Vedcom sa po prvý raz podarilo čiastočne obnoviť zrak u slepého pacienta úpravou jeho buniek. Informovala o tom tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na výsledky publikované v pondelok v prelomovej štúdii.

Predmetná metóda – optogenetika -, ktorá je vyvíjaná na poli neurovedy už približne dve desaťročia, zahŕňa genetickú zmenu buniek tak, aby mohli produkovať viac proteínov citlivých na svetlo.

V niektorých prípadoch slepectva, známych ako zdedená choroba fotoreceptorov, sietnicové bunky citlivé na svetlo, ktoré produkujú proteíny potrebné pre prenos vizuálnej informácie do mozgu prostredníctvom optického nervu, postupne degenerujú.

Vedci z Európy a USA si na svoj experiment najali muža, ktorý pred 40 rokmi prišiel o zrak následkom zdedenej choroby fotoreceptorov, a začali ho liečiť optogenetickými technikami.

To zahŕňalo podávanie injekcií do jeho oka a niekoľkomesačnú stimuláciu špeciálnymi okuliarmi vyžarujúcimi svetlo, ktoré premieňali obrazy vizuálneho sveta na svetelné impulzy premietané v reálnom čase na jeho sietnicu.

Vedci u tohto 58-ročného pacienta dokázali obnoviť čiastočný zrak a umožniť mu rozpoznávať, počítať, lokalizovať a dotýkať sa rôznych predmetov položených na stole pred ním.

José-Alain Sahel z univerzity Sorbonne a Národného vedecko-výskumného centra (CNRS) v Paríži – vedúci autorského tímu stojaceho za zverejnenou štúdiou – uviedol, že experiment potvrdil možnosť využitia optogenetiky na obnovenie zraku u ľudí.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú