Plusy

+ Vynikajúci obraz prameniaci z QLED technológie
+ Rozlíšenie 1440p pri 240 Hz obnovovacej frekvencii a 1 ms odozve
+ Väčšie zakrivenie ako je štandard
+ RGB osvetlenie
+ Pomerne obhájiteľná cena

Mínusy

- HDMI port len generácie 2.0
- Chýbajúce reproduktory
- Zišiel by sa dedikovaný softvér pre RGB osvetlenie

Mobilné telefóny, displeje notebookov a najmä počítačové monitory sa už niekoľko rokov sústredia na vykresľovanie nielen najkvalitnejšieho obrazu, ale aj na rýchlosť jeho zobrazovania.

Preto väčšina zobrazovacích zariadení na trhu sa sústredí na zvyšovanie zobrazovacej frekvencie, kedy akékoľvek prekonanie tradičných 60 Hz už nie je nutne považované za doménu herne orientovaných kúskov.

V posledných mesiacoch sme sa našťastie dočkali aj cenového sprístupnenia variantov s niekoľkonásobne vyššou obnovovacou frekvenciou a vyšším ako Full HD rozlíšením.

Samsung sa rozhodol nerobiť kompromisy v žiadnom smere

Takýmto prípadom je aj tohtoročná línia monitorov Odyssey od Samsungu, pričom mne sa do rúk dostal lepší z dvojice modelov so štandardným pomerom strán, Odyssey G7 vo verzii s 27-palcovou obrazovkou. Ten sa oproti lacnejšiemu súrodencovi G5 môže pochváliť QLED panelom a obnovovacou frekvenciou až 240 Hz.

Rovnako ako v prípade G5 tu nájdeš rozlíšenie 2560 × 1440 pixelov, ktoré v kombinácií s vyššie popísanými parametrami stavia panel do pozície nádherne ostrého a v istých momentoch až neuveriteľne plynulého panela.

Ako dizajn, tak aj špecifikácia naznačuje, že ide o herné príslušenstvo, podmienené len 1 ms odozvou. Našťastie sme sa vyhli TN panelu bežnému u herných monitorov, kde Samsung siahol po o niečo krajšom VA variante. Vďaka gigantickému zakriveniu a Quantum dot technológii, obľúbenej a často využívanej v segmente televízorov, sú pozorovacie uhly na špičkovej úrovni.

Moje oko nezaznamenalo takmer žiadny radikálny „backlight bleeding“, čiže zážitok ničiace presakovanie osvetlenia pri okrajoch, primárne viditeľné v tmavých scénach. To ale pripisujem skôr náhode daného modelu, ako samotnej technickej špecifikácii.

Aby som bol presný, tak určité svetelné úkazy na úplne čiernej obrazovke je pri okrajoch vidno, no nie sú rušivé ako v prípade často aj drahších IPS panelov, ktoré majú v krajných prípadoch tendenciu zobrazovať až žlté vyžarovanie.

Vyššia obnovovacia frekvencia je na každom zariadení s displejom návykovým prídavkom, od ktorého sa odchádza ťažko. Inak tomu nie je ani v prípade 240 Hz, kedy osobne rozdiel medzi 144 Hz štandardom u hráčov a 240 Hz pri Odyssey G7 nevidím. Verím však, že vášniví hráči kompetetívnych titulov väčšiu obnovovaciu frekvenciu ocenia.

Rozhodne však vidím výhodu siahnutia po 1440p rozlíšení, ktoré na krátku „monitorovú“ vzdialenosť bez väčších otáznikov zatracuje 1080p aj u 27-palcovej veľkosti. Najviditeľnejší rozdiel je vidieť pri preťahovaní okien alebo prezeraní webstránok, kedy vyobrazené elementy sú až neuveriteľne čisté. Kto však niekedy zažil panel s aspoň 90 Hz obnovovacou frekvenciou (napríklad na smartfóne) vie, o čom píšem.

Špičkové HDR a extrémne zakrivenie

Nezanedbateľnou vlastnosťou monitora je jas až 600 nitov, vďaka čomu vyniká na poli komplexného HDR. Na druhej strane, QLED panel zabezpečuje, že relatívne vierohodne je podávaná aj čierna, čo stavia monitor do pozície neprofesionálneho panela s jedným z najširších kontrastných záberov v cenovej kategórii.

Po vzore tradovaných Samsung panelov je excelentne na tom aj prevedenie farieb, ktorých nastavovanie môžeš preskočiť vybratím dedikovaného sRGB profilu so stopercentným pokrytím. Väčšina zakrivených monitorov disponuje zahnutím 1800R a vyšším. Čím je R hodnota (kruhový polomer) nižšia, tým je prehnutie výraznejšie. V praxi to teda znamená, že po vytvorení kruhu z monitorov uložených vedľa seba by polomer medzi nimi činil udávanú hodnotu v milimetroch.

Monitor Odyssey G7 je už spomínaným VA panelom so zahnutím 1000R, čo mne osobne pri tradičnej práci síce prišlo možno až cez čiaru, no monitor si to vykompenzoval pri hraní, kde som nielenže prehnutie ignoroval, no zároveň som sa cítil ešte väčšmi vtiahnutý do deja.

Dodatočné funkcie a bezprecedentné rozhranie

Kvitujem aj prítomnosť funkcionality G-Sync pre ešte plynulejší prenos obrazových informácií pri využívaní kariet nVidia GeForce. Tie ale v prípade potreby využitia plného rozlíšenia a bezpochyby nadpriemernej obnovovacej frekvencie 240 Hz budeš musieť zapájať do jedného z dvoch DisplayPort 1.4 portov. Na druhej strane, majitelia novej generácie konzol môžu naraziť na problémy, keďže monitor je osadený len jediným HDMI 2.0 vstupom.

Vítaným bonusom je dvojica rýchlych USB portov a 3,5 mm audio jacku, ktorý je u monitoru jediným relevantným zdrojom audia. Samsung totiž ušetril ako financie, tak aj miesto pre dedikované podsvietenie priamo za panelom vynechaním reproduktorov.

Vzhľadom na poväčšine tragickú kvalitu takého audia ich absenciu nepovažujem za problémovú, no pred kúpou ide rozhodne o relevantnú informáciu, o ktorej by potenciálny konzument mal vedieť.

Dostačujúco je na tom aj navigácia v menu nastavení, ktoré síce neobsahuje každú jednu vymoženosť ako v prípade rôznych referenčných modelov, no je prehľadné a vďaka jedinému joysticku sa v ňom pohybuje príjemne.

Vedľa tradičných nastavení obrazu tam nájdeš aj možnosť zvýraznenia čiernej a tieňov alebo naopak si môžeš zvoliť jeden z prednastavených ponúkaných módov. Chválim aj prítomnosť možnosti „picture in picture“ vďaka ktorej môžeš mať na jednej obrazovke výstupy z dvoch portov, čiže napríklad konzolu a zároveň aj počítač.

Monitor treba prvotne skalibrovať. Našťastie, menu je jednoduché a ovláda sa priamočiaro

Menu je síce jednoduché a neponúka tonu nastavení, no neodporúčam sa mu úplne vyhýbať. Z krabice totiž obraz nie je vôbec skalibrovaný a aj tomu najväčšiemu laikovi môže spôsobovať vrásky na čele.

FonTech

Vzhľadom na kombináciu VA panela a QLED technológie odporúčam skúšať optimalizovať najmä čiernu farbu a jas, ktorý môže v určitých miestach vyobrazovať až prílišne tmavé scenérie. Druhým extrémom je tak pravý opak, čiže čiernu nahradí nepríjemná šedá.

FonTech

Zohľadňovanie všetkých faktorov síce znie hrozivo, no po niekoľkominútovom nastavovaní bude obraz Odyssey G7 čerpať z každej svojej vlastnosti maximum a používateľ sa týmto vyhne zbytočnému robeniu kompromisov.

Dizajn je snáď najsubjektívnejšou vlastnosťou každého zariadenia, čo pri herne orientovaných zariadeniach platí dvojnásobne. Inak tomu nie je ani pri tomto monitore, ktorý sa na zadnej strane môže pýšiť obrovským RGB podsvieteným kruhom.

Ten ale nie je jedinou premennou dizajnu, naznačujúcou, že zariadenie sa do kancelárie zrovna nehodí. Všetky hrany monitora sú ostro rezané, kde na spodnej strane dominujú dva, RGB osvetlené výbežky. Spredu panel vyzerá excelentne, za čo môžeme ďakovať úzkym rámikom a hoci je celý panel zhotovený z plastu, nepôsobí lacno. Myšlienku exkluzívnosti umocňuje aj extrémne ťažký a priestranný stojan v tvare písmena V.

Ten je síce pevný, no na môj vkus zaberá až zbytočne veľa priestoru na stole, čo môže byť pre jedincov s klaustrofockejším stolom problém. Našťastie sa stojan dá zameniť za Vesa rameno (100 x 100 mm) skrz pribalenú šikovnú redukciu, kedy sa rovnako ako pri stojane očakáva, že svietiaci kruh a konštrukciu pripojenia budeme skrývať za dvomi spojiteľnými plastovými polkruhmi.

Mechanizmus dovoľuje naklápanie monitora do všetkých strán a prijateľnej výšky. Aj keď prehnutý panel si takéto využitie asi nenájde, je tu aj možnosť jeho vertikálneho polohovania. K elegantnosti tak dopomáha aj šikovne ukrytá koľajnička v stojane, určená na elegantné skrývanie káblov. Pomerne zásadným mínusom je chýbajúci softvér na úrovni operačného systému, ktorým by som si mohol nastaviť RGB osvetlenie. To v základe svieti na modro, no disponuje hneď niekoľkými scenériami, ako napríklad dýchanie a blikanie, respektíve si vieš nastaviť jedinú stálu farbu.

Všetky nastavenia popísané vyššie sa dajú vykonávať len skrz menu monitora, čo je na škodu. Zároveň chýba akékoľvek prepojenie osvetlenia so situáciou premietanou na obrazovke, či synchronizácia so systémami inteligentného osvetlenia. Práve synchronizácia s obrazom po vzore Ambilight od Philipsu by bola len ďalším spôsobom prijímania informácií, slúžiacim k vťahovaniu do deja, keďže farby sa aj tak premietajú ako na stenu za monitorom, tak aj skrz spomínané výbežky vpredu.

Zhodnotenie

Monitor Odyssey G7 od Samsungu je excelentným kúskom hardvéru, ktorý po zohľadnení všetkých špecifikácií pôsobí nekompromisne. Nekrivdí mu ani cenovka na úrovni ľahko sa dotýkajúcej 600 € v prípade mnou testovaného 27-palcového modelu.

Jeho hlavnou prednosťou je implementácia QLED technológie na VA paneli, ktorý je na nerozoznanie od často uprednostňovaných IPS alternatív. Zároveň je farebne podstatne prijateľnejší, ako v hernej komunite poväčšine uprednostňované TN panely. Aj vďaka tomu si monitor dokázal zachovať 1 ms odozvu, ktorá náramne kooperuje s možno až prebytočnou obnovovacou frekvenciou 240 Hz.

Nájdeš tu aj vierohodnú farebnú škálu ikonickú pre výrobky Samsung, ktorá 100 % pokrytím sRGB dokáže uspokojiť aj potreby profesionálov. Technické zameranie, dizajn a neprehliadnuteľný farebný kruh na pozadí tak ale jednoznačne kričí smerom k hráčom nehľadajúcim kompromisy. Chýbajúce reproduktory sú síce opomenuteľným mínusom, no vzhľadom na aktuálnu generáciu konzol PS5 a Xbox Series X/S môže oveľa viac zamrzieť absencia HDMI 2.1.

Konzoly DisplayPort neobsahujú, a tak prepájanie skrz redukcie alebo iné alternatívy môže na ceste za 4K a 120 Hz spôsobovať problémy. Zamrzí aj chýbajúci dedikovaný softvér ovládania farebného RGB kruhu na úrovni operačného systému. V každom smere ale ide o takmer dokonalú technologickú záležitosť z dielne Samsungu. S radou Odyssey a menovite modelom G7 Samsung ukázal, že aj kórejsky výrobca sa chce hrať a nebojí sa v boji s konkurenciou využiť všetky prednosti, často outsourcované týmto spoločnostiam.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

HODNOTENIE

9.3/10

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP