Výskumníci z ETH Zürich vo Švajčiarsku urobili objav, ktorý by z recyklácie elektronického odpadu (e-odpadu) mohol spraviť doslova zlatý dol. Tím vymyslel nový spôsob, ako extrahovať drahé kovy z e-odpadu pomocou udržateľnej metódy založenej na vedľajšom produkte z potravinárskeho priemyslu.

A je to aj celkom lukratívne, upozornil Futurism. Podľa tímu, sa dá za každý investovaný dolár, zarobiť zlato v hodnote 50 dolárov. A čo je najlepšie, tvrdia, že ide o neuveriteľne ekologický proces. Tím zistil, že na extrakciu zlata z vyradeného e-odpadu, sa dajú použiť proteínové fibrilované špongie, vyrobené z bielkovín vznikajúcich ako vedľajší produkt pri výrobe syra.

Najviac ma teší, že na získanie zlata z elektronického odpadu používame vedľajší produkt potravinárskeho priemyslu,“ povedal spoluautor a profesor ETH Zürich Raffaele Mezzenga vo vyhlásení. „Už to ani nemôže byť oveľa udržateľnejšie!

Ako je podrobne uvedené v novej štúdii publikovanej v časopise Advanced Materials, tímu sa podarilo získať 450-miligramovú nugget 22-karátového zlata len z 20 starých počítačových základných dosiek.

wiley.com

Na tento účel tím denaturoval srvátkové proteíny za kyslých podmienok a vysokých teplôt, čím vytvoril kašu proteínových nanofibrilov. Následne tento gél vysušili a vytvorili špongiu.

Po rozpustení kovových častí z 20 základných dosiek a ich ionizácii v kúpeli umiestnili špongiu do roztoku, aby prilákala zlaté ióny. Zahriatím špongie tím zredukoval zachytené ióny na vločky a nakoniec ich roztavil na malý zlatý nuget. Tento 450-miligramový nuget obsahoval 91 percent zlata a deväť percent medi. Pri súčasných cenách za uncu je to približne 33 dolárov za zlato.

Vďaka novej metóde recyklácie e-odpadov vidíme svetlo na konci tunela

Podľa tímu energetické náklady predstavujú len pätinu hodnoty zlata, ktoré sa dá získať, čo z neho pri rozšírení robí neuveriteľne ziskový proces. Teraz vedci hľadajú spôsoby, ako uviesť svoj nápad na trh, a ďalšie bielkovinovo bohaté vedľajšie produkty, ktoré by sa dali premeniť na špongie.

Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že e-odpad je najrýchlejšie rastúcim tokom pevného odpadu na svete, pričom milióny elektrických zariadení sa vyraďujú a vyhadzujú. Ak sa tento odpad nelikviduje správne, je nielen neuveriteľne škodlivý pre životné prostredie, ale tiež môže byť aj toxický pre ľudí.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú