Vedcom z Harvardskej univerzity sa podarilo vytvoriť elektronickú šošovku, ktorá funguje lepšie ako ľudské oko. Tento objav prinesie revolúciu do oblasti kamier, mobilných telefónov a VR či AR náhlavných súprav.

Ako informuje portál Engadget, tímu vedcov z Harvardskej univerzity sa podaril prelomový objav, ktorý by o niekoľko rokov mohol priniesť revolúciu dizajnu takmer všetkých dnes používaných optických zariadení. Podarilo sa im totiž vyrobiť elektronickú šošovku, ktorá v mnohých smeroch funguje veľmi podobne ako ľudské oko.

Vlastnosti, ktoré nemá ani ľudské oko

Nový objav kombinuje doterajší vývoj plochých šošoviek spoločne s vývojom technológie umelých svalov. Práve vďaka umelým svalom z elastoméru je šošovka schopná zaostrovať v reálnom čase podobne ako ľudské oko. No, elektronická šošovka dokáže aj veci, ktoré ľudské oko nie, konkrétne reguláciu astigmatizmu a posun obrazu. Ide o dve premenné, ktoré sú napríklad zodpovedné za rozmazanie obrazu.

Zobraziť celú galériu (2)
Takto vyzerá elektronická šošovka, ktorá využíva adaptívne kovy (v strede) riadené vloženými elektródami z uhlíkových nanorúrok. Zdroj: Alan She/ Harvard SEAS

Nenechaj si ujsť
Tieto futuristické šošovky môžu priniesť vojakom doteraz nepredstaviteľné schopnosti

Vytvorenie elektronickej šošovky bolo možné vďaka staršiemu objavu plochej šošovky, zvanej aj meta-šošovka, na ktorej pracovalo niekoľko vedcov z pôvodného tímu. Táto šošovka používa pre zachytenie a sústredenie svetla malé nanoštruktúry, informuje TechSpot. Týmto spôsobom dokáže sústrediť celé spektrum viditeľného svetla do jediného bodu. Naproti tomu  klasické šošovky na dosiahnutie tohto cieľa využívajú viac elementov, kvôli čomu sú oveľa objemnejšie a väčšie.

Vývoj sa posunul vpred a môže zmeniť modernú techniku

V prvotnom vývoji meta-šošoviek boli vedci schopní vytvoriť malé šošovky veľkosti trblietok, no ich najnovší vývoj priniesol šošovky, ktoré sú približne v priemere o centimeter väčšie. V tomto prípade je veľkosť výhodou, pretože umožňuje nasadenie šošoviek do mnohých oblastí moderných technológií. Napríklad pri fotoaparátoch je potrebné, aby šošovka prekryla obrazový snímač, inak by mohlo dôjsť k redukcii jasu alebo saturácie snímku smerom k periférii v porovnaní s jeho stredom.

Zobraziť celú galériu (2)
Meta-šošovky dokážu adaptívne zamerať svetelné lúče na obrazový snímač. Elektrické signály riadia tvar šošovky tak, aby produkovali požadované optické čelo vlny (zobrazené červenou farbou), čo viedlo k lepším snímkom. Zdroj: Alan She/ Harvard SEAS

Každopádne je tento objav prelomový, no aj tak potrvá ešte nejaký čas, kým sa reálne dostane na trh v denne používaných technológiách. Z toho objavu by mohli ťažiť novodobé fotoaparáty, kamery či smartfóny. Spolu s menšími čipmi by ho mohli využiť hlavne náhlavné VR či AR sety, ktoré by sa pre spotrebiteľov mohli stať príťažlivejšie.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP