Známy teoretický fyzik a astrofyzik Avi Loeb prišiel s ďalšou prekvapivou hypotézou. Podľa jeho slov môže byť  na dne Tichého oceánu objavená mimozemská technológia. Na tému upozornil portál TheConversation.

Nepochádza zo Slnečnej sústavy

Loeb tento nález spája s prechodom meteoru, ktorý do našej atmosféry vstúpil ešte v januári 2014. Predmetný meteor bol pozorovaný senzormi amerického ministerstva obrany, ktoré monitoruje všetky objekty vstupujúce do zemskej atmosféry.

Pozoruhodným však bolo zistenie, že objekt s označením CNEOS 20140108 alebo IM1 (interstellar meteor), ktorý sa rozpadol nad južnou časťou Tichého oceánu, je omnoho rýchlejší ako väčšina meteorov. O tejto udalosti sme informovali aj v samostatnom článku.

Loebovi a jeho tímu sa prostredníctvom údajov uložených v databáze CNEOS (Centrum pre skúmanie objektov v blízkosti Zeme) podarilo identifikovať miesto jeho dopadu.

Po prebádaní oceánskeho dna v danej oblasti, prostredníctvom extrémne silného magnetu zo dna vytiahol objekt IM1 – aspoň také je jeho presvedčenie. Presnejšie sa mu podarilo vytiahnuť malé kovové guličky o veľkosti zhruba pol milimetra.

Profesor z Harvardu po preskúmaní 50 kovových guličiek sebavedomo prehlásil, že ide o objekt, ktorý nepochádza z našej slnečnej sústavy: „toto je prvýkrát, čo ľudia položili ruku na medzihviezdny materiál“. Avi Loeb však neváhal zájsť ešte ďalej a uviedol, že sa môže jednať o mimozemskú technológiu.

Za zmienku tiež stojí fakt, že podľa Loeba je mimozemskou technológiou aj objekt ʻOumuamua. Viac informácií nájdeš v samostatnom článku.

Vedecká komunita zaujala jasný postoj

Tieto odvážne tvrdenia sa však nestretli s pochopením vo vedeckej komunite. Vyčítaných mu je pritom hneď niekoľko vecí.

V prvom rade dôkazy o tvrdeniach nie sú zrovna presvedčivé. Vedci z celého sveta sa dožadujú najmä pevných analytických dôkazov v podobe zloženia a veku, ale tiež vylúčenia rôznych možností, ako znečistenie objektu pozemskými látkami.

Okrem toho žiadajú vylúčiť možnosť, že tento objekt pochádza z našej vlastnej slnečnej sústavy. Nič z toho však Loeb doposiaľ neposkytol.

Jediné, čo je zatiaľ jasné, je len to, že sa objekty skladajú prevažne zo železa, pričom obsahujú stopové prvky ďalších kovov. Vieme ale, že meteory pochádzajúce z našej slnečnej sústavy sú bohaté práve na železo a nikel, čo je odrazom ich hojného zastúpenia na Slnku.

Uvedené vychádza z teórie gravitačnej alebo planetárnej diferenciácie, ktorá vysvetľuje, ako sa tieto kovy dostali do meteoritov. Podľa tejto teórie, keď sa formovali planéty v slnečnej sústave, ťažké prvky ako železo a nikel klesali do jadra a ľahšie sa hromadili vo vyšších vrstvách.

ESA / NASA

Keď začalo dochádzať ku kolíziám medzi zárodkami planét a ďalšími objektmi, časti z nich sa začali odlupovať a stali sa z nich meteority. Tieto meteority majú zloženie podobné železu a niklu, pretože obsahujú materiál z vnútorných jadier týchto formujúcich sa planét. Teda nie je náhoda, že zemské jadro je zložené práve zo železa a niklu, a rovnako sú z tohto materiálu zložené aj meteority v slnečnej sústave.

Objavené guličky však obsahovali len zanedbateľné množstvo niklu. To však podľa odborníkov nedokazuje, že pochádzajú z medzihviezdneho prostredia, či sú výsledkom mimozemšťanov. Práve naopak,  zvyšuje to šancu toho, že stopové prvky objavené na nich sú „znečisťujúce látky“ pochádzajúce zo Zeme.

Najpresvedčivejším dôkazom ich medzihviezdneho pôvodu by bolo, ak by predmetné objekty boli staršie ako Slnko. Na tieto výsledky si však zrejme budeme musieť ešte nejaký čas počkať. Tvrdenie, že ide o mimozemskú technológiu je podľa vedeckej komunity vysoko špekulatívne a dokázať potvrdiť niečo také bude zrejme vyžadovať objavenie „podpisu mimozemského inžiniera“.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú