Filmtoro chce byť revolúciou vyhľadávania obsahu v streamovacích platformách. Stoja za ním aj Slováci
Dnešná ponuka online filmov a seriálov je mnohokrát rozdelená do niekoľkých streamovacích služieb, ktoré chcú svojim predplatiteľom ponúkať exkluzívny obsah. Často je však pre ľudí mätúce nájsť v týchto aplikáciách vybraný film či seriál, no z Česka k nám prichádza riešenie, o ktorom sme sa dozvedeli bližšie informácie v našom rozhovore. Filmtoro je netradičnou a zároveň unikátnou službou, ktorá sa aj na Slovensku snaží používateľom priniesť väčší komfort pri výbere obsahu v online svete.
Možno si sa už aj ty dostal do situácie, kedy si chceš pustiť svoj obľúbený seriál či film, no netušíš, ktorá streamovacia služba ho má vo svojej ponuke. Množstvo týchto aplikácií sa stále rozrastá a aktuálne je na slovenskom trhu okrem Netflixu veľkým hráčom aj HBO Go, ktoré má plné portfólio najrôznejších titulov. K nim sa vo svete pridá aj Apple TV+ a Disney+, ktoré chcú tiež ponúkať vlastný exkluzívny obsah.
Počet streamovacích služieb je aj u nás poriadne veľký a používatelia môžu staviť napríklad na Amazon Prime Video, Voyo, Filmbox a iné. Prehľadávať množstvo streamov je často zdĺhavé, no to na svojom webe a v mobilnej aplikácii rieši služba Filmtoro, ktorá za teba vyhľadá vybraný obsah vo všetkých dostupných aplikáciách. Viac o tomto projekte ti však prezradí Marek Pillár v našom rozhovore so zakladateľom Filmtora, Tomášom Vyskočilom.
Ľudia dnes majú pri rozhodovaní, kde a aký film si pozrú, naozaj veľké množstvo možností aj pri streamovacích službách, ktorých v poslednom čase neustále pribúda. V čom sa váš projekt Filmtoro líši od konvenčných streamov?
Náš projekt Filmtoro nad ostatnými podobnými službami vyčnieva najmä svojou promptnosťou, prístupnosťou a všestrannosťou. Filmtoro vzniklo a funguje ako rozcestník na všetky služby ako je Netflix, HBO či Amazon a ako jediní máme aktuálny a kompletný zoznam databáz všetkého, čo tieto služby ponúkajú. Okrem dostupnosti ukazujeme aj cenu, zvukovú a obrazovú kvalitu, či tituly disponujú dabingom alebo titulkami a ďalšími zaujímavosťami. Užívateľom ponúkame orientáciu v tom, čo si v takto obrovskej záplave vybrať, keďže mesačne na streamovacich službách vychádza viac než 500 titulov.
Nájsť dieru na trhu je stále ťažšie a to aj v prípade streamovania filmov a seriálov. Ako ste dostali nápad priniesť ľuďom takúto službu? Kto všetko za ňou stojí a ako dlho už na jej vývoji pracujete?
Prvotná myšlienka vznikla už klasicky v krčme, kedy sme sa hádali, že väčšina titulov nie je nikde legálne online, a preto je lepšie si to niekde sťahovať. Z toho vzišla prvá verzia Filmtora v auguste 2015 v Česku – ako rozcestník pre všetkých, ktorí hľadajú svoj obľúbený film či seriál online. Postupom času sme sa rozrástli nielen do šírky, teda inšpirovať, čo si pustiť, rebríčky, novinky a ďalší obsah pre čitateľov, ale tiež do diaľky – z Česka sme sa na začiatku roka 2019 rozšírili na Slovensko a nedávno aj do Poľska. Momentálne má Filmtoro viac ako 15 redaktorov a ďalších nadšencov do online filmov a seriálov.
Ľudia čoraz častejšie dávajú prednosť práve takýmto streamom pred klasickou televíziou, ktorá už okrem množstva reklám zabúda na kvalitný obsah. Ako vnímate tento prechod používateľov od televízorov, ktoré sú súčasťou našich životov dlhé desaťročia?
S meniacim sa trhom sa menia aj jeho zákazníci. Hádam všetci sme zažili situáciu, kedy nám nebol zábavný obsah dávkovaný po našej vôli. Sledovali sme, čo sme práve mohli a až neskôr, s príchodom satelitného vysielania alebo videopožičovní, sme mali možnosť okúsiť kvalitnejší, komerčnejší a v konečnom dôsledku aj “západnejší” obsah. Diváci si zvykli aj na toto a trh opäť raz potreboval revolúciu, keďže už to nebola novinka a krivka záujmu konzumentov začala stagnovať, ba až klesať.
S veľkým boomom internetu začiatkom 21. storočia tak prišla nová príležitosť pre filmové spoločnosti, ktorú až neskôr dokázal predviesť mainstreamu Netflix. Pod jednou strechou zákazníci dostali kvalitný obsah, na ktorý boli zvyknutí, a na strane druhej sa im dostalo odvážnejších, menších, ale ambicióznejších a kvalitami často presahujúcich titulov. Mesačný, v mnohých krajinách často nižší, poplatok ako za káblovú televíziu a absencia reklám iba upevnili už tak pevné základy nového spôsobu konzumácie filmov a seriálov.
Veľký nárast popularity streamov sa začal v posledných rokoch. Kedy podľa vás prišiel ten prvotný impulz, ktorý ľudí presvedčil, že ide o lepšiu možnosť v porovnaní s televíziou?
Krátka odpoveď by v tomto prípade bola, že v momente, kedy Netflix prešiel od fyzických požičovní dátových médií k poskytovaniu digitálneho obsahu. Ak sa pozrieme na človeka v klasickom svetle, tak v drvivej väčšine pôjde o pohodlného diváka. Namiesto prehrabávania sa medzi stovkami kanálov/VHSiek/DVDčiek má rovnako veľkú knižnicu titulov doslova na dosah ruky.
Okamžite, v najvyššej kvalite, za podstatne nižšiu cenu ako predtým. Služby ako Netflix alebo už niekoľko rokov zabehnuté HBO vytvárajú priestor ako pre menších, tak aj pre obrovských tvorcov, prinášajúcich divákom dostatočne diverzifikovaný obsah, uspokujujúci rôzne potreby rôznych divákov.
Filmtoro sa zameriava prevažne na vyhľadávanie obsahu v dostupných streamovacích službách. Aký je tento proces a aké výhody používateľovi prinesie? Má aj svoje nevýhody?
Denne prehľadávame ponuku niekoľkých desiatok požičovní a dohliadame na dostupnosť zhruba 20 000 titulov v každej zemi. Všetky odkazy spájame s našou filmovou databázou, ktorú si postupne budujeme a vytvárame z nej za pomoci žánrov a kľúčových slov prehľadné kategórie či články.
Nesnažíme sa užívateľov zahltiť desiatkami tipov na hlavnej stránke, ako to funguje na Netflixe či HBO. Cieľom je vybrať len to najzásadnejšie a po prihlásení užívateľa to najviac personalizované. Nevýhodou v celom tomto procese je, že neponúkame samotné prehrávanie filmov či seriálov, to musí prebiehať na strane Netflixu alebo HBO.
Vyhľadávať množstvo obsahu je rozhodne náročné aj po finančnej stránke a aktuálne službu ponúkate bezplatne. Odkiaľ čerpáte financie na fungovanie projektu? Koľko času a peňazí si Filmtoro približne vyžiadal, kým sa dostal do dnešnej podoby?
Filmtoro funguje štyri roky, z toho tri roky spolupracuje s českou Asociáciou Producentů v Audiovizi a ďalšími subjektmi z českého filmového trhu. Tí ho podporujú finančne a využívajú ako bránu pre propagáciu legálneho obsahu. Pre rozvoj takéhoto trhu robia omnoho viac ako samotné značky alebo streamovacie služby, ktoré sa väčšinou o takéto partnerstvá nezaujímajú.
V Netflixe, Google či Apple sa riešia najmä veľké trhy. Lokálni hráči zase bojujú sami o vlastné prežitie. Jediný akčný hráč je HBO. Je potrebné ich ešte viac vychovať a ukázať im, že propagácia ich služieb a obsahu nie sú len televízne reklamy, ale takisto oslovovanie cieľového publika. To má Filmtoro pokryté najlepšie a na tomto chceme aj ďalej budovať.
Na internete je dostupné obrovské množstvo filmov a seriálov aj v streamovacích službách a používateľ tak môže byť zmätený, ktorú si má vybrať. Aké konkrétne streamy prehľadávate, aby ste ponúkli ľuďom to, čo chcú vidieť?
Všetky, čo sú dostupné v Česku alebo na Slovensku. Hlavne teda megalomanskú trojku – Netflix, Amazon a HBO. Tak prehľadávame tri zabehnuté, ale predsa len aj upadajúce služby iTunes, Rakuten a Google Play. Z lokálnej ponuky určenej pre masy je to potom UPC, O2, Voyo, Otta, Filmbox, Banaxi alebo Obbod pre fajnšmekrov, potom Aeorovd alebo Dafilms. Nechýbajú ani legálne filmy zdarma na YouTube.
Stálicou na trhu sa stal americký Netflix, no pribudlo aj HBO Go a už na jeseň sa dočkáme aj Apple TV+ a Disney+. Aký je váš názor na toto stále väčšie množstvo služieb a tieto konkrétne aplikácie? Ktorá z nich je podľa vás tou najlepšou, čo sa týka ponuky obsahu a cien?
S určitosťou môžeme odporúčať hociktorú z veľkej trojky streamovacích služieb. Amazonovské PrimeVideo, HBO, ale aj Netflix disponujú dostatočne rôznorodou a nadpriemernou knižnicou, kde na Slovensku vedú určite posledné dve. HBO GO sa môže oproti konkurencii pochváliť azda najväčším pomerom lokalizovaných titulov, ako v oblasti tituliek, tak aj dabingom. No, musíme uznať, že už aj Netflix sa v poslednom čase pochlapil a prináša stále častejšie, aj keď česky, ale lokalizované tituly.
Pri výbere jednej z týchto služieb, respektíve ich kombinácií, si každý divák príde na svoje. Ako spomínate, v budúcnosti ešte karty zamieša víchor v podobe Disney+. Ten svojimi zdrojmi, štúdiami patriacimi pod neho a viac než konkurencieschopnou cenovkou ponúkne podľa nás divákovi jednoznačnú odpoveď pri konečnom výbere. V čase tohto rozhovoru sú cenové balíčky všetkých spoločností na relatívne rovnakej úrovni a z nášho uhla pohľadu rozhoduje najmä obsah.
Ak by sme si z nejakého dôvodu mali vybrať iba jednu jedinú službu, bola by to tá s nádychom červenej. Disney+, ktorá do našich končín nezavíta skôr ako koncom budúceho roka, však vytasí veľmi silné zbrane. Knižnica pôvodných Disney trhákov, Star Wars, repertoár Foxu a Pixaru za cenu konkurencie, no v najvyššej možnej obrazovej a zvukovej kvalite, ktorú konkurencia ponúka za podstatne vyššie čiastky, stojí za prehodnotenie preferencií.
Z takého množstva streamov je ťažké zvoliť si iba jeden, keďže obsah býva často kvôli autorským právam rozdelený hneď do niekoľkých služieb. Má podľa vás také množstvo streamovacích služieb na trhu vôbec zmysel? Môže sa stať, že o pár rokov niektoré z nich skončia a bude sa opakovať situácia ako napríklad pri sociálnych sieťach, kedy ostane na trhu iba jeden dominantný hráč?
Roztrieštenosť obsahu je problém. Uspejú len tí, ktorí budú mať okrem iného svoj pôvodný obsah. Teda, buď veľkí globálni hráči ako Netflix alebo lokálne televízie. Veľmi pravdepodobne zaniknú menší lokálni hráči, čo len nakupujú obsah od ostatných. U operátorov sa dá predpokladať, že sa postupne stanú agregátmi ponuky, ako to bolo pri káblových televíziách. Vyriešil by sa tým hlavný problém dneška – ľudia by mohli platiť za viac služieb simultánne.
Každý môže uprednostniť inú streamovaciu službu, no ktorá z nich je podľa vašich štatistík tou najobľúbenejšou? Je záujem o tieto streamy stále väčší? Zaznamenali ste aj vy zvýšený záujem o Filmtoro?
Rozhodne. S nárastom obľúbenosti Netflixu, aj keď sa zatiaľ vôbec nepropaguje, stúpa záujem o Filmtoro. Cítime takisto pomalý, ale postupný odklon od pirátskeho obsahu v prospech toho legálneho. Predovšetkým preto, pretože služby ako Netflix či HBO sú cenovo dostupné, dobre lokalizované a hlavne pohodlné. Na Netflixe má divák na jeden klik 5 000 titulov.
Filmtoro momentálne vyhľadáva obsah pre používateľov v streamovacích službách, no napadla vám aj otázka, aké by to bolo mať vlastný stream filmov a seriálov?
Napadla, ale týmto smerom rozhodne ísť nechceme. Konkurencia je veľká a ako sme písali vyššie, prežijú len tí, ktorí budú vyrábať vlastný obsah. Naším cieľom bude orientácia v tejto ponuke. To nám ide najlepšie a časom môžeme fungovať ako jeden z propagačných kanálov pre streamovacie služby, ale službu robiť nechceme. Chceme byť televízny program pre streamovacie služby.
Vaša služba v minulom roku expandovala na slovenský trh a dokonca ste vytvorili aj aplikáciu pre smartfóny. Ako však vnímate budúcnosť projektu? Rozšírite svoje pôsobisko aj do ďalších európskych krajín? Na aké novinky sa môžu používatelia tešiť?
Expanzia do ďalších zemí je jedna z vecí, ktorú aktuálne riešime. Predovšetkým vo východnej Európe je veľký priestor pre ďalší rast, ale je potrebné si priznať, že záujem o legálny obsah je tam zároveň slabší než v strednej Európe. Aktuálne riešime najviac Poľsko a až keď sa nám podarí uspieť tam, budeme riešiť ďalší vývoj. Čo sa týka noviniek, pripravujeme na začiatok budúce roka jednu veľkú vec, ale zatiaľ si ju necháme pre seba. Veríme, že to bude pre užívateľov „pecka“.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
ROZHOVOR: Pokračovanie filmu MIKI bude brutálnejšie. Černák trval na tom, aby sme z neho nespravili hrdinu
ROZHOVOR Rozhovor s ťažiarom kryptomien: Netreba mať veľké oči, len za elektrinu platím 3000 €
ROZHOVOR: Mal sa tu natáčať aj Gladiátor. Hollywood Slovensko miluje, ale má to háčik
ROZHOVOR: Expert prezradil, koľko Slovákom ušetrí fotovoltika. Po splnení podmienok dostaneš aj dotáciu
Báli sa, že o ňu nebude záujem. Slovenská hra zo socializmu dobyla svet (Rozhovor)
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené