Sankcie USA voči Huaweiu donútili čínskeho giganta spoliehať sa na iných výrobcov čipov. Ak existovala otázka, či by Huawei dokázal vyrobiť smartfón bez amerických súčiastok, Mate 30 môže byť jasnou odpoveďou.

V máji Ministerstvo priemyslu a obchodu USA umiestnilo Huawei na čiernu listinu, pričom uviedlo obavy týkajúce sa národnej bezpečnosti. Takéto zaradenie na čiernu listinu znamenalo, že vláda USA obmedzila predaj produktov vyrobených v USA čínskemu gigantovi. Toto obmedzenie tiež zahŕňalo aj niektorých ďalšie zahraničné produkty, ktoré obsahovali technológiu spojených štátov.

Huawei bol nútený spoľahnúť sa na seba a nových dodávateľov

Huawei aj vďaka pretrvávajúcemu napätému vzťahu medzi USA a Čínou preto potreboval vsadiť na svoje vlastné sily. Ako informuje portál The Verge s odvolaním na The Wall Street Journal, čínsky gigant si dokáže poradiť aj bez amerických čipov a súčiastok. Dôkazom toho má byť Huawei Mate 30, ktorý bol predstavený ešte v septembri.

Podľa analýzy spoločností USB a Fomalhaut Techno Solutions smartfón Mate 30, podobne ako ďalší model Y9 Prime 2019, neobsahuje ani jedinú americkú súčiastku. Gigant tak nahradil súčiastky od dodávateľov ako je Qorvo INc. či  Skyworks Solutions Inc., ktorí vyrábali čipy schopné spojiť smartfóny s mobilnými vysielačmi. Huawei sa tiež dlhé roky spoliehal na audio zosilňovače spoločnosti Cirrus Logic, ktoré nahradil holandským dodávateľom NXP.

Zobraziť celú galériu (2)
Huawei Y9 Prime 2019 je okrem Mate 30 ďalším smartfónom, ktorý neobsahuje americké čipy a súčiastky. Tento smartfón ponúka 6,59" IPS displej, výsuvnú prednú kameru či osemjadrový procesor Kirin 710F. Zdroj: Huawei

Rovnako už dlhodobo využíva vlastné procesory Kirin svojej polovodičovej divízie HiSilicon. Táto divízia pre Huawei tiež vytvára Bluetooth a Wi-Fi čipy, čím sa gigant vyhol spoločnosti Broadcom. V oblasti iných súčiastok sa tiež spolieha na nových dodávateľov ako sú japonská spoločnosť Murata a taiwanský MediaTek.

Huawei na amerických dodávateľov nezanevrel

Huawei sa však nechce vzdať úplne všetkých amerických súčiastok. Hovorca giganta to pre WJS potvrdil slovami: „Huawei má jasnú preferenciu pokračovať v integrácii a nákupe komponentov od amerických dodávateľov. Ak sa to však ukáže ako nemožné kvôli rozhodnutiam vlády USA, nebudeme mať inú možnosť, ako nájsť alternatívnu ponuku z iných zdrojov ako USA.

Zobraziť celú galériu (2)
Nie všetky smartfóny od Huaweiu sú už bez amerických súčastí. Príkladom môže byť 5G verzia Mate 30 Pro. Zdá sa, že gigant si zásoby zakúpených súčiastok spred zákazu nechal pre najvyššie rady smartfónov. Zdroj: Huawei

Hoci je Mate 30 je vyrobený kompletne bez amerických súčastí, iné vlajkové lode ako je Mate 30 Pro 5G ešte stále používajú americkú technológiu od Qualcommu a Texas Instruments. Huawei sa tak ešte nevie 100 % zaobísť bez amerických súčastí. Pod tlakom vlády USA ale hľadá nové možnosti a dodávateľov. Analýzy ukázali, že Huawei dokáže vyrobiť smartfóny bez technológie USA, no otázkou zostáva, či predsudky dovolia zákazníkom kúpiť si ich aj mimo Číny.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú