Windows 11 je vo všeobecnosti považovaný za podarený, stabilný a rýchly operačný systém, s ktorým používatelia nemajú žiadne väčšie problémy. Jedinou výnimkou sú jeho hardvérové požiadavky, ktoré zo zoznamu podporovaného hardvéru vyradili napríklad staršie matičné dosky bez podpory TPM 2.0. To zabezpečuje hardvérové šifrovanie napríklad pre BitLocker alebo Windows Hello – teda dnes už neoddeliteľné súčasti operačného systému Windows.

Výsledok je teda jasný, ak TPM v BIOSE zapnúť neodkážeš a tvoj PC ho nemá, najnovší Windows 11 si v zásade nenainštaluješ. Lenže „jedenástky“ sú tak obľúbené, že používatelia hľadajú všemožné cesty, ako Windows oklamať, pripomína Windows Latest. Jednou z ciest je napríklad úprava registrov a spustenie inštalácie z inštalačného DVD alebo USB disku namiesto čakania na aktualizáciu v Nastaveniach.

Nepodporovaný PC skrátka znamená nepodporovaný PC

Ako ale portál informuje v jednom z najnovších článkov, Microsoft zrejme takýchto používateľov začne otravovať permanentným vodoznakom s informáciou o tom, že ich počítač nespĺňa základné hardvérové požiadavky. Zobrazí sa na Ploche na miestach, kde býva aj hláška o neaktivovanom operačnom systéme.

WindowsLatest.com

Zatiaľ sa nezdá, že by správa nejako obmedzovala funkčnosť operačného systému, Microsoft však už v minulosti upozorňoval, že nepodporované počítače s „natvrdo“ nainštalovaným Windowsom 11 v budúcnosti nemusia dostávať ďalšie aktualizácie.

V tom prípade by teoreticky mohla byť kompromitovaná bezpečnosť takéhoto PC a neboli by sme prekvapení, ani ak by niektorý z ďalších updatov počítač náhle znefunkčnil a pri bootovaní by nastal nejaký problém. Hlášku používatelia nachádzajú aj priamo v Nastaveniach.

WindowsLatest.com

Čo funguje teraz, možno nebude o pár mesiacov

Minimálne hardvérové požiadavky však pre Microsoft môžu byť dôležité z viacerých dôvodov. Niekedy počas tohto roka by mala prísť veľká aktualizácia s názvom Sun Valley 2, ktorá bude prvým väčším update pre Windows 11 od jeho vlaňajšieho vydania pre verejnosť.

Už v jednej z tých posledných zároveň firma oficiálne spojazdnila dlho očakávanú podporu pre spúšťanie Android aplikácií priamo v prostredí Windows 11. Potrebný je len Amazon účet na ich sťahovanie z Amazon Store integrovaného priamo do natívneho obchodu Microsoft Store, kde je vyše 1 000 Android aplikácií a možno aj prepnutie PC do regiónu USA a nastavenie angličtiny. Následne ale však nebráni stiahnuť si do Windowsu napríklad Instagram alebo niektorú z obľúbených hier.

Fontech

V počítači však pre spúšťanie Android appiek musíš mať aspoň 8 GB RAM, čo je dvojnásobok oproti konfigurácii schopnej spúšťať samotný OS Windows 11 a jeho doteraz známe funkcie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú