Systém Alfa Centauri je vzdialený od nás „len“ 4,22 svetelných rokov a zaraďuje sa tak medzi tie najbližšie hviezdne systémy. Skladá sa z troch hviezd (Alfa Centauri A, Alfa Centauri B a Proxima Centauri) a na oblohe ho možno nájsť v súhvezdí Kentaur. Jedna z hviezd – Proxima Centauri, bola objavená už v roku 1915.

V roku 2012 došlo k zaujímavému objavu, kedy sa astronómom podarilo zistiť prítomnosť exoplanéty na obežnej dráhe hviezdy Alfa Centauri B. Získala pomenovanie Alfa Centauri Bb a jej hmotnosť je 1,13 násobkom Zeme. Portál Space.com však uvádza, že táto planéta nemusí byť jedinou v systéme. Nachádzať sa tu môže ďalšia, ktorá je výrazne väčšia, než naša Zem.

Je potrebné to potvrdiť

Nové poznatky boli zverejnené v časopise Science Advances a hovoria o tom, že sledovaním svetelného spektra Proxima Centauri sa ukázali pravidelné výkyvy. Najpravdepodobnejším vysvetlením je, že sa v systéme nachádza ďalšia planéta, ktorá okolo nej krúži. Vzhľadom na pravidelnosť si vedci nemyslia, že by to malo mať súvis s procesmi hviezdy. Na základe údajov z pozorovania usúdili, že neznáma planéta by mala vážiť najmenej 5,8 násobok Zeme a perióda obehu okolo hviezdy je 5,2 rokov.

ESO/Pale Red Dot

Nepredpokladá sa, že by na tejto planéte mohol existovať život, avšak už aj toto zistenie je veľmi zaujímavé, nakoľko by sa jednalo o náš najbližší planetárny systém – uvádza IFL Science. Vedci sú zatiaľ vo vyhláseniach opatrní a aby sa dokázala existencia planéty, bude potrebné ju potvrdiť ďalšími metódami. Súčasné závery totiž vychádzajú len z nepriameho pozorovania na základe údajov.

Najbližšou snahou preto bude potvrdiť jej existenciu vizuálnym spôsobom, o čo by sa mohol postarať satelit Gaia, ktorý v súčasnosti zostavuje hviezdnu mapu, ktorej súčasťou je momentálne viac ako 1,8 miliárd hviezd. Stále však existuje možnosť, že sa vedci mýlia a žiadna ďalšia planéta neexistuje. Podľa výpočtov je však pravdepodobnejší variant s dvoma planétami (až 83 %).

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú