Kryptomeny sú v prvej vojne. Správaním všetkých vyviedli z omylu, no čo bude ďalej?
Bezprecedentná situácia. Tak by sa dalo azda najpresnejšie opísať aktuálne dianie vo svete, kde sme už viac než týždeň svedkami ozbrojeného konflitku v krajine, s ktorou máme priamu hranicu. Ruská invázia na Ukrajinu zaskočila takmer všetkých, no trhy ju svojim správaním istým spôsobom „predpovedali“ už pár týždňov dopredu.
Časy vojny všeobecne nie sú dobré pre väčšinu aktív a finančných produktov, ktoré tvoria „bezpečné prístavy“ pre investorov a obyčajných ľudí počas mieru. Napríklad akciové indexy S&P 500 a NASDAQ po krátkom „prebudení“ z januárovej korekcie klesali prevažne celý február a ich prepady sa prehlbovali najmä po vyhláseniach amerických orgánov o ruskom útoku, ktorý môže prísť kedykoľvek. Stalo sa tak nakoniec 24. februára, počas ktorého si veľké straty pripísali takmer všetky aktíva s výnimkou ropy či akcií firiem zo zbrojárenského priemyslu.
U kryptomien je však situácia o čosi komplikovanejšia. Niektorí by možno povedali, že z aktíva, ktoré je stále považované za vysoko rizikové, budú v takýchto časoch investori utekať. To je z časti pravda a azda nikoho neprekvapilo, že najväčšiu kryptomenu spolu s celým trhom potiahol začiatok ozbrojeného konfliktu v Európe do červených čísel.
Bitcoin začal po pomerne dlhom klesaní konsolidovať okolo hodnoty 40 000 USD, kde sa držal aj počas prvých vyhlásení o možnom otvorenom konflitke na Ukrajine. Okamžite po prvých správach o začínajúcej vojne však došlo k prepadu bitcoinu o zhruba 10 %, zatiaľ čo z celého trhu sa podľa Coinmarketcap počas prvých hodín vojny na Ukrajine „vymazalo“ takmer 200 miliárd USD. Iná situácia však prišla v nasledujúcich dňoch.
Kryptomeny „ukázali silu“, investori sa bitcoinu nezriekli
Počas vojny alebo nepriaznivej ekonomickej situácie vo svete je bežné, že investori sa chcú „zabezpečiť“ voči možnému pádu tradičného finančného systému a uchyľujú sa preto napríklad k nákupu drahých kovov ako zlata či striebra, ktoré počas kríz historicky narástli najviac. Inak tomu nie je ani teraz, cena zlata od začiatku februára narástla o zhruba 10 %, pričom aktuálne sa predáva okolo sumy 1970 USD za uncu.
Prečítaj si tiež
Bitcoin za 1 cent a pád o 99 %. Kryptomeny už nie sú len rýchly zisk, ak nie si skúsený, korekcie bolia
Kryptomeny však aktuálne rovnako nie sú aktívom, ktoré by od začiatku vojny stratili najviac. Napriek všetkým hrozbám vo svete, vysokej inflácii a rastúcim úrokovým sadzbám si po prepade od začiatku vojny bitcoin krátkodobo pripísal zhruba 20 % a dostal sa až na hodnotu 45 000 USD.
Najväčšia kryptomena vtedy dokonca v celkovej trhovej kapitalizácii predbehla ruský rubeľ, ktorý sa od začiatku konfliktu významne prepadol a v súčasnosti už má hodnotu nižšiu než 1 eurocent.
Tomuto pohybu, ktorý sa následne počas posledných dní vymazal stratou, samozrejme nemôžeme z dlhodobejšieho hľadiska venovať veľkú pozornosť, no pre kryptomeny ako také je veľmi dôležité, že nedošlo k totálnemu úniku investorov a stratu dôvery.
Je však potrebné pripomenúť, že kryptomeny sú súčasťou nášho finančného systému už dlhšiu dobu, a každým rokom sa tieto dva svety prepájajú o čosi viac. Následkom toho sú samozrejme nové prúdy peňazí do kryptomenového trhu, no zároveň aj väčšia previazanosť s „tradičnými“ aktívami ako napríklad akcie, čo môžeme sledovať najmä v posledných mesiacoch.
Vojna vypichla niekoľko „výhod“ kryptomien, utekajú do nich Rusi aj Ukrajinci
Nespoľahlivosť bánk a konvenčných finančných inštitúcii počas vojnou vyvolanej krízy je však azda to najväčšie „lákadlo“ pre obyčajných ľudí a spoločnosti na vstup do sveta kryptomien. Túto situáciu môžeme dnes vidieť najmä v Rusku, kde sa po demolácii hodnoty rubľa tvoria pred bankami dlhé rady ľudí so snahou vybrať si svoje peniaze.
Tie v posledných dňoch smerujú okrem zahraničných mien práve aj do kryptomien. Ako informoval Coindesk, objemy obchodov medzi ruským rubľom a bitcoinom narástli na deväťmesačné maximum až na hodnoty 1,5 miliardy RUB, ktorú naposledy dosiahli v máji minulého roka počas vrcholenia „bull runu“. Kryptomeny vo veľkom nakupovali aj ľudia na Ukrajine. Obchodovanie na tamojšej kryptoburze Kuna narástlo podľa údajov Coingecko v štvrtok 24. februára o viac než 200 %.
Zaujímavý je však najmä zvyšujúci sa dopyt po stablecoinoch (kryptomeny s minimálnou volatilitou, spravidla viazané na štátne platidlá alebo aktíva, pozn. redakcie), ktoré môžu predstavovať alternatívu k rubľu či hrivne pre ľudí, ktorí chcú svoje peniaze držať v „bezpečí“ dolára, no nemajú možnosť ho nakúpiť.
Nenechaj si ujsť
Riešia najväčšie problémy kryptomien, no vytvárajú nové. Čo sú stablecoiny a prečo sa ich banky boja?
Napríklad LUNA, teda token protokolu Terra, ktorého cieľom je udržiavať stablecoiny na vopred určenej hodnote, si od začiatku konfliktu na Ukrajine pripísal viac než 60 % a aktuálne je na 7. mieste v rebríčku najväčších kryptomien podľa trhovej kapitalizácie. Pripomeňme, že v minulom roku sa jeho investori mohli tešiť zo zisku viac než 6000 %.
Obľúbenosť kryptomien šikovne využili aj organizácie na Ukrajine, ktoré prijímajú dary v kryptomenách na podporu obrany a humanitárnu pomoc v krajine, pričom takto od začiatku konfliktu vyzbierali už desiatky miliónov dolárov.
Stand with the people of Ukraine. Now accepting cryptocurrency donations. Bitcoin, Ethereum and USDT.
BTC – 357a3So9CbsNfBBgFYACGvxxS6tMaDoa1P
ETH and USDT (ERC-20) – 0x165CD37b4C644C2921454429E7F9358d18A45e14
— Ukraine / Україна (@Ukraine) February 26, 2022
Anonymita a voľnosť kryptomien však v čase vojny a rozsiahlych sankcií proti Rusku, z ktorého postupne odchádzajú takmer všetky veľké medzinárodné firmy, môže byť zneužitá v prospech sankcionovaných entít ako sú ruské firmy či štátne orgány. Nikdy predtým sme totiž neboli svedkami tak tvrdých sankcií na veľkú krajinu ako je Rusko a kryptomeny môžu pre Rusov predstavovať šancu ako tieto obmedzenia obísť.
Aj preto zazneli v orgánoch EÚ a USA hlasy pre prijatie nových opatrení týkajúcich sa kryptomien, ktoré by takéto zneužitie znemožnili. Zatiaľ nie je jasné, ako budú tvrdšie regulácie presne vyzerať, no je veľmi pravdepodobné, že pôjde o prísnejšie pravidlá pre overovanie používateľov na burzách a zmenárňach či zmrazovanie účtov na burzách a blokovanie adries.
Burzy vyvolali kontroverziu, blokovaniu účtov sa však nevyhnú
Práve to vyvolalo v posledných dňoch veľkú kontroverziu okolo najväčších kryptomenových búrz Binance, Coinbase, Kraken či Crypto.com, ktoré odmietli výzvu ukrajinského podpredsedu vlády Mykhaila Fedorova na zablokovanie adries a účtov všetkých ruských klientov.
I'm asking all major crypto exchanges to block addresses of Russian users.
It's crucial to freeze not only the addresses linked to Russian and Belarusian politicians, but also to sabotage ordinary users.
— Mykhailo Fedorov (@FedorovMykhailo) February 27, 2022
CEO Binance, Changpeng Zhao, pre BBC uviedol, že mnoho Rusov s vojnou nesúhlasí a po zablokovaní ich účtov by sa presunuli na jednu z menších platforiem. Šéf burzy Kraken taktiež tvrdí, že takýto krok by bol v rozpore s „libertariánskymi hodnotami“ bitcoinu.
Najväčšia kryptomenová burza sa však k postupným krokom uchýlila a v štvrtok uviedla, že držitelia kariet sankcionovaných ruských bánk ich nebudú môcť na burze používať a zároveň potvrdila, že obmedzila prístup na účty určitých sankcionovaných osôb. Rovnaký prístup pravdepodobne zvolili aj ostatné burzy, pretože by mohli čeliť problémom zo strany úradov.
Práve vyhýbavý postoj búrz a neochota opustiť ruský trh však môže byť zápalnou šnúrou pre ich tvrdšiu reguláciu, o ktorej sa hovorí už niekoľko rokov. Je verejne známe, že burza Binance čelí tlaku regulátorov už takmer v každej krajine kde pôsobí a ďalšie sprísnenie by mohlo ohroziť aj dominantné postavenie burzy, ktorá tvorí viac než polovicu celkových obchodovaných objemov na trhu.
Trh je nevyspytateľný, ďalšie vyhrotenie situácie môže byť kritické
Napriek tomu, že bitcoin udržal všetky dôležité hranice aj po prepade spôsobenom začiatkom ruskej invázie a následne dokonca zaznamenal rast, neznamená to, že ďalšie vyhrotenie situácie na Ukrajine nebude viesť k úteku investorov do bezpečnejších aktív, prípadne zlata či ďalších drahých kovov.
Veľkou hrozbou môže byť aj ruské „obchádzanie“ sankcií cez digitálne meny, ktoré by síce ich hodnotu pravdepodobne krátkodobo posilnilo, no mnohí investori by nechceli byť zapojení do odvetvia, ktoré útočiaca strana využíva na podporovanie svojich krokov.
Prečítaj si tiež
Bez tohto do kryptomien nechoď. Poznáme skvelý spôsob, ako sa naučiť tipy a triky zadarmo
Nadšenci kryptomien sa taktiež už dlhšiu dobu obávajú tvrdšieho zásahu regulátorov, ktorý by mohol prísť práve v spojení s opatreniami pre posilnenie bezpečnosti v súčasnej situácii. Je však otázne, či budeme svedkami zmrazovania účtov a väčšej kontroly búrz a obchodovania, alebo sa regulácie dotknú aj ťažby či ďalších aspektov fungovania kryptomien.
Tento článok, názory a informácie uvedené v ňom sú len informačného charakteru a nemožno ich považovať za investičné poradenstvo. Akýkoľvek obsah na portáli FonTech.sk neslúži ako investičné poradenstvo a každému čitateľovi odporúčame, aby pred obchodovaním na burze zvážil riziko finančnej straty.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Bitcoin sa blíži k magickej hranici 100 000 dolárov
Bitcoin a Black Friday budú tento týždeň dominovať trhu
Kryptomeny zažívajú turbulentný rast. Experti radia, čo všetko príde a ako sa zviesť na vlne Bitcoinu
ROZHOVOR s analytikom: Bitcoin by som teraz nekupoval. Prichádza úplne nová éra kryptomien
Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- V decembri nevyjdeš z domu. Netflix a ďalší predstavia nálož noviniek, toto sú tie najlepšie (výber)
- Ideálny vianočný darček: Toto je 7 tabletov s najlepším pomerom ceny a kvality
- Európsky štát zaskočil vodičov. Spaľovákom rapídne zvýši daň, zdražie aj prekvapivý pohon
- Nissan odstránil najväčší neduh japonských áut. Nový Qashqai ponúka skvelú výbavu za bezkonkurenčnú cenu
- Nič silnejšie sme doteraz nezachytili. Zem bombardujú neznáme častice, ktoré vedcom zamotali hlavy
-
- V decembri nevyjdeš z domu. Netflix a ďalší predstavia nálož noviniek, toto sú tie najlepšie (výber)
- Ideálny vianočný darček: Toto je 7 tabletov s najlepším pomerom ceny a kvality
- Európsky štát zaskočil vodičov. Spaľovákom rapídne zvýši daň, zdražie aj prekvapivý pohon
- Nissan odstránil najväčší neduh japonských áut. Nový Qashqai ponúka skvelú výbavu za bezkonkurenčnú cenu
- Nič silnejšie sme doteraz nezachytili. Zem bombardujú neznáme častice, ktoré vedcom zamotali hlavy
-
- Fotia najlepšie na trhu. Toto je TOP 10 smartfónov s najlepším fotoaparátom
- Za 4 mesiace predali 60 000 kusov. Lacný elektromobil nenápadnej automobilky búra trh
- Tesla čelí najväčšiemu škandálu. Zničila prírodu nechutným spôsobom a oklamala celý svet
- Podaril sa im zázrak. Vedci postavili motor založený na kvantovej fyzike
- V decembri nevyjdeš z domu. Netflix a ďalší predstavia nálož noviniek, toto sú tie najlepšie (výber)
Slovenské banky čaká zásadná zmena. Zavedú prelomovú inteligenciu proti podvodníkom
Do roku 2035 má byť všetko úplne inak. Slovensko obnovuje leteckú techniku
Družba v Česku netečie. Pripravujú zásoby na horšie časy, čo sa to deje?
Veľtrh Agrosalón a Les 2024: Inovácie a smart riešenia pre ekologickú budúcnosť na jednom mieste
POZOR: Falošní smetiari ohrozujú Slovákov. Nájdeš ich v tomto meste
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené