Lietajúce auto pochádzajúce zo Slovenska má za sebou kľúčový úspech. Tento lietajúci stroj vôbec po prvýkrát vzlietol aj s pasažierom, ako uviedol magazín EDM.

Prvým pasažierom na palube bol známy hudobník Jean-Michel Jarre. Lietajúci automobil pritom pilotoval samotný konštruktér auta Štefan Klein.

Príde aj legenda z Queen

Let sa uskutočnil vrámci festivalu Starmus, na ktorom sa má zúčastniť aj legenda kapely Queen Brian May. Slovenský lietajúci automobil AirCar od získania osvedčenia o letovej spôsobilosti v januári 2022 už absolvoval neuveriteľných 130 letových hodín.

Francúzsky hudobník bol z letu nadmieru nadšený. Lietajúci automobil AirCar je podľa hudobníka skvelým doplnkom k štýlu, ktorý preferuje. Odzrkadľuje cestu, na ktorú sa vydáva, počnúc monumentálnym koncertom Jeana-Michela a Briana Maya.

AirCar disponuje dvomi miestami na sedenie, dokáže sa premeniť z auta na lietadlo za menej než tri minúty a zvládne dojazd až 1 000 kilometrov a letieť dokáže rýchlosťou 300 kilometrov za hodinu. Úspešne absolvovalo úplný testovací program, a v roku 2023 získalo od slovenských úradov certifikát letovej spôsobilosti.

Do projektu vstúpil investor z Číny

Licenciu na výrobu tohto lietajúceho automobilu získal čínsky investor, pričom slovenskí vývojári považujú obchod s čínskymi investormi za prelomový. Predaj licencie do Číny bol umožnený aj vďaka dlhoročným vzťahom spoluinvestora transakcie spoločnosti United Industries a.s. a jej prezidenta Eduarda Šeba s čínskymi partnermi.

Klein Vision

Kontrakt z čínskej strany vznikol hlavne za pričinenia čínskeho konzorcia pod vedením Zhu Shouchen. Shouchen je nadšenec leteckého priemyslu, dokonca vlastní a prevádzkuje veľké letisko a leteckú školu v čínskom meste Cangzhou.

Nie je žiadnym tajomstvom, že súčasťou Shouchenovho portfólia je aj závod na výrobu ultraľahkých lietadiel Shark pre čínsky trh. Tieto lietadlá majú korene na Slovensku rovnako ako AirCar.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP