NASA plánuje v roku 2022 nasmerovať vesmíru loď priamo do cesty asteroidu. Táto zrážka má byť testom odklonu asteroidov pred zrážkou so Zemou. Očakáva sa, že zrážka vytvorí umelý meteorický roj, ktorý bude možné zo Zeme pozorovať.

Azda všetci poznáme katastrofické filmy ako napríklad Armagedon, v ktorom sa Bruce Willis vydáva zničiť asteroid, ktorého zrážka so Zemou je nevyhnuteľná. Zatiaľ čo v tomto prípade ide len o film, zdá sa, že čoskoro sa táto pointa stane aj skutočnosťou. NASA totižto pracuje na misii s názvom „Double Asteroid Redirection Test (DART)“, ktorá otestuje odklon asteroidu už v septembri 2022.

NASA sa zahrá na pokusný Armagedon

Misia, na ktorú upozornilo viacero portálov vrátane The New York Times či The Sun, bude mať za úlohu otestovať našu schopnosť zmeniť, hoci aj jemne, orbitu potencionálne nebezpečných asteroidov, ktoré by mohli kolidovať so Zemou a spôsobiť kataklizmu. NASA sa tak chystá už v roku 2021 vyslať do vesmíru kozmickú loď, ktorá váži takmer 500 kilogramov.

Zobraziť celú galériu (3)
NASA/Johns Hopkins Applied Physics Lab

Jej cieľom bude dvojica binárnych asteroidov Didymos s obežnou dráhou blízkou Zeme. Misia sa ale zameria Didymoon s priemerom približne 160 metrov, ktorý je tým menším z dvojice asteroidov. Zrážka by mala vytvoriť energiu o ekvivalente 3 ton TNT a 11,92 hodinovú orbitu asteroidu zmení o približne 4 minúty. Táto zmena síce nie je veľká, ale je dostatočná, aby ju zachytili teleskopy zo Zeme.

Didymos pravidelne prechádza okolo našej planéty každých 20 rokov s minimálnou vzdialenosťou okolo 6,4 milióna kilometrov. Jeho najbližší blízky prelet by sa mal uskutočniť 4. októbra 2022 vo vzdialenosti približne 10,6 milióna kilometrov od Zeme. Malo by sa tak ale stať bezprostredne po tom, ako je naplánovaná jeho zrážka s loďou DART na 30. septembra 2022.

Zobraziť celú galériu (3)
Dva rôzne pohľady na kozmickú loď DART. Na pravom obrázku je možné vidieť kameru DRACO (Didymos Reconnaissance & Asteroid Camera for OpNav) založenú na zobrazovači LORRI s vysokým rozlíšením od spoločnosti New Horizons. Na ľavom obrázku je tiež znázornená anténa (RLSA) s rolovateľnými solárnymi panelmi ROSA (Roll-Out Solar Arrays). Pohľad napravo ukazuje iónový motor NEXT-C. Zdroj: NASA

Cieľom vesmírnej lode DART bude kinetické nárazové vychýlenie pomocou úmyselnej zrážky pri rýchlosti približne 6,6 km/s. Navigácia k asteroidu bude zabezpečená pomocou palubnej kamery DRACO a sofistikovaného autonómneho navigačného softvéru. Zrážka zmení orbitu asteroidu o spomínané 4 minúty, čo je v podstate len jedno percento pôvodnej orbity.

Meteorický roj, ktorý bude mať na svedomí prvýkrát v histórii človek

Čo je ale zaujímavejšie, zrážka bude mať za následok približne 10 000 až 100 000 kilogramov odpadu s veľkosťou pár centimetrov. Väčšina trosiek by mala po zrážke opustiť asteroid pri rýchlosti pod 3200 km/h, čo znamená, že by mali zostať na orbite spolu s asteroidom. Pokiaľ sa ale istým troskám podarí dosiahnuť rýchlosť takmer 21 000 km/h, je možné, že zasiahnu Zem v nasledujúcich 15. až 30. dňoch.

Bolo by to prvýkrát v histórii, čo by došlo k umelému meteorickému roju vplyvom človeka. Tento fenomén bol popísaný aj v štúdii zverejnenej v žurnále The Planetary Science Journal. Roj by priniesol pozitívum aj v tom, že jednotlivé trosky ponúknu príležitosť pre vedcov pozorovať zloženie asteroidov obiehajúcich blízko Zeme.

Zobraziť celú galériu (3)
Vesmírna loď DART. Zdroj: NASA/JHUAPL

Na druhej strane ale bude mať tento test a potencionálny meteorický roj aj jedno negatívum. Trosky po zrážke totižto ohrozia satelity obiehajúce okolo Zeme. Hoci je riziko malé a následky sú zanedbateľné, autor štúdie tvrdí, že správne predvídanie účinkov zrážky kozmickej lode s asteroidmi by mohlo vytvoriť šablónu pre budúce vesmírne misie, ktoré by mohli minimalizoval ich vplyv na Zem.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú