Alternatívne zdroje energií sa stavajú čím ďalej, tým dostupnejšie. Výnimkou nie je ani solárna energia, ktorá je teraz vďaka novým solárnym článkom od spoločnosti SunDrive nielen lacnejšia, ale najmä efektívnejšia. Na tému upozornil portál NewAtlas.

Revolučný solárny článok

Hoci efektivita premeny slnečnej energie na elektrickú prostredníctvom solárnych článkov nikdy nebude kvôli zákonom termodynamiky na úrovni 100 %, snaha priblížiť sa k tejto hodnote je zreteľná.

Najnovším dôkazom je aj solárny článok z dielne austrálskeho startupu SunDrive, ktorý sa už od roku 2015 snaží úplne nahradiť striebro využívané v komerčných kremíkových solárnych paneloch. SunDrive využíva namiesto striebra podstatne lacnejšiu a dostupnejšiu meď.

Uvedomujú si totiž, že najbližšie desaťročia bude postup k čistejším a „zelenším“ formám energie nevyhnutný, čo znamená, že bude narastať i dopyt po efektívnych, ale i cenovo dostupných solárnych článkoch.

Navyše, striebro je vzácny kov, ktorý podľa dostupných informácií bude neustále naberať na hodnote a jeho cena výrazne ovplyvní i ceny solárnych modulov. Okrem toho, ťažba striebra z nízko kvalitných rúd produkuje pomerne veľké množstvo emisií, čo pre našu klímu nie je zrovna ideálne.

Ako píše portál InterestingEngineering, myšlienka zlacniť solárne panely, nahradením bežne využívaného striebra pomocou medi, vzišla z hlavy spoluzakladateľa SunDrive Vincea Allena. Striebro je nevyhnutnou súčasťou moderných solárnych panelov, pričom sa využíva ako vodivý drôt, ktorý berie prúd z panelov.

Hoci striebro je považované za kov s najlepšou elektrickou a tepelnou vodivosťou, cena hrá výrazne v prospech medi. Aj z tohto dôvodu sa SunDrive snaží tomuto ušľachtilému kovu vyhnúť.

Čo začalo ako doktorandská práca na University of New South Wales, prerástlo v roku 2019 do kremíkového solárneho článku vyrobeného na báze medi, ktorý si všimli aj vládne spoločnosti.

Nárast je nepopierateľný

Len minulý rok dostal uvedený startup od vlády finančné prostriedky na vylepšenie svojej technológie a dnes už sa pýši rekordne efektívnym článkom, ktorý je možné namontovať aj na strechu rodinného domu.

Aby sme nechodili okolo „horúcej kaše“, Austrálčanom sa podarilo vytvoriť solárny článok s účinnosťou 25,54 %, čo je oproti predchádzajúcim 25,26 % je značný nárast. I keď sa niekomu táto hodnota môže zdať nepatrná, odborníci upozorňujú, že ide o významný krok vpred.

Efektívnosť článku bola overená inštitútom IFSH (Institute for Solar Energy Research Hamelin) so sídlom v Nemecku, ktorý zároveň SunDrive-u udelil certifikát za najúčinnejší kremíkový solárny článok „komerčnej veľkosti“ na svete.

Treba upozorniť, že v laboratóriách sa podarilo vytvoriť i účinnejšie články, avšak dosiahnutie takejto efektivity v článku „komerčnej veľkosti“ a to navyše bez použitia striebra je naozaj pozoruhodným krokom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP