslova zdesení, čo aplikácia Vera AI dokáže a čoho je schopná. O tejto chúlostivej téme spojenej s poriadnou dávkou kontroverzie informoval portál Futurism.

Kontroverzné kriesenie mŕtvych

Vývoj aplikácie AI, ktorá umožňuje používateľom vytvárať digitálne repliky zosnulých blízkych, vyvolal značnú kontroverziu a etické obavy naprieč celým online priestorom. Táto inovatívna, no poburujúca aplikácia s názvom „Vera AI“ si získala pozornosť pre svoj odvážny popisok vo svojej prvotnej verzii.

V ňom stálo, že AI umožňuje používateľom vytvárať kópie svojich blízkych, čím otvára dvere rozhovorom a interakciám s už nežijúcimi osobami. Iné slogany propagujúce túto aplikáciu priamo naznačovali, že prostredníctvom Very existuje možnosť opätovnej interakcie so zosnulými príbuznými, pričom stačí ich vytvoriť len v digitálnej podobe. Internet explodoval. A rozhodne nie v pozitívnom duchu.

Toto tu už bolo

Koncept používania AI na komunikáciu so zosnulým nie je úplne nový. Na kriesenie mŕtvych odkazujú predchádzajúce prípady, ako sú holografické konverzačné videá a iné služby na báze umelej inteligencie. Príkladom môže byť aj aplikácia HereAfter AI, ktorá medzi prvými rozčerila hladinu tejto kontroverznej oblasti.

Vera AI však zachádza ešte ďalej. „Vyniká“ ako priamejší a menej rafinovaný pokus o využitie tohto trendu komunikácie s mŕtvymi, ktorý používateľom ponúka možnosť zapojiť sa do konverzácií s nimi, požiadať ich o radu alebo jednoducho mať „pri sebe“ niekoho, kto ich vypočuje. 

Čo etika?

Napriek tvrdeniam aplikácie o vytváraní zmysluplných rozhovorov s priateľmi AI pretrvávajú otázky o skutočných zámeroch aplikácie a etických dôsledkoch „zmŕtvychvstanie“ zosnulých jednotlivcov. Objavili sa obavy o súkromie údajov a emocionálny vplyv na používateľov, najmä vzhľadom na potenciál spôsobenia emočnej bolesti.

Keďže technológie naďalej posúvajú hranice v oblasti AI a digitálnych replík, výskyt aplikácií ako Vera AI núti spoločnosť konfrontovať zložité otázky o hraniciach technológie, posvätnosti ľudských vzťahov a etických úvahách súvisiacich s používaním AI obzvlášť v citlivých a emocionálnych súvislostiach.

Len dodáme, že po tom, čo redakcia Futurism kontaktovala vývojára aplikácie, kontroverzný popisok o zosnulých, konkrétne na platforme Google Play, kde je v súčasnosti dostupná, sa záhadne vytratil a s ním aj prvá ilustračná fotografia. Z kriesiaceho četbota sa tak razom stal „iba“ klasický AI priateľ. Sila internetu, negatívnych reakcií a zvedavých novinárov je predsa len stále veľká.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP