V čase klimatických zmien a tlaku na zníženie emisií prichádzajú aktivisti spoločnosti Tomorrow s interaktívnou mapou electricityMap, ktorá ukazuje spotrebu ale aj produkciu elektrickej energie jednotlivých štátov Európskej únie.

V posledných rokoch sa neustále skloňujú klimatické zmeny, v rámci ktorých sa snažia mnohé krajiny prijať opatrenia, ktoré by týmto zmenám predchádzali. Príkladom môže byť aj znižovanie emisií v doprave, či výroba čistej energie. Aktivista Olivier Corradi preto založil spoločnosť Tomorrow, ktorá združuje talentovaných ľudí, snažiacich sa o kolektívnu redukciu klimatických zmien.

Spoločnosť, ktorá myslí na vyššie ciele

Spoločnosť Tomorrow vznikla ako združenie „praktických idealistov, ktorí chcú robiť čo je potrebné a čo je možné,“ aby svojim talentom pomohli bojovať proti klimatickým zmenám. Misiou spoločnosti je umožnenie zmysluplných opatrení v oblasti klímy, čo zahŕňa budovanie technológií, ktoré organizáciám a ľuďom umožnia porozumieť zmenám klímy a pomôžu znížiť ich uhlíkovú stopu.

Väčšina práce spoločnosti využíva otvorené platformy, ktoré každému umožňujú prispievať k jej projektom a overovať jej modely. Využívaním komunity založenej na otvorenosti jej zakladatelia dúfajú, že vytvoria globálne hnutie, ktoré zmení svet.

V rámci snáh spoločnosti tak vznikla aj interaktívna mapa electricityMap. Pozrieť si ju môžeš prostredníctvom prehliadača vo svojom PC a dostupná je tiež ako aplikácia pre Android či iOS zariadenia.

Mapa, ktorá ukazuje viac ako len spotrebu a produkciu elektrickej energie

Zakladateľ spoločnosti Olivier Corradi vytvoril interaktívnu mapu electricityMap, ktorá umožňuje komukoľvek v takmer reálnom čase preskúmať spotrebu a produkciu elektrickej energie jednotlivých štátov Európskej únie. Mapa však okrem spotreby a produkcie energie zobrazuje ceny elektrickej energie za MWh, zdroje energie v danej krajine či uhlíkovú intenzitu z produkcie energie.

Zobraziť celú galériu (3)
V nastavení produkcie "production" môžeme vidieť aktuálnu intenzitu uhlíka na Slovensku, percento nízkych energií či obnoviteľných energií. Zároveň je možné na ľavej strane vidieť pomery rôznych zdrojov elektrickej energie v krajine. Zdroj: Screenshot/electricitymap.org

Ak sa pozrieme na Slovensko, za posledných 24 h sme vyprodukovali každú hodinu približne od 146 po 154 g CO2 na kWh. Zároveň sa môžeme dozvedieť, že približne 39 % spotrebovanej energie na Slovensku pochádza z jadrových elektrárni. Druhý najväčší zdroj energie na našom území pochádza z vodných elektrární, ktoré majú približne 11 % zastúpenie.

Zobraziť celú galériu (3)
Pri nastavení spotreby "consumption" môžeme vidieť, že energia k nám prichádza z Českej republiky a Poľska, pričom energiu dodávame do Maďarska ale aj Ukrajiny. Intenzita uhlíka sa tak rozšíri aj o uhlíkovú stopu dodávanej energie. Zdroj: Screenshot/electricitymap.org

Vyššie uvedené hodnoty však platia len pre produkciu elektrickej energie na Slovensku. Ak chceme vidieť spotrebu elektrickej energie, ktorá je k nám aj importovaná, stačí prepnúť tlačidlo v pravom hornom rohu na položku „consumption“. Vtedy sa dozvieme, že v závislosti od času k nám prúdi približne 24 až 33 % energie z Česka či 9 až 16 % z Poľska.

Z pohľadu EÚ na tom nie sme práve najhoršie

Ak sa pozrieme na celú Európu z hľadiska produkcie, najnižším producentmi emisií z výroby elektrickej energie sú severské štáty a Francúzsko. Naopak najhoršie je na tom Čierna hora, Bosna a Hercegovina, Poľsko či Moldavsko. Slovensko je v tomto porovnaní na tej lepšej strane, pričom produkciou emisií sa radíme k štátom ako Dánsko a Španielsko.

Zobraziť celú galériu (3)
Na pravej strane interaktívnej mapy je možné zapnúť si zobrazenie solárnej a veternej vrstvy. Tá na mape ukáže pre jednotlivé regióny potenciály solárnej a veternej energie. Zdroj: Screenshot/electricitymap.org

Interaktívna mapa v sebe skrýva mnoho ďalších informácií, ako prúdenie solárneho vetra či zobrazenie solárnej vrstvy pre určenie intenzity slnečného žiarenia.

Pre každý štát sa tiež môžeš pozrieť na pomer nízkoemisnej energie či energie pochádzajúcej z obnoviteľných zdrojov. Samotná mapa berie svoje údaje z rôznych zdrojov, pričom dáta zo Slovenska sú sprostredkované platformou ENTSOE.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP