Ľudská hlúposť nepozná hraníc a český poskytovateľ nabíjačiek E.ON by o tom vedel hovoriť svoje. Opakovane sa totiž stretáva s poškodzovaním nabíjacích stojanov v Čestliciach neďaleko Prahy, kde vandali odstrihli nabíjacie káble na viacerých stojanoch. Na tému upozornil Autosalon.tv.

Vandali si pritom zrejeme ani neuvedomujú, aké riziko im hrozí pri odstrihnutí takéhoto kábla. Tamojšie nabíjačky majú výkon 50 kW, ide teda o stojany s jednosmerným prúdom. Napríklad stojany spoločnosti GreenWay s výkonom 50 kW majú vstupný prúd vyše 150 A, ktorý by bol vzhľadom na výšku napätia pre človeka zaručene smrteľný.

Okrem toho, že vandali takýmto spôsobom hazardujú so svojim životom, hrozí im aj väzenie, nakoľko škoda sa pri jednom prerezanom kábli šplhá až na vyše 4 000 € – jedná sa teda o trestný čin poškodzovania cudzej veci.

Takto vyzerá demontáž a oprava batérie Škody Enyaq

Vandali majú túto nabíjačku v obľube

Ako uviedol poskytovateľ E.ON, vandali poškodili túto konkrétnu nabíjačku už tretíkrát za posledný polrok, pričom zakaždým došlo k odstrihnutiu káblov. Okrem toho sa ale český poskytovateľ stretáva aj s poškodením konektorov alebo displejov nabíjačiek pre elektromobily.

Michal Varga/FonTech

V jednom prípade dokonca vandal zamazal nabíjačku výkalmi. Takýto vandalizmus na nabíjacích staniciach je zriedkavý, no v prípade spoločnosti E.ON sa stáva pomerne pravidelne.

Zabrániť vandalizmu je podľa poskytovateľa ťažké, no „odvážlivcov“, ktorí sa k takémuto konaniu uchyľujú, môžu odradiť napríklad inštaláciu bezpečnostných kamier alebo zvýšením intenzity osvetlenia.

Ako sú na tom slovenskí poskytovatelia?

S otázkami, či sa aj slovenskí poskytovatelia stretávajú s podobným vandalizmom na ich nabíjačkách pre elektromobily, sme sa obrátili na zástupcov jednotlivých spoločností. Za ejoin sa pre FonTech.sk vyjadril Tomáš Kuník:

Našťastie, zatiaľ sa nám nestalo, že by niekto vyslovene úmyselne fyzicky poškodil nabíjacie stanice pre elektromobily, teda aspoň to tak zatiaľ nevnímame. Stalo sa, že niekto omylom zacúval do nabíjačky a zničil stĺpik, naposledy niekto zlomil držiak na konektor. Väčšinou ale ide o bežné opotrebenie alebo dôsledok neadekvátnej manipulácie s káblami či stanicou. Kde sme ale identifikovali úmyselné poškodenia sú cyklo stanice. Na niektorých miestach vandali odstrihli hadicu kompresora alebo základné náradie na opravu bicykla. Opravy sa pritom pohybujú v stovkách eur.

ejoin

Vandalizmu sa pochopiteľne snažíme zabrániť. V prvom rade je našim cieľom, aby stanice boli dostatočne odolné a vydržali čo najviac neželaných zásahov, a to sa nám zatiaľ úspešne darí aj vďaka robustnej konštrukcii, a to či už stĺpikov, tak aj samotných staníc a príslušenstva. V poslednej dobe sa stretávame tiež s pomerne nepochopiteľným správaním niektorých okoloidúcich okolo DC nabíjacích staníc, ktorí majú v obľube stláčať bezpečnostné STOP tlačidlo. Mnohí si neuvedomujú, že stanice sú často priamo či nepriamo pod kamerami, takže takéto či iné prípady poškodzovania môžeme riešiť oficiálnou cestou.

Spoločnosť GreenWay sa s opakovaným vandalizmom na ich staniciach takisto nestretáva. Pre FonTech.sk sa vyjadril PR manažér Boris Bukovský:

Doposiaľ sme na Slovensku zaznamenali len jeden rozbitý displej. Na nabíjacej stanici v blízkosti jedného nočného podniku sme zaznamenali opakované stláčanie tlačidla pre núdzové vypnutie stanice, čo znamenalo, že technik musel fyzicky prísť a znovu aktivovať stanicu. Neviem však, či je to možné označiť za vandalizmus, toto konanie ľudí navyše už prestalo.

Kolegovia v Poľsku raz museli riešiť problém s vytrhnutým nabíjacím káblom, ale takisto sa nedá hovoriť o nejakom opakovanom vandalizme.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP