Takmer každý týždeň vychádzajú hry, ktoré posúvajú limity grafického spracovania o úroveň vyššie. Na to, aby si spustil väčšinu nových hier na maximálne detaily, je nutné vylepšovať počítač v čoraz častejších intervaloch. Čo ale v prípade, že tvoj počítač patrí do kategórie kancelárskych, nie hráčskych strojov?

Presne pre túto skupinu používateľov predstavujeme najlepšie hry, ktoré spustíš prakticky na každom počítači. Bonusom na záver je nízka, miestami len symbolická cena, za ktorú herné legendy dokážeš zohnať.

Baldur’s Gate 2: Shadows Of The Amn

Ide jednoznačne o najlepšie prevedenie druhej edície papierových pravidiel Dungeons & Dragons do podoby počítačovej hry. Tam, kde prvý diel položil veľmi solídne základy príbehu a postáv, nadviazal druhý a vylepšil prakticky všetko, čo sa len dalo. Je veľmi jednoduché sa na niekoľko desiatok hodín ponoriť do fantastického príbehu plného prekvapení a nečakaných zvratov.

Po technickej stránke ide o nádhernú hru, za čo vďačíme použitému Infinity enginu. Tento herný engine je použitý vo viacerých hrách od Bioware a vždy splnil svoju úlohu na jednotku. Ide totiž o izometrický spôsob zobrazenia, teda sa na svet pozeráme z vtáčej perspektívy.

Na začiatku si vytváraš len hlavnú postavu, všetky ostatné sa k tebe môžu pridať alebo odísť, čo závisí od toho, ako sa k nim a okolitému prostrediu budeš správať.

Hra v tejto oblasti ide dokonca tak ďaleko, že ak tvoji parťáci nebudú spokojní s tým, čo robíš, môžu na teba zaútočiť. Apropo, súboje prebiehajú v reálnom čase s možnosťou ich prerušenia a rozdelenia príkazov postavám, ktorých môžeš mať v skupine až šesť.

Fallout 2

Podľa mnohých hráčov je Fallout 2 najlepšia hra, aká kedy vznikla. Fallout 2 je totiž možné hrať toľkými spôsobmi, že vydrží poriadne dlho. Okolitý svet reaguje na postavu a podľa toho, aké vlastnosti a koľko bodov si im priradil, môžeš s nimi komunikovať, respektíve emôžeš, keďže si z postavy urobil Terminátora, ktorý  bude síce silný, no rovnako aj tupý.

More možností je to, čo hráčov neustále láka k opakovanému hraniu aj napriek dnes už slabšiemu technickému spracovaniu. Aj v tomto prípade ide o izometrický pohľad na herný svet, čo určite dopomáha k prehľadnosti a jednoduchej orientácii. Súboje sú ťahové a pri zle vytvorenej postave dokážu potrápiť. Je tu však možnosť takmer úplne eliminovať súboje a celou hrou sa „prekecať“.

Výlet do sveta zničeného jadrovým výbuchom je veľmi unikátnym zážitkom a každé hranie môže viesť k odlišnému koncu. Je len na tebe, aký spôsob si vyberieš, možnosti sú takmer nekonečné.

Diablo 2

Opäť platí, že tam, kde prvý diel položil základný kameň hrateľnosti, dvojka vypilovala herné mechaniky až tak, že doposiaľ neboli prekonané. A to je na trhu už nejaký ten piatok Diablo III.

Diablo II je akčná hra s prvkami RPG a aj napriek tomuto tvrdeniu sa nájdu hráči, ktorí prezentujú Diablo II ako čistokrvné RPG. V praxi však ide o jednoduchý model, ktorý spočíva v likvidácii nepriateľov, z ktorých padá čoraz lepšie vybavenie, čo dopomôže k tomu, aby si zlikvidoval ešte viac nepriateľov a získal lepšiu výbavu.

Práve táto zdanlivá jednoduchosť je to, čo hru spopularizovalo a rozšírilo aj medzi nehráčov. Klikať myškou predsa dokáže každý. Pod týmto obalom sa však skrýva veľmi pestrá paleta možností.

Half Life 2

Priame pokračovanie príbehu doktora Gordona Freemana rúca všetky dovtedy zaužívané štandardy. Dnes je situácia samozrejme iná, ale v dobe vydania táto hra nemala konkurenciu. Svojimi kvalitami navyše dokáže zaujať aj dnes.

Príbeh je podávaný bez akýchkoľvek prestrihových scén. Práve takýmto spôsobom sa podarilo vývojárom vo Valve dosiahnuť to, čo dnes nazývame imerzívna hrateľnosť. Ide o čo maximálne vtiahnutie hráča do deja, čo sa naozaj podarilo.

Aj keď sa jedná primárne o akčnú hru, vykreslenie postáv je na vysokej úrovni, čo posúva podávanie príbehu o úroveň vyššie ako u konkurencie. Pre porovnanie, aj Doom 3 disponoval akýmsi príbehom.

Hra beží na vylepšenom Source Engine, na ktorý sa dá pozerať aj dnes. Prím tu však hrá predovšetkým fyzika, ktorá obohacuje hrateľnosť kvôli implementácii rôznych priestorových hádaniek.

Predmety majú svoju váhu, čo si naplno uvedomíš, keď sa ti do rúk poprvýkrát dostane Gravity gun.

Max Payne 2: The Fall Of Max Payne

Temný príbeh detektíva je už dnes notoricky známou záležitosťou. Je to povinnosť pre všetkých fanúšikov akčných hier. Adrenalínom nabitá akcia sa prelína s komixovým podávaním príbehu.

Už v prvom dieli použitá súčasť s názvom bullet time sa vracia vo svojej vylepšenej podobe. Aj napriek tomu, že ide o vykrádačku spomalenia času z filmu Matrix, bullet time je niečo, čo hru povýšilo z dobrej na skvelú.

Max Payne 2 je akčnou hrou z pohľadu tretej osoby, ktorú okrem výborného dizajnu ťahá vpred veľmi zaujímavý príbeh a vzťah Maxa a Mony. V istých pasážach dokonca môžeš za Monu hrať a užívať si tak jej ladné pohyby, na ktoré sa dobre pozerá. Ak ti nevadí dnes už zastaralá grafická stránka, určite si vyskúšaj aj prvý diel minimálne kvôli príbehu.

Hitman 2: Silent Assassin

Po záplave kladných a “tých správnych” hlavných hrdinov tu máme niekoho z úplne iného súdka. Holohlavý, v dokonalom obleku odetý muž s tetovaním čiarového kódu na temene. To je Agent 47. Nemá meno, len číslo a čo to znamená? To si už musíš zistiť sám priamo v hre.

Po udalostiach prvého dielu sa Agent 47 odoberie na odpočinok na Sicíliu, kde sa venuje pokojnému vidieckemu životu. Ako to ale v takýchto prípadoch býva, nič netrvá dlho a jeho minulosť ho dobehne. Život nájomného zabijaka sa totiž nedá skombinovať so žiadnym iným.

Je to práve príbehová zložka, ktorá bola v porovnaní s predchodcom riadne prepracovaná a vylepšená, no ani samotná hrateľnosť neostala bez zmeny. Ako nájomný zabijak dostávaš úlohy od agentúry, ktorú zastupuje istá Diana.

Smrtiace zakázky ťa zavedú do rozličných krajín po celom svete, aby si splnil požadované úlohy, samozrejme za finančný obnos. Je len na tebe, aký postup hrou zvolíš. Jednotlivé misie si môžeš detailne naplánovať a vybaviť sa podľa potreby. Chceš sa prestrieľať štýlom Ramba až k cieľu? Pravdepodobne sa ti nepodarí, ale skúsiť to môžeš. Alebo sa prezlečieš za donáškara a ukryješ zbraň v objednanej kytici? Možností je neúrkom a je len na tebe, ktorú z nich si vyberieš.

Heroes Of Might And Magic III: Restoration Of Erathia

HOMAM 3 obsahuje všetko, čo si len môže stratég želať. Chceš prepracovanú kampaň? Chytľavý multiplayer? Unikátne jednotky, ktoré majú svoje reálne využitie? Toto všetko a ešte oveľa viac titul obsahuje. Tretí diel je totiž považovaný za vrchol série, ktorá síce pokračuje už siedmym dielom, ale kvality trojky zatiaľ neboli prekonané.

Ide o ťahovú stratégiu, teda máš možnosť si dopredu premyslieť každý krok. V neskorších fázach už ide poriadne do tuhého a hra pripomína rozohranú šachovú partiu, pri ktorej záleží na každom ťahu a je potrebné myslieť tri kroky dopredu.

Hrdina vedie do boja armádu, ktorá sa skladá z rôznych jednotiek. Tieto verbuješ prevažne v mestách a v každom meste máš k dispozícií iné jednotky. Hrdinu môžeš dokonca vybaviť brnením, zbraňami alebo rôznymi artefaktami, ktoré mu pridávajú určité bonusy. Tieto sa potom prenášajú na celú armádu.

Veľmi sympaticky pôsobí možnosť prenášať si vytrénovaného hrdinu medzi jednotlivými misiami v kampani. Takto si k nim vybuduješ istý, nazvime to vzťah, a budeš sa o nich ešte viac starať. Celkovo je herný systém veľmi ľahko pochopiteľný, no je až neuveriteľne komplexný a poteší srdce každého stratéga.

Warcraft 3

Legendárna stratégia stojaca za počiatočným úspechom herného fenoménu World of Warcraft. Aj keď ide o pomerne nefér tvrdenie voči tejto skvelej stratégii odohrávajúcej sa v reálnom čase, faktom je, že upadla do zabudnutia a nachádza sa v tieni svojho mladšieho MMORGP súrodenca.

Ako sme už spomínali, ide o stratégiu odohrávajúcu sa v reálnom čase. Takýchto hier tu boli mraky, najmä v 90. rokoch, avšak Warcraft III je iný. Nielenže je to plne 3D polygónová hra s nádhernými CGI animáciami, nad ktorými žasneme dodnes, ona obsahuje aj veľmi pútavý príbeh.

Ten je dokonca plne pochopiteľný aj pre tých, ktorí nedisponujú znalosťou niektorého zo svetových jazykov. Hra je totiž profesionálne nadabovaná do českého jazyka a niektoré hlášky v československej hernej komunite dokonca zľudoveli.

Hra sama o sebe nie je nijako náročná. Cieľom autorov bolo totiž zapojenie hráča do príbehu, ktorý sa naozaj podaril.  Kampaň môžeš odohrať za rôzne frakcie a na čele armád stojí hrdina, ktorého si po vzore HOMAM 3 môžeš prenášať medzi jednotlivými misiami aj s jeho vybavením. Tieto RPG prvky veľmi významným spôsobom ovplyvňujú hrateľnosť.

Čerešničkou na torte je datadisk, ktorý pridáva do hry novú kampaň, rasu, za ktorú môžeš hrať, a rozširuje príbeh, ktorým priamo nadväzuje na udalosti vo World Of Warcraft.

Need For Speed Underground 2

Nepoznáme nikoho, kto by túto hru nehral v dobe vydania. Každý chcel mať to najkrajšie, najlepšie a najrýchlejšie auto. Síce len v hre, ale aj to stačilo. Je pravdou, že veľký podiel na úspechu mala vlna filmov zo série Fast and Furious (Rýchlo a zbesilo), na ktorej sa v EA zviezli, no aj dnes je to veľmi príjemný pocit, keď hru po inštalácii prvýkrát spustíme. Nostalgia má svoju silu.

Aj keď Underground 2 v žiadnom prípade nemôže konkurovať dnešným hrám s automobilovou tematikou, nevyzerá vôbec zle. Práve naopak, rozsiahle mesto a všadeprítomné neónové odrazy pôsobia pekným dojmom. Séria Need For Speed sa nikdy netvárila ako simulátor a inak tomu nie je ani v tejto hre. Dokáže však privodiť adrenalínom nabitý pocit z rýchlosti, čo je rozhodne najdôležitejšie.

Na výber je tu niekoľko druhov pretekov. K dispozícii sú klasické závody proti počítačom riadeným protivníkom, duely, časovky, kde musíš prechádzať checkpointy, inak končíš a samozrejme populárne driftovanie. Celé je to zabalené do jednoduchého príbehu, ktorý je síce slabší, ale je to len pozlátko. Pravá zábava začína v garáži, pri úprave áut a samozrejme na trati.

Doom II

Čestné miesto v našom zozname zastáva klasika, ktorá ovplyvnila celé generácie hráčov a ukázala skeptikom, ako má vyzerať skutočná akcia. Geniálny programátor John Carmack vytvoril engine, ktorý sa tváril ako 3D a John Romero sa postaral o komplexné a k dokonalosti dotiahnuté levely.

Hra je v skutočnosti 2,5D, ale nikomu to nikdy nevadilo. Je to jeden z tých titulov, ktoré dokážu aj v dnešnej dobe ukázať skutočnú hodnotu dobrého level dizajnu za použitia dnes už úsmevnej technológie.

Fakt, že je o hru záujem aj v dnešnej dobe, potvrdzuje aj port na konzoly Xbox One, PlayStation 4 a Switch. Je to kúsok hernej histórie, ktorý by mal poznať každý z nás. V roku 2019 dokonca sám John Romero vytvoril niekoľko nových levelov a sprístupnil ich hráčom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú