Pred 2 rokmi obletela svet správa o objave k Zemi najbližšej čiernej diery. Informovali o tom európski astronómovia, pričom čierna diera sa mala nachádzať v kedysi trojhviezdnom systéme HR 6819. Dnes sa ukazuje, že je všetko úplne inak. Na tému upozornili vedecké portály SciencealertSciTechDaily.

„Upírske“ hviezdy

To, čo sa kedysi zdalo ako čierna diera vzdialená len 1120 svetelných rokov od našej domovskej planéty, je napokon dvojhviezdny systém, v ktorom jedna z hviezdy vysáva „život“ tej druhej.

Výsledky novej štúdie publikovanej v žurnále Astronomy&Astrophysics však rozhodne nie sú sklamaním. Naopak, vedci majú teraz jedinečnú príležitosť študovať „upírske“ hviezdy.

Už samotný návrh, že hviezdy systém HR 6819 môže ukrývať čiernu dieru, bol veľmi špekulatívny, pretože sa spoliehal na niekoľko neoverených predpokladov.

Čo sa týka samotného objektu známeho ako HR 6819, prvýkrát bol spozorovaný ešte v 80. rokoch minulého storočia. Vtedy sa však predpokladalo, že ide o jeden veľmi rýchlo sa otáčajúci objekt označovaný ako „hviezda Be“.

Ďalšie pozorovania potom odhalili, že nejde o samostatnú hviezdu, ale minimálne o dve hviezdy, ktoré sa obiehajú raz za 40 dní. Pred 2 rokmi potom vedci pri pohľade na tento systém uviedli, že pozorovania úplne nesedia s nameranými hodnotami, takže zrejme sa tam skrýva ešte niečo ďalšie – tým mala byť čierna diera.

Presnejšie boli výskumníci presvedčení, že HR 6819 je trojhviezdny systém, v ktorom jedna hviezda obieha čiernu dieru po 40-dňovej obežnej dráhe, zatiaľ čo tá druhá sa nachádza na oveľa väčšej obežnej dráhe.

Je v systéme naozaj čierna diera?

Medzičasom ďalšie štúdie hypotézu s čiernou dierou stihli spochybniť a definitívnu ranu a pomyselný klinec do rakvy tejto hypotézy dala nová štúdia, ktorá jednoznačne ukazuje, že v tomto systéme sa žiadna čierna diera nenachádza.

HR 6819 je podľa najnovších zistení iba dvojhviezdny systém, v ktorom sa nachádzajú dve hviezdy na 40-dňovej obežnej dráhe. Tento scenár si však vyžaduje, aby jedna z hviezd bola „strhnutá“, čo znamená, že stratila značnú časť svojej hmotnosti.

Presnejšie jej hmotnosť mala byť „vysatá“ druhou hviezdou, ktorá sa nachádza v tomto systéme. Preto o nej referujú ako o „upírskom“ systéme či hviezde.

S výsledkami novej štúdie evidentne súhlasia aj autori predchádzajúceho výskumu. Podľa nich bolo jasné, že sa v systéme nachádzajú dva zdroje svetla a išlo iba o to, či obiehajú tesne vedľa seba, alebo sú od seba veľmi vzdialené (scenár s čiernou dierou).

Vzhľadom na to, že pozorovaný systém sa nachádza vo veľmi špecifickom hviezdnom štádiu, kedy jedna z hviezd iba pomerne nedávno vysala celú atmosféru jej hviezdneho partnera, vedci sú týmto zistením nadšení.

HR 6819 tak poskytuje dokonalého kandidáta na štúdium, ako odsávanie materiálu z hviezdy ovplyvňuje evolúciu masívnych hviezd a následnú tvorbu s nimi súvisiacich javov, ako sú gravitačné vlny a výbuchy supernov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP