Policajný zbor od vypuknutia pandémie koronavírusu doposiaľ odhalil a vysvetlil viac ako 110 dezinformácií. Ich obsah sa vyvíjal, čo platilo aj pre potenciálny zásah ďalších osôb.

Zatiaľ čo počas prvej vlny prevažovali príspevky so zásahom maximálne v desiatkach tisíc užívateľov, „na jeseň boli bludy zdieľané v takom počte, že sa na sociálnych sieťach zobrazovali státisícom ľudí. Polícia o tom informuje vo svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti.

Základným naratívom prvej vlny sa podľa polície stalo spochybňovanie ochorenia a vyvolávanie paniky o mimoriadnych opatreniach, ktoré mali napríklad hermeticky uzavrieť Bratislavu. „V protiklade so spochybňovaním následkov pandémie stáli neskôr tvrdenia ponúkajúce alternatívnu formu liečby či prevencie, ktoré medzi sebou zahrňovali aj tie, ktoré ohrozovali ľudský život.

Ďalším protikladom k spochybňovaniu boli zábery na maloleté osoby zranené v konflikte v Sýrii, čo boli podľa konšpirátorov trpiace deti na koronavírus,” dodala polícia. Polícia podotkla, že silná vlna dezinformácií zasiahla aj ochrannú schopnosť rúšok, legálnosť dodržiavania mimoriadnych opatrení alebo čipovanie občanov zúčastňujúcich sa na plošnom testovaní.

„Často zdieľaný naratív hovoril o finančných odmenách, ktoré mali dostať pozostalí za to, že budú súhlasiť, aby sa ako príčina úmrtia ich príbuzného uviedol koronavírus,” zdôraznila polícia. Napriek opakovaným previerkam zo strany polície sa takáto skutočnosť nepotvrdila.

V osobnej konfrontácii autori takýchto statusov nevedeli podľa polície poskytnúť žiadne relevantné informácie, ale iba výhovorky a zahmlievanie. Rovnako nepravdivé boli správy o smrti 11-ročného chlapca na následky antigénového testovania.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP