GSM (2G): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
WCDMA (3G): 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
LTE (4G): 800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
5,5″, kapacitná Optic AMOLED brazovka s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, Multitouch, 403 ppi
Qualcomm Snapdragon 820
Štvorjadrový, Kryo jadrá, 2 x 2.2 GHz a 2 x 1,6 GHz
Adreno 530
6 GB LPDDR4
Android 6.0.1 Marshmallow, OxygenOS (3.2.1)
64 GB UFS 2.0 (pre používateľa dostupných 52,66 GB)
16 MPx Sony IMX298, clona f/2.0, zaostrovanie PDAF, optická stabilizácia obrazu, veľkosť pixelov 1,12 µm, Auto HDR, Manuálny režim, Panoráma
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot, Bluetooth v4.2 A2DP, LE, USB 2.0, Type-C, OTG, GPS, AGPS, GLONASS a BelDou, NFC, štandardný 3.5mm audio jack
3000 mAh, Dash Charge (výstup 5V / 4A pri výkone 20 W)
DualSIM (nanoSIM & nanoSIM, dual stand-by), Nočný režim, Shelf, Tmavá téma, LTE Cat. 6, Alert Slider, softvérové alebo kapacitné ovládacie tlačidlá, Ambientné zobrazenie notifikácií
+Bohaté a exkluzívne balenie
+Prémiová konštrukcia a vzhľad
+Špičkový výkon so 6 GB RAM
+Jeden z najlepších fotoaparátov
+Ultra rýchly skener odtlačkov prstov
+Konektivita
-Absencia slotu pre microSD karty
-Priemerná výdrž
-Vystupujúci fotoaparát
Pamätáte si ešte na OnePlus One? Jednoznačne sa jedná o najúspešnejší smartfón tejto mladej čínskej spoločnosti, ktorú už nesmieme považovať za outsidera. Úplne prvá generácia bola doslova svätým grálom a vďačila tomu hlavne ťažšej dostupnosti, no na tú dobu bezkonkurenčným pomerom cena/výkon. OnePlus sa stihol počas troch rokov pôsobnosti na trhu vypracovať medzi stálice globálneho trhu a fanúšikovia vždy netrpezlivo očakávajú nové generácie. Spoločnosť dokonca organizuje niekoľko dní od oficiálneho predstavenia rôzne stretnutia s fanúšikmi po celom svete, na ktorých sa zúčastňuje aj sám CEO, Carl Pei, a odpovedá na akékoľvek otázky. Tomu sa povie starostlivosť o každého jedného zákazníka, čo poviete? Pri predstavení OnePlus 2 bola situácia značne diskutabilná, nakoľko výrobca stále využíval pozvánkový systém predajov a výbava mala niekoľko neduhov (áno, myslíme NFC a aj prehrievajúci sa procesor). Každopádne, po necelom roku tu máme v poradí tretiu generáciu, OnePlus 3, ktorú zdobí niekoľko výnimočných atribútov a konečne sú preč neslávne pozvánky.
Sleduj FónyzČíny.sk aj na Facebooku, Google+ a Instagrame!
Predstavenie vo VR zanechalo opäť výborný dojem a stále sa jedná o unikátny spôsob predstavovania. Dostať sa k smartfónu je teda konečne hračkou a doručenie je tiež otázkou len niekoľkých dní. Samozrejme, smartfón sme kúpili aj my a prinášame vám exkluzívnu recenziu medzi prvými na Slovensku. V nej sa pozrieme na všetky tie lákavé funkcie a špecifikácie, ktorými nás OnePlus ohuroval, no žiadny smartfón určite nie je dokonalý, a tak sa počas používania vynoria aj nejaké nedostatky. Na konci sa dozvieme aj to, či je konečne tretia generácia tou, ktorá posunie čínskeho výrobcu k velikánom ako Samsung, HTC, Xiaomi alebo Sony. Má odkaz „Never Settle“ konečne zmysel? Ako dlhodobý používateľ OnePlus 2 vám odpoviem, či sa celkový pocit zo smartfónu naozaj tak zmenil, ako to proklamuje spoločnosť. Dosť bolo však zbytočných „kecov“, poďme sa vrhnúť na našu recenziu.
[tip color=“white“]TIP: Recenzia | OnePlus 2: Skutočný zabijak vlajkových lodí 2016?[/tip]
OnePlus 3 kúpite lacnejšie v e-shope Gearbest.com
Balenie
Nájdeme niekde ešte krajšie?
Mnoho výrobcov sa chová k baleniam ako k lacným doplnkom ku smartfónom. No práve balenie je prvé, ktoré pri prvom otvorení zásielky uvidíte. OnePlus je majstrom v ohurovaní a dbaní na detaily. Platí to aj pri 3-ke zabalenej do nádherného, bielo-červeného balenia, na ktorom je jasne vyobrazená trojka a nápis OnePlus 3 na boku. Po otvorení vrchného krytu sa na nás „usmieva“ samotný smartfón, pod ktorým je ešte ďalšie balenie.
V tomto červenom balení nájdeme nutné brožúrky, spinku na otvorenie šuplíka SIM kariet, premiérovo aj nálepky OnePlus a v neposlednom rade aj kratšiu literatúru, v ktorej sa k nám prihovára samotný Carl Pei veľmi pekným a motivačným textom. Na úplnom spodku je nabíjací adaptér podporujúci inovatívnu technológiu rýchleho nabíjania Dash Charge a aj kábel s USB Type-C koncovkou, ako inak, v červenej farbe s bielymi koncami.
Dojem z balenia OnePlus 3 je jednoznačne najlepší na trhu a mnoho výrobcov by sa mohlo čo to naučiť a pristupovať k baleniam minimálne na tejto úrovni.
Konštrukcia a dizajn
Sexi, no s niekoľkými kompromismi
Ikonický materiál Sandstone zdobil všetky vlajkové smartfóny OnePlus od ich počiatku. Jednalo sa o unikátny materiál, ktorý nikto iný nepoužíval a bol veľmi príjemný na dotyk. V nových plánoch spoločnosti však tento materiál už nefiguruje a s nástupom OnePlus 3 sme sa dočkali plnohodnotného hliníkového unibody prevedenia, ktoré vyzerá absolútne fantasticky. Celý smartfón pôsobí nádherným jednotným dojmom a konštrukcia dosahuje hrúbku len 7.35 mm. Výborný dojem trochu znehodnocuje dvojica novovzniknutých problémov. Prvým je jednoznačne vystupujúci objektív fotoaparátu, ktorý je tak náchylnejší na poškodenie a šmykľavosť. Samozrejme, v ruke sa novinka len tak nevyšmykne, no pri mierne vlhkých rukách je používanie už trochu nebezpečnejšie. Odporúčam preto ihneď si zakúpiť nejaký ochranný kryt alebo si vybrať zo širokej ponuky skinov od kanadskej spoločnosti dbrand. Používanie je bezproblémové, novinka evokuje ten najluxusnejší pocit v ruke a oproti svojim predchodcom konečne ponúka ten správny šmrnc. Celková podobnosť na smartfóny HTC alebo Meizu nie je na škodu, nakoľko sa jedná o tie najkrajšie dizajnové diela vôbec. Konštrukciu ako celok hodnotím na jednotku s hviezdičkou a každý jeden pohľad na OnePlus 3 vás utvrdí v tom, že máte reprezentatívny smartfón, ktorý sa nestratí ani v najhodnotnejších kruhoch.
Predná strana taktiež prešla značným “tuningom” k prémiovejšiemu charakteru. Novinkou je teda elegantné 2.5D zahnutie po celom obvode, ktoré dopĺňajú minimálne rámiky okolo 5,5-palcového FullHD displeja. Naspodku je ultra-rýchly snímač odtlačkov prstov, ktorý je zároveň aj senzorovým tlačidlom Domov. Poviem vám, že snímač v OnePlus 3 je azda tým najrýchlejším, aký som kedy používal a oproti predchodcovi sa jedná o fantastický posun vpred. Po stranách má umiestené jednoduché podsvietené bodky, ktoré sú, samozrejme, senzorové ovládacie tlačidlá späť a multitasking. Ich poradie je možné zmeniť v nastaveniach a v prípade, že vám nebudú vyhovovať kapacitné tlačidlá, nadstavba OxygenOS ponúka možnosť zapnutia softvérových tlačidiel. Od výroby sa nachádza na displeji celkom kvalitná ochranná fólia, no treba dávať pozor na to, že nepokrýva celý displej a končí tesne pred zahnutím. Vo vrchnej časti nájdeme potom reproduktor pre hovory, notifikačnú LED diódu s možnosťou nastavenia farieb pre jednotlivé funkcie, senzor automatickej regulácie jasu a senzor priblíženia. Ani k prednej strane teda nemám žiadnu výhradu a musím uznať majstrovsky odvedenú prácu dizajnérov.
Presunom k bočným stranám na nás čaká mierne zaoblenie, ktoré sa tiahne kompletne celou zadnou stranou a zlepšuje pocit pri používaní. V ruke sa smartfón drží veľmi dobre a nikde nenájdeme náznak chybnej stavby, čo by spôsobovalo neželané pocity pri používaní. Rozmiestnenie ovládacích prvkov je intuitívne. Ľavá strana opäť ponúka špeciálne trojpolohové tlačidlo Alert Slider, s ktorým sa dajú zmeniť režimy notifikácií. Na ľavej strane tiež nájdeme tlačilo regulácie hlasitosti. Pravá strana ponúka ideálne umiestnené vypínacie tlačidlo, nad ktorým je šuplík pre dvojicu nanoSIM kariet. Spodok ukrýva hlavný systémový reproduktor, konektor USB Type-C v2.0 a 3.5 mm audio jack. Vrch ostal úplne prázdny.
Zadná strana bola asi najdiskutovanejšou témou pri rozoberaní OnePlus 3. Značne pripomína smartfóny taiwanského HTC a vystupujúci fotoaparát nie je práve najpraktickejší. Po dizajnovej stránke jej však nič nesmiem uprieť, nakoľko je to oku lahodiaca kombinácia jednotlivých elementov. Celokovové prevedenie narúšajú len plastové predely antén. Pod objektívom je prisvetlovacia LED dióda (nechápem, prečo nie je duálna) a mierne nad stredom je umiestnené aj logo spoločnosti OnePlus.
Exkluzívna slovenská videorecenzia:
Displej
Čo vlastne znamená ten Optic AMOLED?
OnePlus 3, rovnako ako jeho predchádzajúce generácie, prichádza s 5,5-palcovým FullHD displejom. Spoločnosť sa teda ani tento rok nenechala zlákať na 2K rozlíšenie. Z časti je to paradox, nakoľko práve OnePlus vehementne ospevuje VR a aj 3-ku predstavili vo virtuálnej realite. Ako iste viete, pri virtuálnej realite platí pravidlo, že čím je vyššie rozlíšenie, tým je obraz pohodlnejší a šetrnejší k očiam. S OnePlus 3 si teda neužijete taký dobrý zážitok pri virtuálnej realite, no späť k samotnému displeju. Ten je typu Optic AMOLED, čo v kruhoch fanúšikov neevokuje práve najznámejší pojem. Jedná sa však len o upravený AMOLED displej od Samsungu, ktorý má pozmenený farebný gamut a sýtosť farieb. Práve tieto hodnoty boli niekoľkokrát skritizované, nakoľko podľa zahraničných portálov je displej nepresný, vyblednutý a so zlým farebným podaním. Všetky neduhy displeja rieši aktualizácia na OxygenOS 3.2.0, ktorá pridáva režim sRGB s upravenými farbami. Problémy by som teda nepovažoval za až tak kritické a vidno, že výrobca sa snaží zo všetkých síl. Osobne som zaznamenal len presaturované farby a ostatné aspekty zobrazovacieho panelu boli špičkové. Očarila ma čierna, ktorá je až neuveriteľne čierna a čitateľnosť na priamom slnku. Používanie OnePlus 3 je teda oku lahodiace, a to doslovne.
Nadstavba OxygenOS ponúka aj nočný režim, ktorý tradične vypne škodlivú modrú farbu a zdokonalí používanie v noci. OnePlus 3 má aj jednu špeciálnu vychytávku, ktorou je Ambientný displej.
Jedná sa o funkciu, ktorá napríklad pri novej notifikácii prebudí displej a zobrazí upozornenie, no len v čiernej farbe, ktorá má pri AMOLED technológii nulovú energetickú spotrebu. Takéto zobrazenie notifikácií môžete spustiť aj mávnutím ruky nad svetelným senzorom.
Výkon a pamäť
6 GB RAM = marketing?
6 GB RAM? Pýtate sa na čo je táto veľkosť dobrá a či to nie je len marketing? Odpoviem vám jednoznačne, nie. Práca so smartfónom je pri takto veľkej operačnej pamäti jedna báseň. Prepínanie medzi aplikáciami je bleskové a za tieto výsledky vďačí smartfón aj dobre optimalizovanej nadstavbe OxygenOS. Aj na využitie operačnej pamäte sa zniesla značná kritika, ktorá bola podložená faktami o agresívnom ukončovaní aplikácií. Pri bežnom používaní si však tento problém nevšimnete a dokonca ani pri náročnejšom multitaskingu som nespozoroval nežiadúce chovanie aplikácií na pozadí. Aktualizácia 3.2.0 opravuje problém so správou RAM-ky a pocit zo smartfónu je ešte o kúsok lepší. Operačnej pamäti, ktorá je mimochodom typu LPDDR4, do tandemu nahráva 4 jadrový procesor Qualcomm Snapdragon 820, ktorý disponuje Kryo jadrami v rozložení – 2 x 2.2 GHz a 2 x 1,6 GHz. Náročné operácie s 3D hrami hravo vyrieši akcelerátor Adreno 530.
Pri bežnom používaní nepocítite žiadne známky prehrievania a smartfón je príjemný na dotyk. Dokonca ani pri niekoľko minútovom hraní moderných 3D hier sa nedostavili známky prehrievania. O vysokom výkone asi niet diskusie a monštruóznu výbavu potvrdzujú aj výsledky v syntetických benchmarkoch. Dosiahnuté výsledky som zapísal do grafu a OnePlus 3 som taktiež porovnal s konkurenciou.
Interné úložisko má kapacitu 64 GB (k dispozícii 52,66 GB) a využíva najmodernejšie pamäťové čipy UFS 2.0, čo zaručí rýchlejšie kopírovanie a zápis súborov. Pre niekoho môže byť nevýhodou absencia microSD kariet, no 64 GB kapacita je určite plne postačujúca pre väčšiu časť používateľov. Novinka ponúka aj podporu USB OTG funkcionality, ktorá funguje takmer na 100 %. Jediný problém som mal len s externým 1 TB harddiskom s formátom NTFS, ktorý sa síce zapol, no systém ho nedokázal rozoznať.
Operačný systém
Konečne poriadna optimalizácia
Nadstavba OxygenOS si doteraz veľa slávy neužila, no postupne sa z nej stáva synonymum smartfónov značky OnePlus. Asi najlepším príkladom je OnePlus 3, pri ktorom vidíme, že vývojári poriadne zapracovali na optimalizácii a zdokonalení používateľského zážitku. Prechody v systéme, otváranie aplikácií, náročný multitasking, to všetko dokáže novinka zvládať s absolútnou ľahkosťou a eleganciou. Ani raz sa mi nestalo, že nejaká aplikácia spadla alebo sa zasekla. Každý jeden úkon v systéme je bleskový a jedná sa o jeden z najrýchlejších Android smartfónov. OxygenOS vo verzii 3.2.0 je teda čistý Android, no pridáva funkcie, ktoré napríklad majitelia Nexus smartfónov toľko žiadajú od Googlu už niekoľko rokov.
Na uzamykacej obrazovke nájdeme rýchlu skratku Fotoaparátu a hlasového výhľadávania. Domovská obrazovka, presnejšie OnePlus Launcher, má veľmi praktické funkcie, ktoré ešte viac zdokonaľujú zážitok. Na plochu je možné pridávať widgety, zložky a nesmie chýbať ani tradičné menu aplikácií. Notifikačná oblasť sa vzhľadovo od tradičného Androidu nelíši a pridáva funkciu navyše, pomocou ktorých sa dajú usporadúvať jednotlivé ikony. Posunom doprava sa však dostávame k prvej zaujímavosti, ktorou je tzv. Shelf. Jedná sa o akéhosi pomocníka pre vaše aktivity. V Shelfe je možné pozrieť si aktuálne počasie, zobraziť najčastejšie používané aplikácie / kontakty a pridávať klasické widgety.
V nastaveniach domovskej obrazovky môžeme vyššie spomínaný Shelf aj vypnúť. Navrchu umiestnený widget vyhľadávania od Googlu je taktiež možné vypnúť a v neposlednom rade podporuje launcher aj inštalovanie dodatočných balíčkov ikon.
Prispôsobenie a ovládanie
OxygenOS ponúka výborné možnosti prispôsobenia systému, ktoré nepôsobia zbytočne a naozaj plnia dôležitú funkciu. Asi najlepším z nich je Tmavý režim, ktorý prepne nastavenia a notifikačnú oblasť do čiernej farby, ktorá je na AMOLED displejoch energeticky nenáročná a dokáže hravo predĺžiť výdrž o niekoľko hodín. Môžeme si tiež prispôsobiť farby notifikačnej LED diódy pre jednotlivé typy notifikácií a ak sa vám zdá stavový riadok preplnený, je možné vybrať, ktoré ikony sa nebudú zobrazovať.
Vlastnosť, ktorú sme spoznali ešte pri OnePlus One – možnosť nastavenia softvérových alebo hardvérových tlačidiel. Pre niekoho je to možno zbytočnosť, nakoľko softvérové tlačidlá ukrajujú z displeja, no v niektorých prípadoch majú výborné využitie. V nastaveniach potom nájdeme aj voľbu zmeny poradia tlačidiel a akcie pri dvojitom stlačení alebo pri dlhom podržaní. Veľmi dobrou pomôckou pri používaní, ktorú osobne odporúčam, je nastavenie otvorenia aplikácie Fotoaparátu pri dvojitom ťuknutí na domovské tlačidlo.
Gestá sú taktiež vítanou funkcionalitou navyše. Celkovo sú 4 a každé má praktické využitie. Najpoužívanejším bude asi prebudenie displeja dvojitým poklepaním displeja a nakreslením písmena “V”, sa zapne blesk na zadnej strane.
Rýchly snímač odtlačkov prstov
Nikdy v živote som nezažil takýto rýchly snímač odtlačkov prstov, a to som vyskúšal množstvo vlajkových modelov svetových výrobcov. Odomknutie je otázkou stotiny sekundy a presnosť je 100 %-ná. Celkovo je možné pridať 5 odtlačkov, no trochu mi chýbalo intuitívnejšie integrovanie, napríklad na uzamknutie aplikácií. Musím spoločnosti udeliť môj obdiv a poviem len jedno – bravó!
Výdrž batérie
Jeden deň nie je problém
Zníženie kapacity batérie na úkor dizajnu nie je práve šťastné riešenie a fanúšikovia spoločnosti to dali jasne najavo. Avšak, vzhľadom k úspornejšiemu procesoru Snapdragon 820 (14 nm výrobná technológia) sa toto zníženie nemusí až tak podpísať na výslednej výdrži. Moje používanie zahŕňalo zväčša pripojenie k WiFi, ktoré striedal 4G mobilný internet, počúvanie skladieb cez Spotify, prezeranie web stránok, vybavovanie pracovných e-mailov, 15 minútové hranie hry CSR Racing 2 a online komunikácia s priateľmi cez rôzne sociálne siete. Kombinácia tohto typu používania vyústila do celkovej výdrže 30,5 hodín, pričom obrazovka bola zapnutá 3 hodiny 27 minút. Aký je teda záver? OnePlus 3 si bez problémov poradí s náročným používaním počas celého dňa, no dvojdňové používanie nečakajte ani náhodou.
Priemerné výsledky batérie potvrdili aj tradičné benchmarky PCMark a Geekbench, v ktorých smartfón ničím neoslnil. Jedna z najlepších vlastnosti OnePlus 3 je jednoznačne nová inovatívna rýchlonabíjacia technológia Dash Charge, ktorú vyvinul výrobca v spolupráci s “bratskou“ spoločnosťou Oppo, ktoré ponúka svoje vlastné riešenie VOOC. Oproti OnePlus 2 je teda rýchle nabíjanie konečne naplno implementované a vo svojom obore nemá absolútne žiadnu konkurenciu.
Plné nabitie trvá len neuveriteľnú 1 hodinu. OnePlus to docielil veľmi šikovnou metódou nabíjania. Namiesto nabíjania veľkým napätím, ktoré spôsobuje tepelné straty, sa inžinieri rozhodli, že využijú kombináciu výstupného prúdu až 4A a napätia len 5V. Docielili tým, že teplota smartfónu je počas nabíjania v normálnych hodnotách a záťaž na batériu je taktiež minimalizovaná. Toto rýchle nabíjanie je však možné využívať len s dodávaným adaptérom a káblom, z ktorých oba sú špeciálne prispôsobené pre nabíjanie skrz technológiu Dash Charge. Nabitie z 10 % na 100 % cez adaptér s bežným výstupom 5V/2A a káblom BlitzWolf, trvalo 1 hodinu a 46 minút.
Fotoaparát
Dosahuje tie najvyššie kvality
Vystupujúci objektív na zadnej strane integruje high-end snímač Sony IMX298 so 16 MPx rozlíšením, ktorý ponúka aj optickú stabilizáciu obrazu, PDAF zaostrovanie a clonové číslo f/2.0. Vcelku nepochopiteľným krokom je použitie len jednej prisvetlovacej LED diódy. Fotografie, ktoré dokáže OnePlus 3 vyproduktovať, sú hodné len tých najvyšších kritérií. Príkladná je ostrosť, farebné podanie a absolútne dokonale vykreslené detaily. V automatickom režime fotenia trochu zaostáva expozícia, ktorá rada presvetľuje fotky. Nie je to však nič, čo by klasický manuálny režim nevyriešil. Pre čo najlepšie fotografie je dobré zapnúť automatický HDR režim, ktorý dodáva fotkám potrebnú ostrosť a farby. Doslova lahôdkou sú makro fotografie, v ktorých vidno vynikajúce vlastnosti vykresľovania detailov. Nočné fotografie sú rovnako na špičkovej úrovni s veľmi nízkym šumom. Opäť platí, že aj v noci sa odporúča ponechať zapnutý automatický HDR režim. OnePlus 3 je teda po fotografickej stránke špičkovým smartfónom a nestratí sa v žiadnom porovnaní s TOP čínskymi, ale aj mimo čínskymi vlajkovými loďami.
HDR vs Original
Makro
Nočné
Rozsiahli galériu fotografií nájdete na tomto odkaze
[/blockquote]
Jemné 4K video pri 30 snímkoch za sekundu, ktoré postupne dopĺňa 1080p rozlíšenie, bohužiaľ, trochu nepochopiteľne bez možnosti nahrávania pri často používaných 60 fps. Nahrávanie videa uzatvára slow-motion HD video so snímkovou frekvenciou 120. K dispozícii je aj optická stabilizácia obrazu, ktorá je však len „na okrasu“ a zábery, hlavne v 4K, sú viditeľne rozstrasené. Video teda nie je najsilnejšou stránkou a drží si približnú úroveň OnePlus 2.
4K video
Slow-motion video
Aplikácia fotoaparátu je ladená do minimalistického dizajnu a nenájdeme tu žiadne špeciálne funkcie navyše. Potiahnutím do boku sa zobrazí ponuka dostupných režimov, z ktorých musím pochváliť Manuálny režim. Ak ste náročnejší fotograf, z OnePlus 3-ky sa dajú „vytiahnuť“ parádne zábery. Na hlavnej obrazovke v hornom rohu je rýchly prepínač HDR a blesku. Naspodku vidíme možnosť vytvárania fotiek v pomere 4:3 alebo pomere 16:9 (fotografia má 12 MPx rozlíšenie). Do aplikácie sa dá rýchlo vstúpiť aj dvojitým stlačením vypínacieho tlačidla.
Multimédiá
Ničím výnimočným nezaujme
5,5-palcový FullHD AMOLED displej je fantastickou kombináciou pri akejkoľvek multimediálnej činnosti. Prezeranie filmov alebo obľúbených videí vždy doprevádza úsmev na tvári od ucha k uchu. Rovnako dobre si vedie smartfón aj po zvukovej stránke. Výstup do hlavného reproduktora je nadpriemerný a ponúka dostatočnú maximálnu hlasitosť, ktorú dopĺňa čisté podanie zvuku a kvalitná basová zložka. Úplne najlepšie je na tom však výstup cez 3.5 mm audio jack, ktorý je špičkový. Výstupnému zvuku do slúchadiel nechýba absolútne nič a poteší aj tých najnáročnejších audiofilov.
K dispozícii je aj vstavaný ekvalizér, ktorý však veľa vody nenamúti a skoro vôbec nevylepšuje zvuk. Nadstavba prichádza aj s vlastnou aplikáciou Hudby, ktorá je veľmi jednoduchá a rozdeľuje skladby podľa Interpretov, Albumov a Skladieb.
Galéria, ktorá vystriedala Google Fotky, je veľmi pekne spracovaná a na prvej strane ukrýva kompletne všetky fotografie a videá. Posunom doprava vidíme fotografie usporiadané do zložiek, ktoré sa nachádzajú v smartfóne. Podporované sú aj funkcie ako aplikovanie filtrov, orezávanie alebo pridávanie textu na fotografie.
Konektivita
NFC!
Nástupom OnePlus 2 sa zmenila celková politika spoločnosti aj v oblasti konektivity. Až na chýbajúce NFC podporovala minuloročná vlajková loď všetko, čo si mohol aj ten najnáročnejší používateľ priať. Mnohých jednoznačne veľmi potešila konečne plná podpora 4G (európska verzia) a aj DualSIM funkcionalita, ktorou sa tak smartfón vyrovnal ostatným čínskym vlajkovým lodiam. Všetky tieto vlastnosti si OnePlus 3 našťastie zachováva, no ako pomyselnú čerešničku na torte pridáva toľko diskutovanú NFC technológiu. Chýbajúce NFC v roku 2015 nebol až taký problém, no v roku 2016, kedy sa začínajú prejavovať prvé náznaky mobilných platieb, sa jedná o múdry krok. DualSIM funkcionalita rovnako príde vhod a ako som už spomínal vyššie, smartfón teda plne podporuje 4G (maximálne LTE Cat.6) na Slovensku. Počas testovania som využíval kartu od operátora Telekom, ktorá fungovala bez jediného problému a najrýchlejšie mobilné pripojenie bolo dostupné na mnohých miestach, a to vrátane aj tých menších dedín. Kvalita hovoru bola výborná aj v hlučnejších prostrediach a nesťažovala sa mi ani druhá strana.
V prípade, že využívate dve SIM karty, nadstavba OxygenOS ponúka možnosť ich efektívne menežovať. Pre hovory a SMS správy si napríklad zvolíte kartu operátora Telekom a na mobilné dáta využijete ponuku od Swanu. Túto kombináciu som vyskúšal aj ja a žiadne problémy som nezaznamenal. Akýkoľvek variant s operátormi je teda podporovaný a je len na vás, akú kombináciu si zvolíte. Vypnutie jednej alebo druhej SIM karty je bleskové bez najmenších zaváhaní.
Nesmie chýbať ani Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac dual-band, Wi-Fi Direct, najnovšie Bluetooth 4.2 A2DP, konektor USB 2.0 Type-C s podporou pripojenia externých periférií cez USB OTG a v neposlednom rade aj GPS s AGPS, GLONASS a BeiDou. Trochu ma však mrzí absencia FM rádia. Nakoniec sa pozrieme aj na naše tradičné GPS testy, ktoré boli absolútne fantastické. Fix stabilných satelitov bol za ani nie 3 sekundy. Rovnako dobre si počínal aj príjem signálu spolu s presnosťou. Presvedčiť sa môžete na screenshotoch nižšie.
Záver
OnePlus 3: Do tretice všetko dobré
OnePlus 3 je ďalší míľnik tejto už pomerne dospelej a uznávaj spoločnosti. Za tie tri roky sa čínsky výrobca vyšplhal až do tých najprémiovejších kategórií, v ktorých treba mať poriadnu guráž na to, aby sa tam udržal. Samozrejme, ani 3-ka nie je bezchybná a zopár neduhov sa stále nájde. Začneme však s tými pozitívami. Jednoznačne ma najviac očarila konštrukcia, skener odtlačkov prstov, fotoaparát a v neposlednom rade nadstavba OxygenOS.
Všetky tieto atribúty vytvárajú celok, ktorý je neodolateľný na prvý pohľad a ešte niekoľko týždňov bude doslova šperkom, ktorý vás dôstojne reprezentuje v prémiovej spoločnosti. U mňa osobne displej nevyvolal žiadne rozporuplné reakcie a podľa mňa sa jedná o značné vylepšenie oproti predchodcovi. Toto isté platí aj o probléme so zlou správou RAM pamäte, ktorá sa pri mojom využívaní neprejavovala. Potrebný multitasking aj náročnejšieho charakteru zvládal smartfón ľavou zadnou. Netvrdím, že u niekoho sa displej alebo RAM pamäť nemôže prejaviť v horšom svetle, no ako hovorím, moje používanie to absolútne nelimitovalo.
Na začiatku recenzie som spomínal, že OnePlus 2 bol mojim primárnym smartfónom od jeho uvedenia minulý rok. Za ten necelý jeden rok som si ho veľmi obľúbil, no pravdupovediac, OnePlus 3 je úplne iná liga a jedná sa o najlepší smartfón, aký som kedy mal. Po 2 týždňoch intenzívneho používania ma tretia generácia vlajkovej lodi od tejto čínskej spoločnosti presvedčila natoľko, že sa stane mojím primárnym smartfónom na ďalšiu sezónu. Jeden jediný problém pri rozhodovaní o kúpe môže nastať s cenou, ktorá je oproti tradičným TOP čínskym smartfónom trochu vyššia. Na oplátku sa vám však novinka odvďačí len v tom najlepšom smere a kúpu určite neoľutuje. Na záver len dodám, že ak by ste mali akékoľvek otázky alebo problémy ohľadom OnePlus 3, neváhajte a napíšte mi. Rád vám odpoviem a poskytnem pomoc.
OnePlus 3 kúpite lacnejšie v e-shope Gearbest.com
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Čína má plán, ako sa navždy zbaviť ropy. Odhalili projekt na gigantickú solárnu elektráreň vo vesmíre
Väčší výkon a úplne nové vychytávky. Samsung oficiálne odhalil novú sériu Galaxy S25
Nová štúdia potvrdila veľké obavy. Tieto nebezpečné chemikálie sa do ľudského tela dostávajú nečakaným spôsobom
VIDEO: Ľudia si mysleli, že je to trik. Čínsky humanoidný robot dokáže chodiť ako človek
Bude lepší ako Black Myth Wukong. Nové čínske RPG útočí na západný trh, toto si ešte nevidel (VIDEO)
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Zelenskyj si „kopol“ do Fica. „Nemôžete kupovať plyn od Moskvy a zároveň očakávať bezpečnostné záruky od Američanov“
Mal zobrať úplatok v hodnote takmer 180-tisíc eur. Ukrajinská bezpečnostná služba zadržala hlavného armádneho psychiatra
Ďalší štátny IT systém v problémoch: Úrady nevedia spárovať platby občanov a firiem
Americké námorníctvo „zmenilo kurz“. Nové bezposádkové plavidlá budú lacnejšie a s univerzálnym dizajnom
Kapacita až 9 200 vozidiel: Ázijská krajina uvádza na trh najväčší transportér áut na svete
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené