Plusy

+ Kvalitná konštrukcia
+ 3,5 mm jack
+ Výdrž batérie
+ Výkon
+ Takmer čistý Android
+ Vstavaný snímač odtlačkov prstov

Mínusy

- Vystupujúci fotoaparát
- Zakrivený displej s neduhmi
- Pády aplikácií a nešikovne riešený Always-on displej
- Spočiatku privysoká predajná cena
- Pre niekoho absencia skenovania tváre

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
8.5
9.2
Displej
7.5
8.7
Výkon
9.0
9.1
Operačný systém
8.0
9.2
Fotoaparát
8.0
7.6
Výdrž batérie
8.5
8.6
Zhodnotenie

Motorola Edge+ je skvelým príkladom toho, ako začínali mnohí výrobcovia smartfónov pri vstupe do prémiového segmentu. Výrpbca totiž priniesol na trh model, ktorý sa pýši atribútmi vlajkovej lode a dokonca toľko aj stojí. Ponúka špičkové vlastnosti, moderný dizajn a vysoký výkon. Poteší veľmi dobrým fotoaparátom a obrovskou batériou, no stále jej niečo chýba k tomu, aby skutočne zapadla medzi tie najdrahšie modely.

8.3
Hodnotenie redakcie
8.7
Užívateľské hodnotenie
4 HODNOTENIA
Hodnotili ste

Motorola sa príliš neangažuje v najvyššej cenovej kategórii smartfónov. Prémiový segment tejto značky zahŕňa len niekoľko málo modelov, ktoré sa snažia ohúriť vlastnosťami podobnými konkurencii, ale aj 4-cifernou cenou, ktorá je pre mnohých fanúšikov týchto zariadení trochu vysoká liga.

Hoci teda Lenovo prináša smartfóny s logom Motoroly zväčša za prívetivejšie ceny, mohli sme už vidieť, že to spoločnosť myslí vážne aj v oblasti, kde sa etablovali omnoho skúsenejší výrobcovia. Motorolu RAZR však vynecháme, predsa len, ide o skladací smartfón, ktorý si zaslúži samostatnú kategóriu.

V oblasti klasických modelov, kde sa nič neskladá, neprehýba, priniesla spoločnosť na trh prémiový kúsok Edge+, ktorý sa snaží zaujať elegantným dizajnom na prvý pohľad, zahnutým displejom a ďalšími vlastnosťami, ktorými sa už môže zaradiť do prémiového segmentu.

Motorola vie, čo sa dnes pri smartfónoch nosí

Viacerí výrobcovia sa uchýlili k netradičnému pomeru displejov, čomu sa prispôsobujú aj samotné rozmery konštrukcie. Motorola nie je žiadnou výnimkou.

Nový Edge+ je jedným z tých modelov, ktoré síce padnú dobre do ruky, no sú privysoké, teda aspoň pre používateľa s menšími rukami. Telo zariadenia má na výšku 161,1 mm, no na šírku len príjemných 71,4 mm a dá sa dobre uchopiť do dlane.

Cítiť ale aj vyššiu hmotnosť, ktorá sa vyšplhala na 203 gramov. Dnes je to však v tejto kategórii už takmer štandardom. Niekomu môže prekážať o čosi hrubšia konštrukcia (9,6 mm), no nejde o žiadny zásadný nedostatok.

Sklo je takmer všadeprítomné, čo však bez ochranného obalu nepridáva príliš na istote počas používania. Smartfón sa zvykne šmýkať, no pochvalu si výrobca zaslúži za to, že obal pridá už priamo do balenia.

Prednú a zadnú stenu oddeľuje len tenký bočný rámik z hliníka, ktorý obsahuje napravo skutočne tenké ovládacie tlačidlá hlasitosti a napájania.

To druhé je vhodne odlíšené vzorom, no ani to nič nemení na tom, že je príliš malé. Vrchná časť konštrukcie nie je úplne rovná, ako by niekto čakal, ale má nepatrné zahnutie do vnútra, ktoré nájdeme aj v spodnej časti.

Chváliť budú mnohí prítomnosť 3.5 mm audio jacku, ktorý sa dnes už len tak nevidí a aj stereoreproduktory. Vedľa toho spodného potom nájdeme jeden z trojice mikrofónov, USB-C port a slot na jedinú nanoSIM kartu. Ďalšie dva mikrofóny sú potom umiestnené vzadu, no ich rozloženie nemusí z estetického hľadiska vyhovovať najmä perfekcionistovi.

Ako som už spomínal, sklo je všadeprítomné, no vzadu z neho vytŕča pomerne veľká trojica fotoaparátov, kvôli ktorej sa kolísaniu smartfónu na rovnom povrchu nevyhneme.

Problém čiastočne odstraňuje priložený silikónový obal, no aj s ním sa Motorola Edge+ na rovine jemne kolíše. Celkovo je však cítiť, že si Lenovo dalo na kvalite konštrukcie skutočne záležať a na pohľad vidieť, že sa chce aj v tomto smere zaradiť medzi prémiových výrobcov.

Zahnutý displej s 90 Hz trápi pár nedostatkov

Keď je však reč o prémiovosti, Motorola Edge+ sa to snaží uhrať aj pri OLED displeji. Zobrazovací panel tu dosahuje úctyhodných rozmerov a uhlopriečka činí až 6,7“. Ešteže tie rámiky sú naozaj tenké. Do obrazovky zasahuje len malý výrez pre predný fotoaparát umiestnený v ľavom hornom rohu.

V spodnej časti ale nájdeme aj vstavaný snímač odtlačkov prstov, ktorý je relatívne vhodne umiestnený.  Kde Motorola prekvapuje, je zaoblenie displeja.

Zatiaľ čo mnohí výrobcovia od tohto trendu z rokov minulých už pomaly, ale nie úplne, upúšťajú, táto vlajková loď dostala tak zahnutý panel, že presahuje až takmer na zadnú stenu. To však nepovažujem za najšťastnejšie riešenie. Ovládanie displeja bolo takmer bezproblémové, no práve kvôli výraznému zahnutiu som sa nevyhol náhodným dotykom, ktoré boli mnohokrát poriadne otravné.

Pri obnovovacej frekvencii 90 Hz však všetko bežalo hladko a rozdiel je oproti klasickému displeju so 60 Hz ihneď badateľný. Dobrú myšlienku okopírovanú od konkurencie teda výrobca príliš nedotiahol k dokonalosti. Paradoxne tu pridal aj funkciu, ktorá umožní zobrazenie cez zahnutie obrazovky vypnúť, čím sa síce vyhneme nechceným dotykom, no aký má potom zmysel kupovať si takýto smartfón?

Kontroverzné rozhodnutie, no medzi zákazníkmi sa stále iste nájdu aj fanúšikovia zahnutých displejov. V takom prípade ich Edge+ rozhodne poteší. Ale…spomínané zaoblenie prináša ďalšie negatívum v podobe prechodu farieb a jasu, ktoré sú v mieste zaoblenia pozorovateľne odlišné.

Pri pohľade spredu pôsobia zaoblené okraje ako stmavené oblasti panela a pri pohľade zboku naopak tak pôsobí plochá časť obrazovky. Dokonca sa odvážim tvrdiť, že prehodová oblasť displeja má aj jemne zelený nádych. V tomto smere však bola Motorola Edge+ kritizovaná a objavilo sa mnoho prípadov, kedy bolo zozelenanie problémom celej obrazovky, nielen okrajov.

Displej je napriek tomu plný farieb a podáva skutočne krásny obraz pri rozlíšení 2340 x 1080 pixelov. Pokarhať ale musím automatický jas, ktorý je až príliš citlivý na zmenu osvetlenia v priebehu sekundy dokáže stiahnuť jas viac ako by bolo vhodné.

Už rozlíšenie naznačuje netradičný pomer strán, ktorý tu činí 19.5:9. Je teda jasné, že pri ovládaní sa bez posúvania smartfónu v dlani alebo využitia druhej ruky používateľ nezaobíde.

Motorola však prišla s vylepšením, ktoré má uľahčiť základné úkony a ponúka skratku pre spúšťanie vybraných aplikácií, ktorá sa po zapnutí nachádza presne na prechode zaoblenia obrazovky, kde ale nie je príliš dobre viditeľná. S týmto doplnkom je potom možné zapínať 6 vybraných aplikácií o čosi jednoduchšie a rýchlejšie. Ovládanie obrazovky potom prebieha buď softvérovými tlačidlami alebo známymi gestami.

Problematické gestá a otravný Always-on displej

Práve gestá môžu byť občas problémom. Prechod späť je možný potiahnutím prstom z ľavého alebo aj z pravého okraja obrazovky.

Ak som mal ale aktivovaný aj rýchly panel s aplikáciami, mnohokrát sa mi stávalo, že som ho posunutím palca nechtiac spustil. Po zamknutí displeja je tu aj Alway-On displej, ktorý je ale opäť ďalšou nedokonalosťou, ktorou by smartfón za takmer 1000 € nemal trpieť. Pôvodne pritom stál Edge+ 1200 €.

Always-On displej je totiž extrémne citlivý na akýkoľvek pohyb či otras a zapína sa takmer pravidelne. Neustále rozsvecovanie obrazovky je pritom počas toho, ako je smartfón položený na stole, poriadne otravné.

Periférnym videním som tento neduh neustále sledoval a neraz sa mi stalo, že som smartfón obrátil displejom nadol, len aby ma to nerušilo.

Samozrejme, funkciu je možné aj vypnúť, no ak už si už niekto zaplatí za vlajkovú loď, chce ju so všetkým, čo k nej patrí. Výrobca sa tak síce pokúsil priniesť do modelu prémiový displej s užitočnými funkciami, no od dokonalosti to má ďaleko.

Rýchlik s poriadnym výkonom

Po stránke výkonu už ale ide o plnohodnotný kúsok hodný vyššej triedy. Nájdeme v ňom výkonný čip Snapdragon 865, s ktorým v mnou testovanej verzii spolupracuje až 12 GB operačnej RAM pamäte a o skvelý multitasking teda nie je vôbec núdza. Počas používania som sa nestretol zo zastavením niektorej z otvorených aplikácií na pozadí.

Pocit z vysokého výkonu tu panuje aj pri ovládaní smartfónu, ktorý reaguje na každú úlohu skutočne bleskovou rýchlosťou. Výborný výkon podáva aj grafický akcelerátor Adreno 650. Tu je skutočne cítiť, že som v rukách držal vlajkový model, ktorý sa nezľakne ani náročných úloh, úpravy fotografií, veľkých hier a nepretržitého prepínania medzi aplikáciami.

V tomto smere nemôžem Motorole Edge+ vytknúť jediné zaváhanie systému či nedostatok výkonu. K tomu sa pridáva aj dostatočne veľké úložisko UFS 3.0. Výkon hardvéru pritom dokazuje aj niekoľko benchmarkových aplikácií.

Poteší takmer čistým Androidom

Motorola Edge+ stavila na takmer čistý Android 10 a výrobca nemohol spraviť lepšie. V systéme nenájdeme žiadny balast, ktorý je u čínskych smartfónov už samozrejmosťou. Hlavné menu s potrebnými aplikáciami od Googlu a niečo navyše od Motoroly sú dostatočným materiálom pre každodennú prácu so systémom.

Navyše, absencia nepotrebných aplikácií, množstva zbytočných funkcií a vychytávok, ktoré by bežný používateľ aj tak často nevyužíval, pomáha vo výdrži batérie a lepšiemu fungovaniu celého systému.

Celkovo je v tomto smere cítiť, že sa výrobca snažil systém vyladiť, aby poskytol čo najlepší používateľský zážitok. Z času na čas sa mi však stalo, že došlo k pádu niektorej aplikácie ako Messenger, ale aj Fotoaparátu. To je však neduh, ktorý dokáže hravo opraviť aktualizácia.

Do systému navyše Motorola zahrnula aj vlastnú aplikáciu Moto, ktorá ponúka možnosti pre prispôsobenie používateľského prostredia a funkcií, hoci len do istej miery.

Kustomizovať sa nedá všetko tak, ako by si niektorí mohli predstavovať, no aj s týmito možnosťami si dokáže používateľ upraviť množstvo detailov v systéme podľa svojho gusta. Prispôsobiť a vytvoriť si môže aj vlastný štýl, v ktorom si vyberie z ponúkaných druhov fontu, farieb ikon, či ich tvarov a rozloženia. Zmeniť je možné aj ikonu odtlačku prstu na zamknutej obrazovke, pričom sú na výber hneď 3 grafické zobrazenia.

V Moto akciách je potom dostupných niekoľko možností, ktorými som si vedel spríjemniť používanie niektorých funkcií. S týmito akciami a gestami je napríklad možné vytvoriť snímku obrazovky tromi prstami, zapnúť prisvetlenie zatrasením smartfónu do strán, či spustiť fotoaparát otočením zápästia.

Práve Moto akcie obsahujú aj osobitné nastavenia pre obrazovku a jej používanie. V tomto smere je na výber osvetlenie zahnutých okrajov displeja, náhľad obrazovky „aka“ Always-On displej. K dispozícii sú aj ďalšie užitočné funkcie ako sledovanie pozornosti používateľa, či už spomínané skratky aplikácií z rýchleho menu na kraji displeja.

Posledným z vlastných centier Motoroly je Moto Gametime, funkcia, ktorá chce vylepšovať zážitky počas hrania hier a po zapnutí hry potom zobrazí ponuku s rôznymi nástrojmi pre vytváranie screenshotov, stíšenie zvonenia, ovládacie prvky, alebo nastavenia.

Ide teda o malé, ale užitočné vylepšenia, ktoré zapadajú do systému a nenarušujú zážitok z čistého Androidu a ani žiadnym spôsobom negatívne neovplyvňujú výkon smartfónu.

Spoľahlivý vstavaný snímač odtlačkov prstov

Doby, kedy sa všetci snažili využívať odomykanie tvárou sa pomaly zdá sa vytrácajú. Teda minimálne pri tejto vlajkovej Motorole. Výrobca totiž využi pri zabezpečení iba biometrickú autorizáciu používateľa odtlačkom prsta, ktorý sníma zabudovaní optický snímač pod displejom.

Žiadne skenovanie tváre sa v nastaveniach nenachádza. Optický snímač je ale dostatočným a spoľahlivým riešením, ktoré funguje pri 9 z 10 prípadov. Niekedy sa ale jednoducho stane, že snímač odtlačok nerozozná, no po opätovnom priložení sa rozpamätá.

Výhrady voči snímaču som mal najviac pri prvotnom nastavení odtlačkov, ktoré bolo nepresné a navyše ho často prerušil časový limit, po ktorom bolo nutné registráciu odtlačku začať odznova.

Fotoaparát láka na 108 MPx zábery

Dôkazom prémiovej triedy má byť v Motorole Edge+ aj štvoritý hlavný fotoaparát s trojicou klasických objektívov a ToF senzorom pre meranie hĺbky záberu.

Aj táto vlajková loď je jednou z tých, ktoré si chcú získať náklonnosť používateľa senzorom s ohromných rozlíšením. Hlavný snímač s optickou stabilizáciou tu má totiž až 108 MPx rozlíšenie a je doplnený o nízku clonu f/1.8 s 0,8 µm veľkými pixelmi a celý senzor dosahuje veľkosť 1/1.33“.

K tomuto fotoaparátu Motorola pridala ešte 8 MPx teleobjektív s 3-násobným optickým zoomom, OIS a clonou f/2.4. Tretí fotoaparát je ultraširokouhlý a ponúka 16 MPx rozlíšenie s clonou f/2.2. V tomto prípade optickú stabilizáciu nenájdeme.

Pre milovníkov selfie je na prednej strane dostupný 25 MPx fotoaparát, ktorý zvláda nahrávať aj FullHD videá pri 120 fps a podporuje HDR. To samozrejme nechýba ani pri hlavnom fotoaparáte.

Kvalitou výsledných snímok sa však môže Motorola Edge+ považovať za člena prémiovej triedy, hoci nie toho najlepšieho. Zábery sú dostatočne ostré, plné farieb a kontrastu.

Farebné podanie snímok však neuteká ďaleko od reality ako pri mnohých iných čínskych smartfónoch, no nie je to ani tak reálne podanie farieb, aké nájdeme napríklad pri iPhonoch.

Normálny režim vs. HDR

[twenty20 img1=“226506″ img2=“226507″ offset=“0.5″]

Normálny režim vs. 3-násobný zoom

[twenty20 img1=“226503″ img2=“226504″ offset=“0.5″]

Normálny režim s HDR vs. 108 MPx fotografia

[twenty20 img1=“226502″ img2=“226501″ offset=“0.5″]

Normálny režim vs. Ultraširokouhlý

[twenty20 img1=“226511″ img2=“226510″ offset=“0.5″]

Normálny režim vs. HDR (v noci)

[twenty20 img1=“226512″ img2=“226513″ offset=“0.5″]

Normálny režim vs. Nočný režim

[twenty20 img1=“226518″ img2=“226519″ offset=“0.5″]

Všetky fotografie v plnej kvalite nájdeš na tomto odkaze.

Fotografovať je to možné s klasickými pomermi strán 4:3, 16:9 ale aj v pomere na celý displej, teda 19.5:9, pričom je najvyššie rozlíšenie 108 MPx pri fotení dosiahnuté spojením 4 pixelov do jedného. Takúto možnosť ale nájdeme len pri fotení v pomere 4:3. V pomere 16:9 dokáže smartfón vytvoriť najviac 81,4 MPx fotografiu a v režime na celý displej „len“ 66,8 MPx záber.

Veľký objektív taktiež spôsobuje výrazné ostrenie najmä v strednej časti záberu a ostatná časť fotografie je potom výrazne rozostrená. Vidieť to najmä pri fotografovaní objektov zblízka. Video dokáže Motorola Edge+ natáčať vo vysokej kvalite, no tu sa výrobca rozhodol staviť na menej používané 6K rozlíšenie, v ktorom smartfón nahráva zábery pri 30 snímkach za sekundu.

K dispozícii je ale aj 4K video, no len pri 30 fps, čo je trochu škoda. So 60 fps je možné nahrávať len vo FullHD. Videozáznamy sa vo všetkých prípadoch vyznačujú skvelou stabilizáciou.

S ustupujúcim svetlom sa však na záberoch objavuje aj viditeľný šum. Počas slnečného dňa sú videá skutočne skvelé, no nočné prostredie už fotoaparátom príliš neprospieva ani pri videu, ani pri fotografiách.

Zvuk si užijeme aj cez 3,5 mm jack

Stereo reproduktory sú dnes v prémiovej triede samozrejmosťou, a tak na nich nezabúda ani Edge+. V smartfóne nájdeme slušný pár reproduktorov s dobrým výstupom, ktorý ale nie je z môjho pohľadu ten najlepší, aký som v tejto cenovej kategórii počul. Napriek tomu ich hodnotím veľmi dobre. Navyše, Motorola ako jedna z mála opäť vrátila do segmentu 3,5 mm jack pre jeho stále veľkú základňu fanúšikov.

Za to si zaslúži veľký palec nahor. Kvalitu prehrávaného zvuku si používateľ môže navyše upraviť v centre Moto Zvuk, kde je dostupných niekoľko prednastavených profilov pre počúvanie hudby, hranie, filmy a nechýba ani automatický režim. Ekvalizér pre manuálne prispôsobenie jednotlivých zložiek zvuku tu ale nenájdeme.

Niekoľkodňová výdrž batérie

Dostávame sa k časti, ktorá poteší milovníkov smartfónov s dlhou výdržou. Motorola Edge+ by totiž mohla spĺňať ich náročné požiadavky a v tomto smere dokáže prekonať aj silnú konkurenciu. Batéria v konštrukcii totiž dosahuje kapacitu až 5000 mAh a dokáže vydržať na jedno nabitie naozaj dlho. Pri priemernom, nenáročnom používaní sú to zaručene aspoň 2 až 3 dni.

Náročné aplikácie a úlohy si vyberajú svoju daň na vyššej spotrebe energie, no aj v takom prípade zvláda Edge+ na jedno nabitie približne 2 dni. Nevýhodou je pomalšie „rýchle“ nabíjanie o výkone len 18 W, ktorým sa batéria nabíja aj niekoľko hodín. Konkrétne sa z 20 % doplna nabíja približne až 2 hodiny, za čo môže tiež veľká kapacita akumulátora.

Alternatívou za káblové nabíjanie je 15 W bezdrôtové nabíjanie, s ktorým ale bude dopĺňanie energie ešte o čosi pomalšie. Smartfón umožňuje aj nabíjať iné zariadenia s reverzným 5W nabíjaním, ktorým je možné v prípade potreby dobiť napríklad bezdrôtové slúchadlá.

S podporou 5G myslí aj na budúcnosť

Motorola Edge+ nechce sa svojimi etablovanými konkurentmi zaostávať ani v oblasti konektivity, kde vyrukovala s novými a ešte rýchlejšími štandardmi. Pri Bluetooth pripojení síce nenájdeme najnovšiu verziu 5.2, ale verziu 5.1, no pri bezdrôtovom Wi-Fi pripojení ponúka aj najnovší Wi-Fi 6 štandard.

Mobilné dátovanie potom podporuje aj 5G siete vďaka zabudovanému modemu, ktorá zvláda mmWave pásmo a aj pásmo sub-6GHz. V oblasti GPS je vo výbave A-GPS, Glonass, BDS a Galileo. Samozrejmosťou je aj NFC.

Lenovo sa chce presadiť vo vyššej cenovej kategórii. S Motorolou Edge+ je na dobrej ceste

Nad celkovým hodnotením tejto vlajkovej lode som uvažoval hodnú chvíľu. Motorola Edge+ je totiž jeden z tých smartfónov, ktoré môžem v mnohých smeroch chváliť, no v ďalších veľmi pokarhať. Snaží sa hrať vysokú ligu, avšak ešte na to „nedorástla“.

Lenovo nemá príliš mnoho skúseností s vývojom smartfónov pre najvyššiu cenovú kategóriu a je to naozaj vidieť. Netreba to však chápať ako negativitu za každú cenu, skôr konštruktívnu kritiku pre výrobcu, ktorý má týmto modelom dobre našliapnuté, aby sa v prémiovom segmente udomácnil, no chce to ešte zapracovať.

Smartfón poteší kvalitným spracovaním, skvelo vyzerajúcim dizajnom a mnohých aj takmer čistým Androidom, ktorý zbytočne nepresviedča používateľa prebytočnými funkciami z nadstavby. Rovnako tak sa snaží zaujať aj veľmi slušným fotoaparátom a nepochybne mnohých nadchne výkonom.

Presvedčiť zákazníka ku kúpe dokáže aj niekoľko ďalších detailov, no pri pohľade na nevychytané problémy s obrazovkou, Always-On displejom, či takými pádmi aplikácií je vidieť, kde musí výrobca spraviť zmeny.

Motorola Edge+ sa teda rozhodne chce prebojovať do prémiovej triedy, ale ešte na to pri pohľade na cenu jednoducho nemá. Pýtať si 1200 € po začiatku predaja za tento model bolo jednoducho príliš veľa. Neskoršie zlacnenie na 1000 € z nej ale spravilo omnoho atraktívnejšieho adepta na kúpu, no stále je tu silná konkurencia, ktorá bude tejto novinke dýchať na krk.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP