Pred viac ako rokom bola publikovaná zaujímavá štúdia, podľa ktorej zlé držanie hlavy pri používaní smartfónu spôsobuje na zadnej strane lebky kostné výrastky, ktoré sa podobajú na rohy. Spôsobovať ich malo neprirodzené nakláňanie hlavy nad displejom smartfónu, čím sa hmotnosť hlavy presúva z chrbtice na zadnú časť lebky. Kompenzácia tejto záťaže mala viesť k menšej evolúcii ľudskej fyziológie, keď sa v priestore hlavy objavila nová kosť. 

Štúdia uverejnená ešte v roku 2018 spôsobila senzáciu, nakoľko bola súčasťou časopisu Nature, ktorý je vo vedeckej komunite veľmi uznávaný. Postupne sa však nad touto štúdiou pozastavovali viacerí odborníci, a to vďaka viacerým vedeckým nepresnostiam, čo vyústilo až do situácie, kedy autori museli vykonať rozsiahlu úpravu svojho pôvodného článku. Vo výsledku sa tak ukázalo, že neexistuje priamy dôkaz, ktorý by dokazoval, že používanie smartfónov spôsobuje kostný výrastok v zadnej časti lebky – informuje Engadget.

Nepriama reklama?

Navyše sa ukázalo, že jeden z vedúcich autorov, David Shahar, je chiropraktik, čo mohlo viesť ku konfliktu záujmov. Shahar si je prípadného konfliktu vedomý, upozorňuje však, že nikdy nenavrhoval žiadnu liečbu. V publikácii ale navrhol, že na základe ich záverov je dôležité správne držanie tela už od útleho veku – píše NBC News. Tiež priznal, že o príčine rastu spomínanej kosti špekulovali s viacerými vedcami, no nemožno povedať, že používanie smartfónov a tabletov s ňou priamo súvisí.

Koniec koncov, „technologická revolúcia“ sa začala približne pred desiatimi rokmi. Sám autor nakoniec priznal, že len chceli poukázať na prevahu týchto kostných výrastkov u mladej generácie, ktorá moderné technológie využíva vo vyššej miere. Získané údaje navyše nepochádzajú z ich vlastnej štúdie, ale z klinickej databázy.

Autori museli prácu upraviť

Na základe týchto zistení museli autori celú štúdiu významne prerobiť a vyhodiť z nej všetky zmienky o smartfónoch a tabletoch, aby sa tak napravili rôzne špekulácie, ktoré vďaka tomu vznikali. Tiež sa upravili významné časti, kde sa nachádzali výsledky či metodológia a muselo sa pridať vyhlásenie, že neexistuje dôkaz medzi používaním smartfónov a výrastku na hlave.

rohy z používania smartfónu
David Shahar & Mark G. L. Sayers

V podstate tak celá štúdia len poukazuje na to, že mladšia generácia ľudí je náchylnejšia na spomínaný „roh na hlave“. Síce sa objavoval aj v prípade starších ľudí, ale bol o niekoľko milimetrov menší. Priame prepojenie s používaním smartfónu je však výmysel (nateraz). Nie je však vylúčené, že ich dlhodobé používanie môže viesť k rôznym mutáciám, no tie sa prejavia najskôr za niekoľko rokov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú