Spanilá jazda bitcoinu pokračuje a najsilnejšia digitálna mena sveta počas uplynulého víkendu prekročila hranicu 41-tisíc dolárov. Stalo sa tak prvýkrát za posledných 18 mesiacov, naposledy sa bitcoin za rovnakú sumu predával v apríli minulého roka.

Bitcoin v posledných týždňoch poriadne naberá na sile – od polovice októbra si polepšil o takmer 50 %, od začiatku roka sa jeho hodnota takmer strojnásobila. Spoločne s bitcoinom začínajú vystreľovať aj ďalšie digitálne kryptoaktíva a nálada na trhu sa viditeľne zlepšuje.

Prudký nárast kráľa kryptomien neprichádza ako náhoda. Na budúci rok sa chystajú hneď dve kľúčové udalosti s potenciálom výrazne zamávať s cenou bitcoinu a definovať jeho ďalšiu budúcnosť. Trhy zároveň veria, že bitcoin stojí na jednom z najdôležitejších prahov svojej histórie a má pred sebou príležitosť, akú ešte nikdy nemal.

Kľúčový okamih prichádza

Nárast bitcoinu v posledných týždňoch je úzko spojený predovšetkým s Americkou komisiou pre cenné papiere (SEC). Tá sa ku kryptomenám od ich vzniku doposiaľ stavala mimoriadne skepticky a častými odkladmi návrhov i žalobami voči burzám dokázala cenu bitcoinu opakovane zrážať. Postoj SEC voči bitcoinu sa však začína meniť a to predovšetkým pri schvaľovaní vôbec prvého spotového bitcoinový ETF.

Freepik

O čo ide? ETF, alebo burzovo obchodovateľný fond, je typ investičného nástroja, ktorý sleduje výkonnosť aktív, ako sú akcie, dlhopisy, komodity alebo meny. ETF si možno jednoducho predstaviť ako akcie, s ktorými sa na dá obchodovať na burze.

Ide o efektívny investičný nástroj s objemom biliónov dolárov, ktorý je ľahko prístupný širokej verejnosti, no pre kryptomeny tento nástroj doposiaľ zostal nepoužiteľný. Americká komisia pre cenné papiere totiž doposiaľ zamietla viac než 30 žiadostí o zriadenie spotového ETF, ktorý by vo veľkom zlegitimizoval obchodovanie s kryptomenami a ich širšie použitie.

SEC doposiaľ zakaždým argumentovalo obavami z možnej manipulácie na trhu a nedostatočnej regulácie kryptomenových búrz. SEC podľa Cointelegraph ďalej poukazovalo na potrebu lepšej regulácie kryptomenového trhu, ako i nedostatok kontrolných mechanizmov na prevenciu podvodov.

Doposiaľ SEC obdržalo desiatky žiadostí o zriadenie spotového bitcoinového ETF. Prvými žiadateľmi boli ešte v roku 2013 bratia Winklevossovci, zakladatelia kryptomenovej burzy a depozitnej banky Gemini. Americký regulátor žiadosť zamietol, čoskoro však nasledovali ďalšie. Nielen od Winklevosscov, ale čoraz vplyvnejších investičných spoločností a správcov tradičných fondov s dlhoročnou tradíciou.

Medzi veľké ryby patrí aj známa správcovská spoločnosť digitálnych aktív Grayscale Investments, ktorá sa postarala o veľký zvrat, keď sa s SEC dostala do súdneho sporu. Dôvodom bolo zamietnutie žiadosti Grayscale Investments o konverziu svojho trustu na spotový Bitcoin ETF. SEC túto žiadosť zablokovala bez možnosti odvolania sa, čo následne správcovská spoločnosť napadla na súde.

Prichádzajú veľryby, ktoré môžu všetko zmeniť

Spor sa v USA tešil veľkej mediálnej pozornosti, predovšetkým z dôvodu, že bol súčasťou rozsiahleho dialógu o regulácii kryptomien a ich integrácii do finančného systému. Federálny súd v auguste tohto roka vyniesol jednoznačný verdikt v prospech Grayscale Investments, čo sa podpísalo na okamžitom náraste bitcoinu a optimizmu do budúcnosti. Americká komisia pre cenné papiere sa proti rozsudku neodvolala, čím ho akceptovala a musí naďalej prehodnocovať každú zo žiadostí o zriadenie spotového ETF.

Do závodov o prvý bitcoinový ETF navyše naskakujú čoraz väčší hráči. K absolútnym gigantom sa v júni tohto roka zaradil najväčší správca aktív na svete – spoločnosť BlackRock, ktorá manažuje aktíva v hodnote 9 biliónov dolárov. BlackRock na SEC podal žiadosť o zriadenie nového fondu s názvom iShares Bitcoin Trust a významne tak povzbudil nálady na trhu.

Ide o najväčšiu spoločnosť, aká kedy žiadala o založenie ETF, BlackRock navyše stojí za celou sériou produktov, ktorých chválenie si na burze pretlačil. Očakáva sa preto, že takto silného hráča už SEC nebude môcť ignorovať a čoskoro dôjde k prielomu.

K príchodu veľkého momentu ďalej prispieva aj skutočnosť, že SEC začala so žiadateľmi aktívne komunikovať. Doposiaľ boli všetky návrhy na bitcoinový ETF pomerne jednoznačne zamietnuté, no regulátor podľa CNBC začína meniť rétoriku. Zástupcovia SEC sa začínajú so žiadateľmi stretávať a riešiť s nimi konkrétne scenáre, ktoré môžu nastať v prípade schválenia ETF.

Výsledkom týchto dialógov je, že v pondelok 4. decembra BlackRock, spoločne s najväčším správcom kryptoindexových fondov na svete – spoločnosťou Bitwise, podali na SEC pozmeňujúci návrh na zriadenie bitcoinového ETF. Nové podanie obsahuje konkrétne opatrenia, ktoré budú správcovia trustu vykonávať, aby monitorovali cenové pohyby a zabránili špekuláciám na trhu.

Pozmeňujúci návrh zároveň obsahuje nové postupy týkajúce sa dodržiavania predpisov proti praniu špinavých peňazí a zahŕňa tiež vyhlásenie od PricewaterhouseCoopers, jedného zo svetových lídrov v oblasti auditu. Ide teda o reakciu na konkrétne obavy a výhrady SEC a ďalší signál toho, že schválenie ETF začína byť iba otázkou času.

Práve tieto signály sa teraz vo veľkom podpisujú aj na raste bitcoinu, ktorý začína byť odolný aj na negatívne správy. Iba pred troma týždňami napríklad riaditeľ Binance – najväčšej kryptoburzy sveta, priznal pranie špinavých peňazí a odstúpil z vedenia spoločnosti. Americké úrady Changpeng „CZ“ Zhaovi spoločne s Binance vymerali pokutu 4,3 miliardy dolárov, jednu z najväčších pokút, akú v USA kedy udelili.

Binance

Cena bitcoinu aj napriek závažnému obvineniu zostala takmer nezmenená. V deň obvinenia klesla o bezmála 5 %, na druhý deň už sa však bitcoin opäť obchodoval na 37-tisíc dolároch a odvtedy narástol na 43-tisíc.

Cenu môže vystreliť aj ďalší dôležitý moment

Indície teda napovedajú, že trh s kryptomenami sa čoraz viac približuje k bullrunu a hodnota digitálnych aktív má potenciál narastať. Nasvedčuje tomu aj ďalšie kľúčová udalosť budúceho roka, ktorou bude tzv. halving, teda zníženie odmien za ťažbu bitcoinu na polovicu.

Tento proces sa deje približne každé štyri roky, alebo presnejšie po každých 210 000 vyťažených blokoch. Cieľom halvingu je kontrolovať infláciu Bitcoinu tým, že sa postupne znižuje množstvo nových bitcoinov, ktoré sa dostávajú do obehu. Znamená to teda, že za rovnaký čas sa do obehu dostáva o polovicu menej nových bitcoinov, čím by hodnota kryptomeny mala narastať.

V minulosti halving priniesol nárast hodnoty bitcoinu a rovnaký efekt sa očakáva aj v apríli 2024, kedy sa halving uskutoční. Odhady, aký efekt bude mať na cenu bitcoinu, sa rôznia, každá z nich však počíta s navýšením. Coincodex predpokladá, že cena bitcoinu sa po halvingu môže zdvojnásobiť a prekročiť 85-tisícovú hranicu.

Analytici pre Bloomberg hovoria, že cena bitcoinu má do konca tohto roka potenciál zaútočiť na 50-tisícovú métu a po halvingu môže narásť až o 81 %, čím by sa cena najväčšej kryptomeny dostala na 90-tisíc. S týmto scenárom sa stotožňuje aj portál Coindesk, ktorý bitcoinu predpovedá cenu po halvingu medzi 60 až 90-tisíc dolárov.

kryptomeny bitcoin
Finixia

Všetci analytici sa však zhodujú, že ide iba o hrubý nástrel a samotný halving nemusí cenu vystreliť tak vysoko, ako sa medzi investormi očakáva. Dôvodom je množstvo ďalších faktorov, ktoré budú hodnotu kryptoaktív v 2024 ovplyvňovať.

Rozhodne sa už o pár týždňov

Zraky investorov, kryptonadšencov, ale aj príležitostných investorov sa teraz  budú upierať k januáru 2024, kedy SEC má rozhodnúť o zriadení prvého bitcoinového ETF. Pre kryptomeny pôjde o jeden z najdôležitejších, ak nie vôbec najdôležitejší moment, v ich histórii, keďže verdikt SEC rozhodne, či sa kryptomeny otvoria aj pre bežných investorov a stanú sa tradičným investičným nástrojom.

Analytici Bloomberg predpovedajú až 90 % šancu, že bitcoinový ETF bude schválený. Ak sa tak stane, bitcoin môže zaznamenať strmý nárast na hodnote, keďže dopyt po najväčšej kryptomene sa rapídne zvýši. Aj v tomto prípade sa predpoklady analytikov výrazne odlišujú – niektorí očakávajú dvojnásobný rast, kým iní otvorene hovoria o raketovom výstrele ceny bitcoinu na 1 miliónov dolárov.

Podobných analýz sú však každý deň desiatky a množstvo kryptonadšencov už teraz považuje zriadenie bitcoinového ETF za hotovú vec. SEC však aj napriek očakávaniam môže na začiatku januára ešte prekvapiť a netreba chváliť deň pred večerom.

Faktom nateraz zostáva, že bitcoin a digitálne aktíva ako také stoja na prahu veľkého momentu, ktorý môže znamenať novú éru obchodovania s kryptomenami a ich akceptácie nielen medzi úzkou skupinou investorov, ale medzi širokou verejnosťou.

Odomknúť kamošovi / rodine

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú