Mnohé vesmírne telesá na obežnej dráhe Zeme sú v posledných týždňoch čoraz častejšie v ohrození. Môže za to extrémnym tempom pribúdajúce množstvo vesmírneho odpadu, informuje CNN.

Zákony fyziky pritom hovoria, že tam vysoko hore dokážu aj pár gramov ťažké úlomky veľké len niekoľko milimetrov spôsobiť doslova fatálne poškodenie. Hoci sa to nezdá, nečistoty sa vo vzťahu napríklad k Medzinárodnej vesmírne stanici ISS pohybujú extrémne rýchlo, v rádoch tisícov kilometrov za hodinu.

A práve ISS, len pred pár momentami (v piatok poobede) musela mierne upraviť svoju obežnú dráhu. Hrozilo jej totiž bezprostredné riziko kolízie, píše CNN.

Podľa Rusov išlo o americké úlomky

O incidente ako prvá informovala ruská agentúra Roscosmos, konkrétne jej riaditeľ Dmitry Rogozin. „Pred piatimi minútami sa ISS vyhla kontaktu s americkým vesmírnym odpadom, pozostatkami nosnej rakety Pegasus,“ vysvetlil pre štátnu tlačovú agentúru TASS. Pegasus je raketa, ktorá do vesmíru odštartovala ešte v roku 1994, situácia teda dobre ilustruje, ako dlho odpad na orbite zostáva a že môže byť nebezpečný aj o desaťročia neskôr.

Úhybný manéver však bol naplánovaný vopred, presne na 10:58 moskovského času. Stanicu ISS „posunula“ korekčné trysky vesmírnej lode Progress MS-18, ktorá je k nej zadokovaná od 30. októbra, kedy priniesla nevyhnutné zásoby jej aktuálnym obyvateľom.

Ide o ruskú raketu, Rusko si tak okrem dôrazu na to, že išlo o „americký odpad“ bude môcť pripísať aj zásluhy na „záchrane“, hoci aktuálne nie je jasné, ako veľké nebezpečenstvo ISS presne hrozilo. NASA aj oficiálny Twitter účet samotnej ISS o incidente doposiaľ neprehovorili.

Treba však pripomenúť, že v súvislosti s vesmírnym odpadom bolo v posledných týždňoch vo svete prepierané práve Rusko, ktoré v rámci testu novej zbrane nezmyselne odstrelilo svoj vlastný satelit v rámci testu. Obežnú dráhu tak krajina posiala ďalšími troskami.

NEPREHLIADNI:
Šialenci, Rusi opäť vážne ohrozili ISS. Odpálili svoj satelit a zamorili orbitu troskami

Odpad hrozil už pred pár dňami

S odpadom sa pritom tento týždeň potýkali aj samotní Američania. NASA musela posunúť vychádzku dvojice astronautov do otvoreného vesmíru, ktorá sa mala uskutočniť už v utorok, pripomína CNN.

NASA výstup zrušila len pár hodín pred samotným začiatkom, možno však skôr preto, že ako vo vyhlásení uviedla „nemala dosť času dostatočne analyzovať riziká“.

Vtedy nebolo jasné ani to, aké úlomky výstup ohrozili, a či náhodu nepochádzali z tajomného ruského testu pred dvomi týždňami. Odložená misia vo voľnom vesmíre sa nakoniec uskutočnila len včera, teda vo štvrtok a trvala 6 a pol hodiny. Thomas Marshburn a Kayla Barronová počas neho opravovali nefunkčnú komunikačnú anténu.

Stanú sa podobné výstrahy pravidlom?

Je jasné, že s čoraz častejšími štartami do vesmíru (aj súkromných spoločností ako je SpaceX či Blue Origin) bude vesmírneho odpadu len pribúdať. A tak, ako Zem občas počúva o hrozbe tesného preletu asteroidu, možno budú musieť byť pravidelne v strehu aj ľudia na ISS, či prípadne inžinieri vo vesmírnych centrách, ktorí hore majú stovky drahých a dôležitých satelitov.

Tie, ktoré k sebe práve nemajú pripojené zásobovacie moduly, alebo už nedisponujú palivom a energiou pre aktivovanie korekčných trysiek, zrejme zostanú napospas svojmu osudu pri neodvrátiteľnej kolízii. Samotná ISS nám pritom slúži už dlhých 21 rokov – nosná raketa Pegasus, ktorá ju teraz ohrozila, však vo vesmíre bola ešte skôr, ako ona.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú