Huawei P smart Z zaujme predovšetkým veľkým displejom bez akéhokoľvek výrezu, štýlovou výsuvnou prednou kamerou a v neposlednom rade výbornou výdržou na jedno nabitie, ktorá môže bez problémov dosiahnuť aj dva plné dni. Tento telefón si vďaka svojmu displeju vyslovene pýta, aby sa na ňom prehrávali videá či hrali hry, no škoda, že chýbajú stereo reproduktory. Vďaka svojim špecifikáciám a hlavne atraktívnej cene však rozhodne zaujme veľký počet zákazníkov, ktorí hľadajú ten správny pomer ceny a výkonu.
V januári predstavil Huawei model P smart, ktorý je zameraný predovšetkým na nenáročných zákazníkov. Smartfón ponúka slušné špecifikácie a pekný dizajn, no oproti svojej konkurencii neprišiel s ničím navyše. Tentokrát Huawei prišiel s modelom P smart Z, ktorý má zaujať hlavne výsuvnou pop-up kamerou.
V posledných rokoch sme si mohli zvyknúť na trend rôznych výrezov v displejoch, nakoľko sa výrobcovia snažia čo najviac vyplniť predné strany smartfónov. Postupne však na trhu pribúdajú zariadenia, pri ktorých výrobcovia experimentovali a spomínané výrezy nahradili výsuvnými kamerami. Týmto riešením disponuje aj novinka od spoločnosti Huawei.
Druhý najväčší výrobca smartfónov na svete predstavil smartfón so zvláštnym názvom, ktorý bude bojovať o svoju priazeň v cenovej kategórii do 300 €. V strednej triede je momentálne celkom silná konkurencia, kde sa nachádzajú modely ako napríklad Samsung Galaxy A40 či Motorola One Vision.
Každý zo spomenutých smartfónov má svoje silné a slabé stránky, pričom každý z nich sa snaží zákazníkov zaujať niečím iným. Nižšie sa dozvieš, či Huawei P smart Z zaujme natoľko, aby sa stal rovnocenným partnerom v boji o zákazníka.
V balení už s ochrannou fóliou
Zariadenie je zabalené v klasickej bielej škatuli, v ktorej sa okrem samotného smartfónu nachádza slabšia 10 W nabíjačka, nástroj na vyberanie slotu na SIM karty, používateľská príručka a slúchadlá nízkej kvality. Dizajn telefónu je na svoju cenovú kategóriu veľmi pekný, pričom aj samotné spracovanie je na vysokej úrovni. Nič nevŕzga a všetko sedí tak, ako má.
Prekvapením pre mňa bola hlavne hmotnosť zariadenia. Má necelých 200 gramov a na prvý pocit ide o ťažší smartfón, no po chvíli si človek zvykne. Ovládanie jednou rukou mi nerobilo problémy, no ľudia s menšou dlaňou ich mať môžu.
Kvalitné prevedenie v pekných farbách
Na vrchnej hrane sa okrem výsuvnej pop-up kamery nachádza aj slot na dve nanoSIM karty, alebo jednu SIM a jednu microSD pamäťovú kartu. Na pravej strane nájdeme dvojicu tlačidiel pre odomykanie zariadenia a ovládanie hlasitosti, pričom ľavá strana ostala prázdna. Zadná strana sa stala domovom pre dvojicu fotoaparátov s LED bleskom a čítačku odtlačkov prstov. Ja som zástancom čítačiek v spodnej časti displeja, prípadne, ak sú súčasťou tlačidla na odomykanie.
Priznám sa, že aj napriek tomu, že mám celkom veľkú dlaň, s odomykaním pomocou čítačky som mal mierne problémy, nakoľko som sa musel sústrediť na to, aby sa mi telefón nevyšmykol z ruky. Čítačka však pracuje rýchlo a spoľahlivo. Na spodnej hrane nájdeme reproduktor, USB-C konektor a 3,5 mm audio jack, čo určite mnohých poteší.
V prednej časti sa nachádza veľký displej s uhlopriečkou 6,59-palcov, ktorý disponuje Full HD+ (2340 x 1080 pixelov) rozlíšením a od výroby nalepenou ochrannou fóliou. V tomto prípade ide o TFT LCD displej s podpriemernou čitateľnosťou na slnku, no s postačujúcim jasom.
Ak budeš hľadať notifikačnú diódu, márne, žiadna sa tu nenachádza. V nastaveniach je síce možné zapnúť rozsvietenie obrazovky po prijatí správy či inej notifikácie, no to už jednoducho nie je ono.
Dostačujúci výkon na bežné operácie
O výkon sa stará procesor Kirin 710, ktorý je používaný práve v cenovo dostupnejších smartfónoch. Sekunduje mu 4 GB pamäť RAM so 64 GB interným úložiskom. Kombinácia tohto hardvéru poskytne používateľovi dostatok výkonu a slušné reakcie pri všetkých bežných operáciách. Nezaznamenal som žiadne zaváhania v podobe sekania či mrznutia, no ohromný výkon nečakaj.
Predovšetkým s graficky náročnejšími hrami môže mať Huawei P smart Z menšie problémy. Telefón zvláda aj prácu s viacerými aplikáciami naraz, no pri tejto činnosti je niekedy možné spozorovať malé zaváhania v podobe oneskorených reakcií. Ako som už ale vyššie spomenul, tak na všetky bežné činnosti bude výkon tohto smartfónu absolútne postačovať.
Výsledky benchmarkových testov:
- Antutu: 131 792
- Geekbench (single-core): 1 545
- Geekbench (multi-core): 5 522
- 3D Mark (Sling Shot Exreme – OpenGL ES 3.1): 861
- 3D Mark (Sling Shot Extreme – Vulkan): 1 123
Najnovší Android 9 so známou nadstavbou EMUI
Najväčší podiel z pamäte si ukradne jednoznačne operačný systém s nadstavbou výrobcu. Konkrétne ide o najnovší Android 9.0 Pie s dobre známou nadstavbou EMUI vo verzii 9.0.1. Systém pracuje spoľahlivo, pričom som nezaznamenal žiadne negatíva, ktoré by mi prekážali. Nadstavba je veľmi pekne graficky spracovaná a tiež jej nemôžem nič vyčítať, nakoľko som na ňu už pomerne dlho zvyknutý.
Huawei tiež pridal viacero vlastných aplikácií, ako napríklad správcu telefónu pre optimalizovanie procesov či obchod AppGallery s aplikáciami, ktorý bude pre Huawei ešte do budúcna veľmi dôležitý. EMUI poskytuje používateľovi viacero možností personalizácie. Na výber je množstvo pozadí, motívov či tapiet, ktoré sú dostupné zdarma, no nájdu sa tu aj prémiovejšie, za ktoré je potrebné zaplatiť.
Ovládanie pohybom či gestami je v tomto prípade celkom oklieštené a dostupné je len stlmenie zvonenia preklopením, nastavenie správania pri zdvihnutí alebo snímka obrazovky potiahnutím troch prstov. Niektorí určite ocenia aj prítomnosť ultra úsporného režimu, ktorý dokáže optimalizovať využitie batérie. Režim vypne väčšinu aplikácií a tak ti zaručí dlhšie fungovanie s ich minimálnym počtom, ktoré nebudú zaťažovať batériu.
Dvojica fotoaparátov s priemernou kvalitou
Huawei je známy tým, že si veľmi dáva záležať na kvalite fotoaparátov, a tak právom patrí medzi špičku v oblasti mobilnej fotografie. Huawei P smart Z patrí do inej cenovej kategórie ako vlajkové lode a od toho sa odvíja aj špecifikácia fotoaparátov.
Na zadnej strane teda nájdeme dvojicu snímačov s rozlíšením 16 MPx a 2 MPx s LED bleskom. Za denného svetla je s nimi možné vytvoriť veľmi dobré zábery, no za tmy je to už o poznanie horšie.
Pomôcť môže režim Noc, ktorý zabezpečí lepšie osvetlenie prostredia, no niekedy nepomôže ani ten. Výsledné fotografie za zhoršených svetelných podmienok obsahujú celkom slušnú porciu šumu. To ale nie je vôbec prekvapujúce pri zariadeniach zo strednej triedy. Pri fotení pomáha aj umelá inteligencia, ktorá prispôsobuje nastavenia podľa scény, ktorú chceš zachytiť. Niekedy vyzerajú fotografie veľmi pekne, no je to na úkor neprirodzených a presýtených farieb.
Všetky fotografie v plnom rozlíšení nájdeš na tomto odkaze.
Fotoaparát je možné spustiť dvojitým stlačením hlasitosti nadol. Ako je už zvykom, tak chýba pomer strán 16:9, čo mne osobne veľmi chýba a považujem to za jednu z najväčších slabín. V tomto prípade chýba aj širokouhlý fotoaparát, takže fotografie budeš môcť mať len v režime 4:3 alebo 19:9. Predný 16 Mpx selfie fotoaparát dokáže zhotoviť slušné fotografie, pričom zaostruje hlavne na blízke objekty, akým môže byť práve tvoja tvár.
V nastaveniach fotoaparátu je možné využiť aj funkciu podobnú Animoji. Huawei sa snažil napodobniť Apple a podľa môjho názoru sa mu to aj podarilo. Ďalej si vieš vybrať z funkcií ako panoráma, HDR, špeciálne efekty, filtre, časozberné snímanie, spomalenie či režim Pro.
Video je možné natáčať v rozlíšení HD alebo Full HD (60 fps). Kvalita videa patrí medzi priemerné, takže ničím neohúri, no rozhodne v tomto prípade nemôžem povedať, že ide o prepadák. Negatívom je pre mňa rozhodne elektronická stabilizácia, ktorá podľa môjho názoru nefunguje tak, ako by mala a videá pôsobia dosť roztrasene.
Nočné videá sú oproti denným o niečo menej kvalitné. Chýbajú krajšie farby či ostrosť, no, naopak, prítomná je slušná porcia šumu. Musím však uznať, že pri strednej triede som sa stretol aj s horšou kvalitou, takže stále platí, že aj za zlých svetelných podmienok vieš s týmto smartfónom natočiť priemerné videá, ktoré vzhľadom k cene neurazia.
Upozorniť však musím na fakt, že výrobca prednastavil najnižšie rozlíšenie, takže pred prvým nakrúcaním je potrebné v nastaveniach prepnúť na vyššie rozlíšenie. Reproduktory mohli byť o niečo kvalitnejšie, no v tejto cenovej kategórii ide o štandard.
Zaujme hlavne svojou výdržou a cenou
Huawei P smart Z poskytuje 4 GB pamäť RAM so 64 GB interným úložiskom, ktoré je možné rozšíriť pomocou microSD karty. Myslím si, že v danej cenovej kategórii ide o bežný štandard, ktorý absolútne postačuje. Využiť je však možné aj cloudové úložisko, takže o priestor na ukladanie multimediálnych súborov sa báť netreba.
Silnou zbraňou tohto zariadenia je jednoznačne jeho výdrž. Kapacita batérie, ktorá je v tomto prípade na úrovni 4 000 mAh, je nadštandardná a zabezpečí pri bežnom používaní energiu na deň a pol. Ráno som zariadenie vytiahol z nabíjačky s plnou batériou. Telefón som používal na telefonovanie, e-maily, fotografovanie a časté navštevovanie web stránok a sociálnych sietí.
Na druhý deň okolo obeda som mal ešte 15 % batérie, čo bol čas na opätovné dobitie. Som však presvedčený, že pri používaní len na telefonovanie, SMS a občasné prezretie sociálnych sietí sa môže jeho výdrž dostať bez problémov až na dva plnohodnotné dni.
Huawei P smart Z je dostupný v troch farebných prevedeniach – Midnight Black, Sapphire Blue a Emerald Green. Na recenziu sme mali k dispozícii zariadenie v poslednej menovanej farbe, ktorá rozhodne zaujme aj vďaka metalickej štruktúre, ktorú je vidno hlavne za dobrých svetelných podmienok. Cena tohto zariadenia sa začína na sume 269 €.
Zhodnotenie
Huawei sa aj napriek problémom, ktoré ho nedávno sprevádzali v súvislosti s obchodnou vojnou, snaží prinášať na trh zariadenie pre čo najširšiu skupinu zákazníkov. Fotoaparáty dokážu vytvoriť slušné fotografie za denného svetla, no v noci sú výsledky podstatne horšie.
V tomto smere mu bude jednoznačne konkurovať Motorola One Vision, ktorá dokáže vzhľadom na svoju cenu vytvoriť veľmi pekné fotografie hlavne za zlých svetelných podmienok. Ďalší konkurent, Samsung Galaxy A40, naopak, zaujme hlavne vďaka dvojitej kamere, ktorá umožňuje snímanie v širokom, až 123°, uhle.
Huawei P smart Z zaujme predovšetkým veľkým displejom bez akéhokoľvek výrezu, štýlovou výsuvnou prednou kamerou a v neposlednom rade výbornou výdržou na jedno nabitie, ktorá môže bez problémov dosiahnuť aj dva plné dni.
Tento telefón si vďaka svojmu displeju vyslovene pýta, aby sa na ňom prehrávali videá či hrali hry, no škoda, že chýbajú stereo reproduktory. Vďaka svojim špecifikáciám a hlavne atraktívnej cene však rozhodne zaujme veľký počet zákazníkov, ktorí hľadajú ten správny pomer ceny a výkonu.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Za menej peňazí už lepšie auto nekúpiš. Tento nový hybrid je dokonalý pre Slovákov (TEST)
RECENZIA: Z legendárneho „Géčka” spravili elektromobil. V teréne je famózny, na cestách ho zabila spotreba
Našli sme najlepšiu elektrickú dodávku. Na jedno nabitie prejde stovky kilometrov
Je ako Tarzan na steroidoch. Novinka zo sveta Spider-Mana je plná brutality, ale má problém (RECENZIA)
RECENZIA Padla nám z neho sánka. Volkswagen postavil dokonalú elektrickú náhradu za Passat
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Obídu clá a zachránia giganta. Číňania chcú v Európe odkúpiť závody tradičnej automobilky
- Bol na mizine, dnes jeho spotrebiče zarábajú miliardy. Toto je príbeh génia, ktorý založil slávnu značku
- Elektromobily sklamali, predaje áut stúpli. Európania vo veľkom kupujú prekvapujúci typ pohonu
- VIDEO: Ľudia si mysleli, že je to trik. Čínsky humanoidný robot dokáže chodiť ako človek
- Objednalo si ho už 20-tisíc ľudí. Škoda začala s výrobou dostupného SUV, ponúkne solídny dojazd
-
- Obídu clá a zachránia giganta. Číňania chcú v Európe odkúpiť závody tradičnej automobilky
- Bol na mizine, dnes jeho spotrebiče zarábajú miliardy. Toto je príbeh génia, ktorý založil slávnu značku
- Elektromobily sklamali, predaje áut stúpli. Európania vo veľkom kupujú prekvapujúci typ pohonu
- VIDEO: Ľudia si mysleli, že je to trik. Čínsky humanoidný robot dokáže chodiť ako človek
- Objednalo si ho už 20-tisíc ľudí. Škoda začala s výrobou dostupného SUV, ponúkne solídny dojazd
-
- Na Slovensko sa chystá ďalšia automobilka. Už čoskoro tu bude vyrábať prémiový elektromobil
- V kľúčovom teste uspela. Európska krajina dá desivej zbrani za miliardy eur revolučné palivo
- Elektromobily sklamali, predaje áut stúpli. Európania vo veľkom kupujú prekvapujúci typ pohonu
- Obídu clá a zachránia giganta. Číňania chcú v Európe odkúpiť závody tradičnej automobilky
- Bol na mizine, dnes jeho spotrebiče zarábajú miliardy. Toto je príbeh génia, ktorý založil slávnu značku
Najväčšia panoráma v histórii. Hubblov teleskop zachytil susednú galaxiu, ako nikdy predtým
Nikto nevie, čo sa deje. Niekto kúpil doménu OGOpenAI a presmeroval ju do čínskeho laboratória
76 miliónov rokov starý fosílny nález odhaľuje vzácnosť, s akou paleontológovia nepočítali
Volkswagen a odbory uzavreli dohodu. Stále však nie je záruka úspechu
AKTUÁLNE: Na vysokej škole v Bratislave nahlásili bombu. Všetkých museli evakuovať
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené