Keď sa povie elektrický pohon, väčšine ľudí prídu na um elektromobily, kolobežky, ťahače či hračky na diaľkové ovládanie. Azda nikomu ani len nenapadla predstava elektrického či hybridného tanku, ktorý by bol nasadený do ostrého boja. Napriek tomu sa austrálska armáda s touto myšlienkou pohráva, pričom výhody nie sú len v obrovskej úspore za pohonné hmoty. 

Elektromobily sú vo všeobecnosti vnímané ako skvelá príležitosť k zníženiu produkcii oxidu uhličitého a hlavne sa odbremeniť od využívania fosílnych palív, ktorých zásoby pomaly ale isto dochádzajú. Pre niekoho je to zas z etického či politického potešia. Austrálska armáda je však v tomto smere oveľa pragmatickejšia. Elektrické a hybridné tanky by mohli zachrániť životy.

Úspora paliva je len bonusom

Elektrické a hybridné vozidlá nie sú v armáde žiadnou novinkou. Svoje miesto tu majú pyrotechnické roboty, bežné vozidlá či vojenské transportéry. Takto poháňané tanky sú novinkou, pričom s touto myšlienkou sa pohráva hneď niekoľko štátov, predovšetkým Austrália. Podľa majora Matthewa Wooda nemajú technológie na báze nafty v automobilovom priemysle žiadnu budúcnosť.

Je to z dôvodu neustále prísnejších emisných noriem Európskej únie. Napríklad taká Toyota sa zaviazala, že do roku 2020 zastaví výrobu vznetových motorov a v budúcnosti ráta len s pohonom hybridným, elektrickým a taktiež s technológiou palivových článkov.

Aj takéto elektrické vozidlá sa využívajú v armáde

Podľa jeho slov, je aj v záujem austrálskych obranných síl, aby sa do budúcnosti pozerali na elektrické, hybridné a autonómne vozidlá, ktorých výhody siahajú ďaleko za palivovú úspornosť. Napriek pomalému zavádzaniu elektromobilov v krajine verí, že armáda by v tomto smere bola úspešnejšia – píše portál The Driven.io.

Potenciál v alternatívnom pohone je predovšetkým v záchrane ľudských životov, nakoľko by už nemuseli ďalej prebiehať nebezpečné prepravy paliva, ktoré je nutné na prevádzku vozidiel so spaľovacím motorom. Napríklad taký bojový tank T-14 Armata má výkon približne 1500 koní, no na prejdenie 100 km spotrebuje až 200 litrov paliva. A to je len jedno vozidlo.

VITALY KUZMIN/MILITARY BLOG

V prípade elektrických a hybridných technológií je jednoduchšia údržba a navyše sa takéto vozidlá môžu bez problémov brodiť vo vode. Navyše sa môžu takéto vozidlá rýchlejšie prispôsobiť novým trendom a dajú sa viac modifikovať. Nehovoriac o úspore miesta odstránením obrovského motoru a nádrže.

Army.gov.au

Vyradenie dieselových agregátov však ani zďaleka nehrozí. Aj v prípade nasadenia nových pohonov by dieselové jednotky slúžili na výrobu elektrickej energie pre elektrický pohon. Aj v takomto prípade je potrebné spotrebovať určité množstvo paliva, no tento objem by ani zďaleka nedosahoval súčasné hodnoty. Navyše by sa mohla využívať energia z obnoviteľných zdrojov či malých jadrových reaktorov.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP