Recenzia | Najlepšie bezdrôtové Sony slúchadlá prešli na nový vývojový stupeň. Zaslúžia si však svoju cenu?
+Špičková kvalita zvuku
+Väčšia výplň náušníkov
+Senzor priblíženia
+Kvalita konštrukcie
-Funkcia "Speak to chat"
-Vyššia cena
-Krátky nabíjací kábel
Sony patrí v segmente slúchadiel medzi skúsených výrobcov, ktorí skutočne vedia, čo zákazník chce. Dokáže pokryť potreby všetkých, od nenáročných používateľov až po „audiofilov“, ktorí vyžadujú najvyššiu kvalitu zvuku a k tomu ešte pridá niekoľko užitočných fičúr navyše. Takúto stratégiu pritom uplatňuje aj pri bezdrôtových slúchadlách, kde sa rovnako angažuje vo viacerých segmentoch.
Pre tých náročnejších sa stali v posledných rokoch nesmierne obľúbené Bluetooth slúchadlá radu WH-1000XM, pričom predposledného modelu s označením WH-1000XM3 sme sa dočkali ešte pred 2 rokmi. Za podivným názvom však stoja azda najlepšie slúchadlá s aktívnym potláčaním okolitého hluku na trhu.
Zákazníci majú teraz dôvod na radosť, Sony totiž po dlhom čase vyslyšalo ich požiadavky a predstavilo vylepšený model WH-1000XM4, ktorý sľubuje ešte dokonalejší zážitok z nerušeného počúvania hudby a viacero nových vlastností.
Medzi prvými sme si mohli túto novinku vyskúšať aj v našej redakcii. Zaslúži si vďaka všetkým zmenám svoju prémiovú cenu alebo sa stále oplatí siahnuť po aktuálne zlacnenom predchodcovi týchto slúchadiel? Odpoveď na túto otázku nájdeš v mojej recenzii.
Takmer identický dizajn, no pohodlnejšie nosenie
Už z predošlého modelu WH-1000XM3 som bol zvyknutý na pohodlné nosenie a priliehajúce náušníky slúchadiel, vďaka ktorým ma slúchadlá neomrzeli ani po hodinách počúvania hudby. Ešte lepší pocit som však mal pri nasadení novej generácie, ktorá už podľa mojich prvotných pocitov „sadla“ na uši lepšie.
Za to môžeme vďačiť najmä o 10 % väčšej výplni a „mušliam“, ktoré dokonale pokryjú celú ušnicu. Horná výplň je teraz o čosi menšia, no nepatrná zmena nijako zásadne neovplyvňuje či nebodaj znižuje pohodlie pri nosení. Pri prvom pohľade na tieto nové slúchadlá by nejeden povedal, že sú rovnaké ako predošlý model. A skutočne je to pravda, teda skoro.
Rozdielov je naozaj málo a aj na ich spozorovanie je potrebné „orlie“ oko. Nezmenilo sa dokonca ani len balenie a aj v púzdre nájdeme rovnaké príslušenstvo ako pred 2 rokmi, teda kábel s 3,5 mm jackom na oboch koncoch, redukciu a krátky nabíjací USB-C kábel.
Po stránke dizajnu sa teda nezmenilo skoro nič, no Sony upravilo rozloženie mikrofónov, ktoré sú teraz rozmiestnené v inom vzore. Po detailnom hľadaní rozdielov som spozoroval aj odlišné spracovanie tlačidiel na ľavom náušníku, ktoré sú teraz v matnom prevedení miesto lesklého. Zmenil sa aj text pri tlačidle pre prepínanie režimov a miesto označenia „NC/AMBIENT“ sa tu teraz stretneme len s označením „CUSTOM“.
Vľavo Sony WH-1000XM4 a vpravo Sony WH-1000XM3
[twenty20 img1=“240082″ img2=“240083″ offset=“0.5″]
Podobne je nepatrný rozdiel badateľný aj pri logu pre NFC, ktoré tentokrát nie je iba vytlačenou značkou, ale je mierne zapustené do tela ľavého náušníku. Viditeľnou zmenou je však nový proximity senzor v ľavom slúchadle, ktorý sníma priblíženie a vzdialenosť pri nosení slúchadiel. S ním sa spája aj perfektná funkcia, no o nej si viac povieme neskôr.
Ďalšou zaznamenanou zmenou je zvuková notifikácia pri zapnutí/vypnutí, oznamovaní prepínania režimov alebo úprave hlasitosti.
Tentokrát som sa v 4. generácii slúchadiel stretol s príjemnejším a menej rušivým zvukom, ktorý som pri počúvaní hudby takmer ani nevnímal. Podobne ale na mňa pôsobil príjemnejšie aj ženský hlas, ktorý oznamuje prepnutie medzi Ambient sound a ANC. Tentokrát sa mi videl akýsi čistejší a jasnejší.
Čo ma však najviac prekvapilo v pozitívnom zmysle slova, je samotný materiál, z ktorého sú slúchadlá WH-1000XM4 vyrobené. Hoci Sony neuvádza detaily o použitom materiáli, konštrukcia je z môjho pohľadu zrejme vyrobená z o čosi mäkšieho plastu, ktorý je matnejší, a čo je najlepšie, úplne eliminuje akékoľvek vŕzganie.
Pri predošlej generácii som sa totiž stretával počas nasadzovania slúchadiel na hlavu s občasným zavŕzganím, no pri vylepšenom modeli nie je počuť absolútne žiaden nežiadúci zvuk ani pri väčšom namáhaní. Celkovo na mňa na pohľad identická konštrukcia pôsobila prémiovejšie ako u predošlých slúchadiel. Aj vďaka tomu som ich často z hlavy nedával dole.
Používatelia predošlej generácie sú už na ovládanie týchto slúchadiel dlhé roky zvyknutí. A potvrdzujem, že sa absolútne nič nezmenilo ani v tomto smere. Pravé slúchadlo je opäť vybavené dotykovou plochou, ktorou je možné prepínať či pozastaviť skladby.
Po priložení celej dlane stlmiť prehrávanie, kedy dôjde k deaktivovaniu potláčania hluku, čo príde vhod najmä pri rozhovoroch. Rovnako tu nájdeme aj vstup pre 3,5 mm jack, ktorý je umiestnený neďaleko dvoch hardvérových tlačidiel na ľavom slúchadle.
Kvalitou zvuku potešia aj najnáročnejších
Poďme sa však ale pozrieť na vlastnosti, ktoré robia tieto slúchadlá tak obľúbené medzi všetkými náročnými používateľmi. Ich najväčšou prednosťou je samozrejme prehrávanie zvuku a už teraz prezradím, že to znova zvládajú excelentne. Pokojne ich môžem zaradiť aj na vrchol medzi bezdrôtovými slúchadlami, kde by sme v danej cene hľadali premožiteľa len ťažko.
Sony vybavilo novú generáciu slúchadiel rovnakými 40 mm drivermi s neodýmovými magnetmi, ktoré dokážu poskytnúť jedinečný zážitok z počúvania akejkoľvek hudby.
Hravo si poradia s hutnými basmi, stredmi aj výškami a pri takom pozeraní filmu potom používateľ počuje aj tie najmenšie detaily, ktoré by pri iných slúchadlách nevnímal. Frekvenčný rozsah tu totiž činí 4 Hz až 40 000 Hz, vďaka čomu slúchadlá pri prehrávaní pokryjú všetky zložky najrôznejších zvukov.
O vysokú kvalitu bezdrôtového prenosu zvuku sa tu stará kodek LDAC, ktorý dokáže do náušníkov pretlačiť skutočne kvalitné tóny. Sony síce nevyužilo aptX alebo aptX HD, no to vôbec neprekáža. Proprietárny kodek spoločnosti je vskutku perfektný a vo svojej najlepšej „forme“ zvláda prehrávanie pri vysokom bitrate 990 kbps so vzorkovacou frekvenciou 96 kHz a 24-bitovou hĺbkou.
Popri LDAC tu nájdeme aj podporu pre kodek AAC. S takýmito vlastnosťami si prehrávanie hudby priam pýta vysokokvalitné streamovanie, no na trhu je pomenej aplikácií, ktoré by dokázali poskytnúť týmto slúchadlám tak kvalitný zvuk, na aký sú stavané.
Počas môjho testovania som popri sledovaní videoobsahu používal tento pár slúchadiel so službou Tidal, ktorá dokáže v režime Master prehrávať hudbu v štúdiovej kvalite práve pri vzorkovacej frekvencii 96 kHz a 24-bitovej hĺbke. A výsledok? Skutočná radosť s počúvania prémiového zvuku, ktorý len tak nepočujeme ani na niektorých slúchadlách vo vyššej cenovej kategórii.
Kvalitnejší posluch potom pri horšom formáte či kvalite zvuku vylepšuje technológia DSEE Extreme, ktorá pomocou umelej inteligencie dokáže oživiť aj detaily v komprimovaných skladbách a docieliť tak lepšiu kvalitu pri počúvaní.
To všetko ešte Sony vyladilo lepším odhlučnením (najmä vďaka väčšej výplni v náušníkoch) a takmer dokonalou technológiou aktívneho potláčania hluku. Prečo „takmer“ dokonalým? Slúchadla WH-1000XM4 sú v tejto oblasti mierne (naozaj len minimálne) pokročilejšie ako ich predchodca, no stále dokážu miestami prepúšťať najmä zvuky o vysokej frekvencii.
Nejde však o žiadny vážny problém, ktorý by výrazne narúšal vychutnávanie kvalitnej hudby, no stále nie je v tomto smere ANC technológia úplne perfektná tak, ako by si to mohol aj najnáročnejší používateľ predstavovať.
Čerešničkou na torte je potom špecialita v podobe 360 Reality Audio, funkcia, ktorá prenesie poslucháča priamo do „stredu“ hudby a počas využitia tejto možnosti som bol opäť prekvapený špičkovou kvalitou, ktorú Sony dosiahlo aj pri týchto slúchadlách. Je však len málo aplikácií, s ktorými je možné túto funkciu využiť. Jednou z nich je už spomínaný Tidal.
Čo je však v týchto slúchadlách skutočne nového? Pri hľadaní vylepšení sa treba obzerať najmä po softvérovej stránke, kde Sony pridalo viacero užitočných funkcií. Začnem ale tou najlepšou a najužitočnejšou zo všetkých, a tou je monitorovanie nosenia slúchadiel prostredníctvom v úvode spomínaného proximity senzora. Ten dokáže zisť, kedy si používateľ slúchadla zložil a automaticky pozastaví prehrávanie hudby alebo aj filmu. Pri opätovnom nasadení na hlavu sa prehrávanie pod momentom opäť spustí.
Ďalšou novinkou je možnosť „Speak to chat“. Táto funkcia však nie je úplne dotiahnutá do konca. Vo svojej podstate umožňuje sledovanie reči používateľa a v praxi to znamená, že ak začne používateľ so slúchadlami na ušiach konverzáciu, prehrávanie sa samo pozastaví na vybraný čas (15/30 sekúnd, 1 minútu alebo sa nezapne automaticky). V kancelárii by som ju však rozhodne nevyužil a lepším riešením je pri konverzácii slúchadlá zložiť z hlavy.
Automatické pozastavenie prehrávania pri detekcii reči totiž funguje niekedy až príliš citlivo a reaguje aj na taký smiech pri pozeraní filmov či obyčajnom odkašľaní. Rovnako tak si s touto funkciou používateľ pri nasadených slúchadlách nezaspieva, prehrávanie by sa neustále prerušovalo.
Potom sa teda z pôvodne užitočnej funkcie stáva otravná možnosť, ktorú používateľ po chvíli v nastaveniach vypne. Je možné ale nastaviť aj samotnú citlivosť rozpoznávania reči a pri nižšej citlivosti sa tento neduh príliš neprejavuje. Do tretice ale všetko dobré.
Tretím hlavným vylepšením novej generácie týchto bezdrôtových Sony slúchadiel je spárovanie cez Bluetooth s viacerými zariadeniami súčasne. Konečne! Pri zapnutí slúchadiel, pokiaľ boli spárované s vybranými zariadeniami, sa automaticky pripoja napríklad k smartfónu a počítaču. Prehrávanie zvuku potom prichádza zo zdroja, ktorý používateľ v danom momente využíva.
Pokiaľ teda prestanem počúvať hudbu na notebooku a zoberiem do rúk smartfón, spustím prehrávanie a slúchadlá sa automaticky prepnú na druhý zdroj. Z môjho pohľadu ide o nesmierne užitočnú funkciu, s ktorou odpadá otravné odpájanie a pripájanie k Bluetooth na inom zariadení v nastaveniach ako pri minulej generácii.
Okrem vyššie spomínaných fičúr tu Sony prinieslo aj možnosť porozprávať sa s digitálnymi asistentmi Alexa a Google Asistentom, lepšiu, no stále nie dokonalú kvalitu zvuku z mikrofónov, a taktiež možnosť využiť preferované nastavenia podľa konkrétnej lokality. Používateľ si teda môže zvoliť pre svoje obľúbené lokality rôzne nastavenia a tie sa po príchode aktivujú automaticky bez nutnosti vyberať napríklad smartfón z vrecka.
Nabíjať stačí raz za pár dní
V oblasti výdrže nová generácia sľubuje 30-hodinovú výdrž na jedno nabitie pri využití aktívneho potláčania hluku a až 38 hodín bez neho. Musím potvrdiť, že slúchadlá som skutočne nabíjal iba raz za približne 3-5 dní v závislosti podľa používania. Výdrž je teda dostatočná, so slúchadlami som bez problémov zvládol aj niekoľko pracovných dní a následne som si ich užil ešte pri pozeraní filmov.
Sony tu však prinieslo aj rýchle nabíjanie, ktoré po vzore minulej generácie zabezpečí už po 10 minútach nabíjania výdrž prehrávania až na 5 hodín. Samotné nabíjanie prebieha cez USB-C port, no priložený kábel v balení bol na môj vkus príliš krátky. Nuž, v tomto smere mohol výrobca poskytnúť o čosi dlhší nabíjací kábel.
Kúpiť či nekúpiť? To je otázka
Pokiaľ sa obzeráš po nových bezdrôtových slúchadlách so špičkovým potláčaním okolitého hluku a perfektným zvukom, môžeš zájsť aj ku konkurencii ako AKG, Bose alebo Senheiser, no z môjho pohľadu nad všetkými vyhrávajú Sony WH-1000XM4, ktoré by som mohol, podobne ako to spravil Marques Brownlee pred 2 rokmi pre predošlej generácii, korunovať za absolútneho kráľa ANC bezdrôtových slúchadiel.
Najnovšia iterácia týchto Sony slúchadiel je však ešte omnoho dokonalejšia a s týmto modelom si vychutná prémiový zvuk aj najnáročnejší „audiofil“. Samozrejme, netreba zabúdať na prehrávanie z kvalitného zdroja, pretože len tak si používateľ naplno užije perfektný zvuk, ktorý tieto slúchadlá reprodukujú. Že ešte nemáš najlepšie ANC slúchadlá bez kábla na trhu? Nevadí.
Pokiaľ si sa teda nerozhodol pre konkurenciu, ponúkajú sa hneď dve možnosti priamo od tohto japonského výrobcu. Ak si typ zákazníka, ktorý vyžaduje vždy najnovšie technológie a vylepšenia, choď do nových slúchadiel WH-1000XM4. Neoľutuješ. V porovnaní s 3. generáciou sú však drahšie o zhruba 120 €.
Pripomínam, že tieto peniaze si priplácaš za rovnaký dizajn a niekoľko menších (ale užitočných) vylepšení. Pokiaľ si však vieš predstaviť život aj bez proximity senzora, pripojenia k viacerým zariadeniam cez Bluetooth, s menšími vankúšikmi náušníkov alebo bez pozastavovania prehrávania pri každej konverzácii, siahni pokojne po predošlom modeli.
Aj Sony WH-1000XM3 totiž stále ponúkajú špičkové vlastnosti a vysokokvalitné prehrávanie hudby, avšak o tých zhruba 120 € lacnejšie. Každopádne, výber už závisí od tvojich preferencií.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Tieto veci v recenziách nenájdeš. 11 mesiacov som testoval najlepší robotický vysávač na Slovensku
Kritici nešetria chválou. Akčná novinka s hviezdnym obsadením mení pravidlá špionážnych filmov
EXKLUZÍVNE: Videli sme celú druhú sériu The Last of Us. Toto o nej musíš vedieť skôr, než si ju pustíš
ChatGPT dostal obrovské vylepšenie. Táto nová funkcia prepisuje pravidlá hry (+test)
Špičkový mobil nemusí stáť 1000 €. Nový Pixel ti za polovičnú cenu dá úplne všetko a má len jednu chybu (RECENZIA)
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Smrť dievčaťa vyvolala vlnu kritiky: Toxické látky v kvetoch môžu spôsobiť rakovinu, varujú vedci
„Len sa uč a budeš sa mať dobre“ už neplatí: Generácia Z mení pohľad na peniaze a nebojí sa riskovať, hovorí odborník (ROZHOVOR)
Šéf rozviedky má na muške 4 štáty: „Ak bude NATO postupovať agresívne voči Rusku, zničia celý blok,“ tvrdí
Historický prelom v stomatológii: Vedcom sa podarilo vypestovať ľudský zub, ktorý môže nahradiť implantáty
Vedci prišli s hlavnými spúšťačmi migrény: Revolučná štúdia môže byť pre mnohých vykúpením
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Zem je zachránená. Odborníci našli konečné riešenie na klimatickú krízu, máme ho „pod nosom“
- Japonci spustia „neobmedzený” zdroj energie. Z 1 gramu paliva jej vyrobí toľko, čo 8 ton ropy
- Zostrelili UFO a kruto za to zaplatili. 23 sovietskych vojakov podľa CIA postihol desivý osud
- Britská armáda zničila 100 dronov v zlomku sekundy. Použili 40-miliónovú zbraň s neviditeľnou muníciou
- S naftou zmizli aj karcinogénne látky. Američania nasadili elektrické vlaky, z ich vedľajších účinkov ostali šokovaní
-
- Zem je zachránená. Odborníci našli konečné riešenie na klimatickú krízu, máme ho „pod nosom“
- Britská armáda zničila 100 dronov v zlomku sekundy. Použili 40-miliónovú zbraň s neviditeľnou muníciou
- Japonci spustia „neobmedzený” zdroj energie. Z 1 gramu paliva jej vyrobí toľko, čo 8 ton ropy
- Zostrelili UFO a kruto za to zaplatili. 23 sovietskych vojakov podľa CIA postihol desivý osud
- Slováci jedia mikroplasty, ani o tom nevedia. Vedci odhalili prekvapivú potravinu, v ktorej ich je extrémne veľa
-
- Slováci jedia mikroplasty, ani o tom nevedia. Vedci odhalili prekvapivú potravinu, v ktorej ich je extrémne veľa
- Tento typ pohonu je definitívne obrovský emisný podvod. Potvrdila to ďalšia štúdia
- Zem je zachránená. Odborníci našli konečné riešenie na klimatickú krízu, máme ho „pod nosom“
- EÚ chystá veľkú zmenu. Tisíce Slovákov prídu o vodičák
- Definitívny obrat? Známy ropný gigant na svojich čerpačkách prestáva predávať benzín a naftu
Audi možno s výrobou zamieri do Ameriky. VW reaguje na dovozné clá
Minecraft pomáha objaviť novú generáciu jadrových inžinierov. Energocraft spoznal víťazov spomedzi školákov
Slovenský Envien Group expanduje do Brazílie. Kúpila polovicu podniku Agropéu
204 dní vo vesmíre. Posádka ISS pristála bezpečne v Kazachstane
V Pekingu bežali aj humanoidní roboty. Cieľom bolo testovať ich limity
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Smrť dievčaťa vyvolala vlnu kritiky: Toxické látky v kvetoch môžu spôsobiť rakovinu, varujú vedci
„Len sa uč a budeš sa mať dobre“ už neplatí: Generácia Z mení pohľad na peniaze a nebojí sa riskovať, hovorí odborník (ROZHOVOR)
Šéf rozviedky má na muške 4 štáty: „Ak bude NATO postupovať agresívne voči Rusku, zničia celý blok,“ tvrdí
Historický prelom v stomatológii: Vedcom sa podarilo vypestovať ľudský zub, ktorý môže nahradiť implantáty
Vedci prišli s hlavnými spúšťačmi migrény: Revolučná štúdia môže byť pre mnohých vykúpením
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené