Vesmír je jedno veľké, pravdepodobne nekonečné a fascinujúce klbko tajomstiev. Jedno z nich sa vyjavilo pred očami amatérskych astronómov, ktorí natrafili pri svojom bádaní na nezvyčajnú hviezdu.

Portál CNN priniesol informáciu o veľmi zaujímavom objave, ktorého prvými svedkami boli práve amatérski astronómovia. Tí totižto za pomoci verejných dát z vesmírneho teleskopu TESS agentúry NASA, zaznamenali anomáliu v údajoch. V čase objavu si ani len neuvedomili, že sa pozerajú na nový, úplne neznámy typ hviezdy.

Anomália, ktorá sa ukázala ako veľmi nezvyčajná hviezda

Po objave sa práce chopili vedci, ktorých zistenia boli neskôr publikované v rámci štúdie v žurnále Nature Astronomy. Ukázalo sa, že anomália v údajoch objavená amatérskymi astronómami bola veľmi nezvyčajná hviezda, ktorá už stihla byť označená ako HD74423 a je od nás vzdialená približne 1500 svetelných rokov.

An animation showing the pulsation patterns of the teardrop-shaped star HD74423

Hviezdy sú známe tým, že pulzujú. Dokonca aj naše Slnko vykazuje tento druh aktivity v dôsledku horúceho plynu, ktorý horí pod jeho povrchom a spôsobuje tak oscilácie. Bez ohľadu na vek hviezdy alebo trvanie tejto oscilácie, všetky pulzujúce hviezdy sú si zvyčajne podobné tým, že toto pulzovanie je možné vidieť zo všetkých stranách hviezd rovnako.

Hviezda v tvare slzy

To však bola pravda až doteraz, keďže novo-objavená hviezda HD74423 pulzuje len na jednej pologuli svojho povrchu. Vedcom sa vo vyššie spomínanej publikácii podarilo odhaliť, prečo táto hviezda pulzuje takýmto neobvyklým spôsobom. Zistilo sa, že ide o jednu z dvoch hviezd, ktoré spoločne tvoria binárny systém.

Spoločníkom objavenej hviezdy je červený trpaslík, ktorý patrí medzi najchladnejšie, najbežnejšie a veľkosťou menšie hviezdy v našej galaxii. Objavená hviezda v tomto prípade s červeným trpaslíkom obiehajú okolo seba veľmi blízko, pričom tento obeh trvá približne 2 pozemské dni. Gravitačný ťah červeného trpaslíka preto skresľuje pulzy hviezdy HD74423 a zároveň ju skreslí do tvaru slzy. Samotné pulzy aj obeh hviezd v binárnom systéme môžeš vidieť na obrázku a videu vyššie.

„Teoreticky sme vedeli už od osemdesiatych rokov, že takéto hviezdy by mali existovať. Hľadal som takúto hviezdu takmer 40 rokov a teraz sme ju konečne našli,“ povedal Don Kurtz z Univerzity Central Lancashire v Británii, spoluautor štúdie.

Amatérski astronómovia, ktorí študovali údaje teleskopu TESS sprístupnené verejnosti, spozorovali hviezdu pri hľadaní oznamovacích signálov planét okolo iných hviezd.

K odhaleniu došlo na základe kolísania jasu, uhlu hviezdy a toho, ako bola orientovaná vo svojom binárnom systéme. Vedcom sa aj za pomoci ich práce podarilo odhaliť takúto hviezdu, ktorej existenciu už dlho predpokladali a zároveň dúfajú, že ich nájdu v blízkej budúcnosti viac.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú